Maroko: Agadir, Essauira, Marrákeš

Agadir

Agadir, pláž

Agadir, pláž

Agadir je hlavní přímořské letovisko, má krásné dlouhé pláže a nespočet rekreačních středisek a tomu odpovídající zábavu. Milovníci památek si zde na svoje nepřijdou, protože skoro celé město bylo v roce 1960 zničeno silným zemětřesením. Můžete se projít po pláži, v zahradě, kochat se voňavými pomerančovníky, omrknout pár mešit a nebo se stavit na místním trhu (Suk-al-Had). Také se můžete vydat na výlet do nedaleké přírodní rezervace.

Jelikož je Agadir dost turistický, připravte se na místní „průvodce“. Budou se o vás chvilku starat, odvedou vás na místo, kde prodávají lístky na autobus (našli byste ho i sami) a budou chtít od cesty třeba 5 EURO. Na ulici a trzích vám budou nabízet cokoli, od zaručeně pravého berberského čaje, přes arganový olej, masáže až po kvalitní sex. Pokud jste v ženském kolektivu, můžete se „těšit“ na nabídky aspoň dvakrát za den, v různě vtipné podobě. 

Agadir, fontána

Agadir, fontána

Letiště je maličké, ale bankomaty tam najdete hned 3 a směnárny dvě. Jednu před vstupem do Maroka, druhou v hale. Pokud se rozhodnete pro bankomat, zvolte, že máte kreditní kartu, i když to tak ve skutečnosti není. Pokud s vámi bankomat nebude komunikovat, vyzkoušejte další možnosti. Po pár pokusech z bankomatu jistě nějaké peníze vypadnou.

Doprava do města se dá realizovat dvěma způsoby. Buď se svezete oficiálním letištním taxíkem s oficiální letištní taxou asi 200 Dh (+ zavazadla) a neusmlouváte téměř nic, nebo odejdete z oficiálního prostoru letiště a počkáte buď na autobus, nebo si odchytnete nějaký méně oficiální taxík.

V případě, že se budete z Agadiru přemisťovat autobusem do dalších měst, pojedete z hlavního autobusového nádraží. To se nachází víc v centru města, asi 15 minut jízdy taxíkem od pláže. Cena se pohybuje od 10 do 30 Dh.Essauira

Essaouira, náměstí

Essaouira, náměstí

3,5 hodiny severně od Agadiru se nachází malebné městečko Essauira, které leží hned u moře. Je známe díky své medině (starobylá část města, obehnaná hradbami), purpurové barvě a pláži, kde můžete vesele surfovat či windsurfovat. Na pláži se můžete projet i na velbloudovi, nebo na koni, případně vás místní vezmou na výlet do nedaleké vesnice. Nedaleko od Essauiry totiž jednu dobu tvořil i Jimmy Hendrix. 

Essaouira, přístav

Essaouira, přístav

Medina je maličká, dá se projít během jednoho odpoledne, pokud si chcete vychutnat atmosféru a projít místní muzea, dopřejte si víc času. Ani po 4 dnech se nebudete nudit. Jestli rádi nakupujete a nemáte rádi velká města, budete v Essauiře jako v ráji. Těšit se můžete na pěkné kožené boty, kabelky a kabely, koberce, výrobky ze dřeva, koření, ovoce, zeleninu, maso, včetně ovčích hlav. Nechybí ani zásoby arganových výrobků, které se vyrábějí v okolí a je skoro povinností si některý pořídit. U přístavu si můžete koupit čerstvé ryby, nebo si zajít do jedné z mini restaurací, kde si ryby vyberete a oni vám je na místě připraví, ale nebude to nejlevnější jídlo, co si v Essauiře dáte.

Essaouira, obchod s arganovým olejem

Essaouira, obchod s arganovým olejem

Určitě si zajděte i do hammamu, místních lázní. Pokud si necháte udělat tetování z heny, vyberte si to hnědé/červené. Je víc přírodní a vyhnete se obavám, zda zrovna v tom, které se vám právě vpíjí do kůže nejsou nějaké rakovinotvorné příměsi. Tetování vydrží maximálně týden. 

Ve spoustě restaurací mají wifi.
Marrákeš

Marakéš, náměstí Djemaa El Fna

Marakéš, náměstí Djemaa El Fna

Cesta autobusem z Essauiry trvá asi 2,5 hodiny.  Autobus je klimatizovaný a mezi cestujícími převažují turisté. Cestou si můžete prohlédnout vnitrozemí, divoké kozy, místní kolorit, vesničky a třeba i historický průvod. 

Z autobusového nádraží vás do centra odveze autorizovaný taxík za 50 Dh, na letiště pak za 100 Dh. 

Typická barva Essauiry je modrá, barvou Marrákeše je červená. Jsou tak vymalované úzké uličky v okolí hlavního náměstí Jemaa El Fna a vůbec v celé medině. Když se vydáte do sítě spletitých uliček, nesnažte si zapamatovat si směr, stejně zabloudíte. Z trhu s kořením se objevíte na trhu s koženými výrobky, tuhle prodávají sušené hady a živé ještěrky, vedle stříbro, o kus dál typické oděvy a hned vedle boty Converse. S barvami překypujícími látkami jako by se roztrhl pytel, můžete si vybrat z pestrých pantoflů se špičatou špičkou, koupit si sandále a ke všemu seženete ladící kabelku nebo šálu. A pokud ji zrovna nemá váš obchodník, stačí jen vyslovit přání a on požadovaný artikl přinese od svého bratrance zpoza rohu. 

Marakéš, mešita Koutoubia

Marakéš, mešita Koutoubia

Smlouvejte! Smlouvejte jako o život. Nemyslím si, že běžný obchodník by se urazil, kdybyste nesmlouvali, ale určitě buďte drsní a smlouvejte. Můžete cenu snížit klidně o 40 %. Pouze v obchodech, kde mají dražší věci, například ručně tkané koberce je lépe hrát s prodavačem jeho hru. Připravte se, že ceny opravdu kvalitních výrobků se pohybují okolo 3000 Dh, takže když se vás prodejce zeptá kolik  byste nabídli, a vy řeknete 200 Dh, urazí se a vypoklonkuje vás ze svého obchůdku. 

Obrňte se trpělivostí. Od sebe budete muset odhánět děti žadonící o pár drobných, v obchodech budete muset odolávat a smlouvat a večer na Jemaa el Fna vás čeká vyloženě útok na turisty. Celé náměstí totiž zaplaví stánky s jídlem (ovčích hlav, přes šneky, ryby až po sladké zákusky). Každý stánek má svého naháněče a když zrovna nemá svůj den, dokáže být sprostý, neodbytný, dotěrný. Když už někde sedíte, můžete být celkem v klidu, ale pokud si k vašemu stolu přisedne někdo, kdo vypadá zámožněji, počítejte s tím, že budete čekat.

Mimo trhy a nákupy si v Marrákeši můžete prohlédnout pár parků, mešity (mj. Kotubia - ta nejvýznamnější), Hrobku rodiny Saídů, koželužnu a různá muzea. Náměstí Ben Youssef s přilehlou medresou (bývalou studentskou kolejí) a muzeem určitě nevynechejte. Můžete se podívat i okolo hradeb.

Marákeš, ulička

Marákeš, ulička

Marrákeš má výhodnou polohu pro výlet do pouště. Můžete se vydat jen na jednu noc, nebo na týden. I ta jedna noc stojí za to a budete mít pěkný dvoudenní výlet. Budete se kochat horami a zasněženými vrcholky Atlasu, navštívíte khasbu Aid Ben Haddou, kde se natáčely filmy jako Gladiátor, Babel nebo Laurence z Arábie a zakotvíte v Zagoře. Hodinku se povozíte na velbloudech, dáte si berberskou večeři (tažín se zeleninou), zazpíváte si písně a půjdete spát do velkých stanů. I když poušť takhle z kraje není taková, jak jí známe z filmů a není tam ani taková zima, ráno vás přivítá nádherný východ slunce a růžově osvětlené okolní pahorky. 

Z pochutin si určitě dejte v Maroku mátový čaj, to je snad povinnost, pak jejich sladké zákusky, které občas s čaji nabízejí. Dále ryby, tažín, harriru a keftu. A nezapomeňte na okurku, teda na kuskus, který je také pro Maroko typický.

Klíčová slova: Maroko, Agadir, Marrákeš 

 

Publikováno: 29.05.2014
Aktualizováno: 29.05.2014
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Maroko: Agadir, Essauira, Marrákeš

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře

Fotogalerie k tématu: Maroko: Agadir, Essauira, Marrákeš

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist