Letošní sezóna hradů a zámků v české republice se pomalu, ale jistě rozbíhá do plných obrátek. Návštěva hradů a zámků je mezi českými rodinami velmi oblíbenou aktivitou, především o víkendech, prázdninách a státních svátcích. V loňském roce zaznamenal Národní památkový ústav na svých 103 zpřístupněných hradech a zámcích zvýšení návštěvnosti oproti roku 2013 o 13,3 procenta. V roce 2014 tak na hrady a zámky ve správě NPÚ zavítalo celkem 4 799 929 návštěvníků. Mezi nejnavštěvovanější hrady v roce 2014 patřil již tradičně hrad Karlštejn (223 692 návštěvníků) a k nejnavštěvovanějším zámkům patřil zámek lednice (376 559 návštěvníků), který se tak stal i nejnavštěvovanější památkou loňského roku. Jestli bude letošní sezóna pro hrady a zámky úspěšnější než ta loňská ukáží až následující měsíce. Podívejte se na přehled pěti hradů a zámků v České republice, které sice nepatří k úplně těm nejznámějším, ale jejich návštěva rozhodně stojí za to!
Hrad Bítov |
Hrad nabízí návštěvníkům celkem čtyři prohlídkové okruhy. První a hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do palácových interiérů, které upoutají především svou rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou jednotlivých sálů a salonků v přízemí a v prvním patře. Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat a trofejí z výprav bratrů Vladimíra a Otakara z Daunu. Zde se také nachází největší sbírka vycpaných psů na světě čítající 51 psů nejrůznějších ras. Druhý turistický okruh zavede návštěvníky do zbrojnice, třetí okru do hladomorny a mučírny a čtvrtý okruh nabízí prohlídku strašidel v hradním sklepení, nádvoří, kapli a hradní zahrady.
V dubnu a říjnu je hrad Bítov otevřen od 9 do 16 hodin pouze o sobotách, nedělích a svátcích. V květnu, červnu a září je otevřen v době od 9 do 17 hodin, v červenci a srpnu od 9 do 18 hodin. Zavíracím dnem na hradě je pondělí! Vstupné na první prohlídkový okruh je 130 korun/dospělí a 90 korun/děti do 15 let, což platí i pro druhý prohlídkový okruh. Na třetí okruh je to 100 korun/dospělí, 80 korun/děti do 15 let, na čtvrtý okruh je to 70 korun/dospělí a děti do 15 let mají vstup zdarma.
Tento původně gotický hrad, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek je situován nad vesnicí Chotyně v severních Čechách nedaleko Hrádku nad Nisou. O tom, kdy byl původní hrad Grafenštejn založen, dodnes nepanuje mezi historiky shoda. Jistě však je, že se zde ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II., objevují purkrabí z Donína, pánové na Grafštejně, kteří hrad drželi po tři století. Roku 1953 se na hradu usídlila Československá lidová armáda, která ho neudržovala a hrad významnou měrou chátral. Práce na obnovu částečně zničeného hradu začaly v roce 1988 a trvaly až do roku 2010. V roce 2014 zavítalo na hrad Grabštejn 18 885 návštěvníků.
Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy, přičemž letos v červenci bude rozšířena první prohlídková trasa a také otevřena zbrusu nová trasa ve sklepních prostorách. Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do pokojů ve dvou patrech hradu, které jsou převážně zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Zpřístupněna je také hradní věž, která nabízí krásnou vyhlídku na přilehlé okolí. Mimořádným zážitkem je také návštěva kaple sv. Barbory, která je celá pokryta mynýristickou nástěnnou malbou a na klenbě a stěnách se odehrávají příběhy ze života Panny Marie a Ježíše Krista.
Otevírací doba na Gabštejně je následující: duben (Út-Pá od 10 do 15 hodin, So, Ne, svátky od 19 do 16 hodin), květen (Út-Ne od 9 do 16 hodin), červen – srpen (Út-Ne od 9 do 17 hodin), září (Út-Ne od 9 do 16 hodin) a říjen (Út-Pá od 10 do 15 hodin, So, Ne, svátky od 9 do 16 hodin). Vstupné na hlavní prohlídkový okruh činí 100 korun/dospělí a 70 korun/děti do 15 let. Zážitková prohlídka se sv. Barborou vyjde na 120 korun/dospělí a 90 korun/děti do 15 let.
Hrad Kašperk |
Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy a také různé soutěže pro děti a odvážné jedince. Prohlídky jsou zaměřené na každodenní život na hradě, velkým lákadlem je také velký model středověkého astrologického přístroje astrolábu. K dispozici jsou také speciální prohlídky určené pro rodiče s dětmi, které se nesou v duchu motta Staň se purkrabím nebo hradní paní.
Otevírací doba hradu je: duben (So-Ne od 10 do 17 hodin), květen - červen (Út-Ne od 10 do 17 hodin), červenec – srpen (Po od 10 do 18 hodin, Út-Ne od 9:30 do 18 hodin), září (Út-Ne od 10 do 17 hodin), říjen (Út-Ne od 10:30 do 15 hodin). Vstupné pro dospělého je 90 korun a pro děti do 15 let je to 70 korun.
Hrad Český Šternberk nad řekou Sázavou |
Návštěvníkům hrad nabízí jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí kam vede 120 schodů a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Během prohlídky navštívíte Rytířský sál, menší salóny, knihovnu a velkou jídelnu, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále se podíváte do pracovny Jiřího Šternberka, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Maria Sternbergovi. Na jižní předsunuté baště hradu mohou návštěvníci zavítat do hladomorny, z jejíž horní plošiny, na kterou je přístup po točitém schodišti, se naskýtá krásný výhled do okolí hradu.
Otevírací doba na hradě Český Šternberk je následující: duben a říjen (víkendy a svátky od 9 do 17 hodin), květen a září (Út-Ne od 9 do 17 hodin) a červen-srpen (Út-Ne od 9 do 18 hodin). Vstupné pro dospělého je 125 korun, pro děti do 15 let je to 65 korun. Za vstup na hladomornu zaplatí dospělí 10 korun a děti do 15 let 5 korun.
Hrad Sovinec |
Hrad nabízí návštěvníkům jednu prohlídkovou trasu, která vede prvním až pátým nádvořím, dále na takzvaný Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží. V jednotlivých objektech, jako jsou hradní paláce, purkrabství, brána a konírny se nacházejí stálé expozice a výstavy. Navíc se na hradě konají od dubna do listopadu několikrát do měsíce různé společenské a kulturní akce.
Otevírací doba hradu je následující: duben, květen, červen (Út-Ne od 9 do 17 hodin), červenec, srpen (Út-Ne od 9 do 18 hodin) a září, říjen (Út-Ne – od 9 do 17 hodin. Vstupné pro dospělou osobu činí 80 korun, děti do 15 let platí 40 korun.
Zámek Blatná |
Zámek nabízí návštěvníkům celkem čtyři druhy prohlídek – základní prohlídka, rozšířená prohlídka, noční prohlídka a prohlídka pro děti. Základní prohlídka nabízí prohlídku zámeckých interiérů, které jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami rodiny Hildprandtů. Mimo jiné zahrnuje tato prohlídka také pracovnu Jana Evangelisty Purkyně, lovecký salon, empírový salon, rodinnou galerii a soukromou sbírku z Etiopie. Rozšířená prohlídka je obohacena o prohlídku Zelené světice v hradní věži a zámecké kaple s výstavou obrazů Karla Hildprandta. Pro děti je určena zkrácená základní prohlídka zámku plus mučírna ve sklepení zámku. Velkým lákadlem je také přilehlý zámecký park s rozlohou dvaačtyřicet hektarů, kde se nachází empírový dům a také početné stádo daňků skvrnitých, kteří zde volně pobíhají.
Otevírací doba zámku je duben, květen (So a Ne od 10 do 16 hodin), červen (Út-Ne od 10 do 16 hodin) červenec a srpen (Út-Ne od 10 do 17 hodin), září (do 13.9. Üt-Ne od 10 do 16 hodin, od 14.9. So a Ne od 10 do 16 hodin), říjen (So a Ne od 10 do 16 hodin). Vstupně por dospělého je 100 korun a pro děti do 15 let je to 45 korun.
Barokní zámek Milotice leží ve stejnojmenné obci, která je nedaleko od Hodonína. Zámek, který je často nazýván perlou jihovýchodní Moravy, je unikátně zpracovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Někde mezi lety 1586-1596 byla tvrz za majitele Bernarda Ludvíka Tovara z Enczesfeldu přebudována na jednopatrový zámek v renesančním slohu. V 70. letech 17. století bylo přistaveno další patro a přistaveny byly čtyři nárožní věže. Současnou barokní podobu získal zámek během dvou přestaveb za majitele Karla Antonína Serényi.
Pro návštěvníky je připravena hlavní prohlídka, která nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilem-Aspang. Pro mateřské školy a pro 1. až 3. třídu základních škol jsou připraveny kostýmové prohlídky, které jsou koncipovány jako návštěva dětí u paní hraběnky. Po převléknutí do kostýmů jsou děti poučeny, jak se mají chovat a pohybovat. V sále se pak dětí učí dvorské etiketě a poté následuje tanec pro princezny a šermířský souboj pro malé šlechtice. V zámecké zahradě se nachází Francouzská zahrada, což je mimořádně dochovaný barokní soubor. Součástí zahrady je také oranžérie a bažantnice. Od srpna roku 2013 zde funguje také zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit různé květiny a okrasné dřeviny.
Otevírací doba na zámku Milotice je následující: duben (So a Ne od 9 do 15 hodin, květen-srpen (Út-Ne od 9 do 16 hodin), září (Út-Ne od 9 do 15 hodin) a říjen (So a Ne od 9 do 15 hodin). Dospělí zaplatí za vstupné 100 korun, děti do 15 let pak zaplatí 70 korun. Vstupné na kostýmové prohlídky je 130 korun na osobu.
Zámek Červená Lhota |
Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové trasy – zámecké interiéry prvního patra (hlavní expozice), podkrovní pokoje a sklepení. Hlavní expozice představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, jakou měl v roce 1910. Místnosti jsou zařízeny takřka výhradně autentickým mobiliářem, mezi nímž je i několik uměleckých děl, která výrazně předčí průměrnou úroveň zámeckého vybavení. Na zámeckém rybníčku je půjčovna lodiček, kde si můžete zapůjčit pramici a prohlédnout si park i zámek z trochu jiné perspektivy.
Otevírací doba na zámku je: duben (víkendy od 9:30 do 17 hodin), květen (Út-Ne od 9:30 do 17 hodin), červen-srpen (Út-Ne od 9:30 do 18 hodin), září (Út-Ne od 9:30 do 17 hodin) a říjen (víkendy od 9:30 do 17 hodin). Vstupné pro dospělého je 100/80/30 korun podle prohlídkové trasy a 70/55/20 pro děti do 15. let.
Zámek Slatiňany, foto: M Krištof |
Zámek nabízí novou zámeckou expozici, která podává představu o životě na pohodlném knížecím sídle na přelomu 19. a 20. století. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní prostory kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu. Areál dotváří vzorně udržovaný anglický park o rozloze 16 ha s druhou nejbohatší dendrologickou sbírkou ve východních Čechách. Hipologické muzeum nabízí ve 34 místnostech zámku předměty s koňskou tématikou ze 122 hradů a zámků. Svým rozsahem a komplexností sbírek se toto muzeum stalo nejrozsáhlejším svého druhu v Evropě. V přilehlém hřebčíně mají návštěvníci možnost prohlédnout si koně Převalského.
Otevírací doba zámku je: duben (víkendy a svátky od 10 do 15 hodin), květen (Út-Ne od 10 do 15 hodin), červen (Út-Ne od 10 do 16 hodin), červenec a srpen (Út-Ne od 10 do 17 hodin), září (Út-Ne od 10 do 15 hodin) a říjen (víkendy a svátky od 10 do 15 hodin). Vstupné na zámeckou expozici je 100 korun/dospělí a 70 korun/děti. Vstupné na hipologickou expozici je 90 korun pro dospělé a 60 korun pro děti.
Zámek Potštejn, foto: zamekpotstejn.cz |
Pro návštěvníky je připraveno celkem sedm různých prohlídek – klasická prohlídka, hraná prohlídka, noční prohlídka, Bubákov, Pohádkov, Vánoční prohlídka a Velikonoční prohlídka. Prohlídka Bubákov a Pohádkov je určena těm nejmenším návštěvníkům. Bubákov je prohlídka zámeckého sklepení, kde je strašidelná, zábavná i poučná expozice. Pohádkov je nová kouzelná expozice pro děti, kde se nacházejí různé postavy z několika známých pohádek. Na nádvoří zámku se nachází stylová zámecká cukrárna.
Zámek Potštejn je otevřen: duben (víkendy od 9 do 16 hodin), květen-září (Út-Ne od 9 do 17 hodin). Vstupná na zámek je 90 korun pro dospělé a 70 korun pro děti do 15 let. Vstupné do Bubákova je 110 korun a do Pohádkova je to 40 korun na osobu.
Klíčová slova: Česká republika
Vinčenzo | |
Seš sám blbečku. |
|
Pavel | |
Super článek, jako inspirace na výlet hodně dobré. Akorát bych uvítal i nějaký přehled na mapě ČR, aby si člověk udělal obrázek, kde přesně daný zámek leží a jestli se k němu dá třeba dojet vlakem nebo autobusem. Pak si stačí zjistit spoj třeba na www.teroplan.cz a vyrazit na výlet. Vím, že zeměpis není moje silná stránka, ale určitě nejsem sám :) |
|
||||||||||||||