Madeira - pohled na útes |
Madeira - útesy Ponta de Sao Lourenco |
Na Madeiru se můžete vypravit buď s tím, že budete ležet na pláži, užívat se sluníčka, koupání v teplém moři a nebo se vypravíte poznat její nádherné přírodní scenérie, úžasnou flóru a také zajímavé památky, které rozhodně stojí za to vidět.
Celé souostroví Madeira je sopečného původu, jednotlivé ostrovy jsou vrcholky podmořských sopek, moře mezi těmito ostrovy je hluboké kolem 4 tisíc metrů, již pět kilometrů od pobřeží je moře hluboké přes 3 tisíce metrů. Nejvyšší horou Madeiry je sopka Pico Ruivo, s její výškou 1862 metrů nad mořem se jedná o 3. nejvyšší horu Portugalska.
Ostrov a souostroví jsou 57 kilometrů dlouhé a 22 kilometrů široké, takže není problém celý sotrov objet autem během jediného dne. Madeira je největším a nejvíce osídleným ostrovem z celého souostroví. Dalším obydleným ostrovem je Porto Santo (43 kilometrů severovýchodně od Madeiry), zbylé dva ostrovy Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens jsou přírodní rezervací. Na těchto dvou ostrovech je totiž naprostý nedostatek pitné vody a to je hlavním důvodem, proč nejsou obydlené. Pro vstup a pobyt na těchto ostrovech je potřeba zvláštní povolení, které se vydává pouze badatelům. Na ostrovech Desertas žije v současné době přibližně 30 exemplářů tuleně středomořského, který se během minulého století stal téměř vyhynulým tvorem. Na ostrovech Selvagens žije 11 endemických živočichů a rostlin, ale největší význam mají ostrovy pro hnízdění mnoha druhů ptáků. Například burňák šedý zde tvoří druhou největší kolonii svého druhu na světě.
Město Funchal |
Většina z obyvatel ostrova se živí především cestovním ruchem, zbylá část obyvatel se pak věnuje zemědělství a vinařství. Kromě tradičního ovoce se zde pěstuje také exotické ovoce jako například mango, papája, maracuja, guave, fíky a hřebíčkovec vonný.
Na ostrově se hovoří portugalsky, ale místní velice dobře rozumí a také mluví anglicky. Rozumí také španělsky, ale španělštinu nemají příliš v lásce, takže její použití byste měli omezit na minimum. Čas tu platí greenwichský, což znamená o hodinu méně. Doporučuje se pít vodu spíše z lahví a ne přímo z kohoutků.
Funchal, trh |
Funchal, botanická zahrada |
Z Funchalu se dá podniknout spousta výletů do zajímavých míst v okolí, kterých je velká řada. Zajímavý je třeba výlet na mys Návratu, jehož útesy patří se svou výškou 580 metrů k těm nejvyšším na světě. Hned u útesu je moderní prosklená vyhlídková plošina, využít lze také prosklený výtah či placenou soukromou pláž.
Madeira - Camara de Lobos |
Město Canico je typickým turistickým letoviskem, kde se nachází nespočet hotelů, apartmánů a se sousedním městečkem Garajau se jedná o nejvýznamnější letoviska na Madeiře.
Pokud si uděláte výlet na mys Ponta do Garajau, tak vás ohromí velkolepá socha Krista s otevřenou náručí a hledící na Atlantik po vzoru slavnější sochy Krista brazilského z Rio de Janeira.
V městské části Funcahlu Monte stojí kostel Nossa Senhora do Monte, což je konečná stanice obou funchalských lanovek. V kostele je pohřben rakouský císař a český král Karel V., který tu žil v exilu. Pod schody kostela se nachází vyhlášená turistická atrakce v podobě jízdy dolů po dva kilometry dlouhé a prudké silnici v typických proutěných saních. Jedná se o světový unikát, saně řídí řidiči ze zdejšího cechu a pro jejich ovládání a brzdění používají speciální boty.
Vesnice ve vnitrozemí |
Rozhodně byste měli navštívit také náhorní plošinu Paúl de Serra v nadmořské výšce okolo 1000 metrů. Plošina je porostlá vřesem a travinami, které snesou drsnější podmínky. Toto podloží nasává dešťovou vodu, která se následně pomocí typických levád rozvádí po celém ostrově. Nedaleko se nachází údolí Rabacal, kde najdeme největší turistické lákadlo celé Madeiry, kterým je úchvatný vodopád Cascada Risco a skalní kotel 25 fontes (25 pramenů), což je půvabná laguna s několika vodními prameny.
Za návštěvu také stojí maják u nejzápadnějšího místa Madeiry. Mysu Ponta do Pargo, který je tím nejdůležitějším majákem na ostrově. Uvnitř majáku je stálá expozice fotografií všech ostatních majáků na Madeiře.
Vodopád na ostrově Madeira |
Krásným městečkem na severním pobřeží je Porto Moniz, které láká návštěvníky právě na zmíněné lávové bazénky (naturais), ve kterých se dá za malý poplatek koupat. V těchto bazéncích se dá také šnorchlovat a pozorovat tak barevné rybičky.
Oblíbeným cílem turistů je vesnička Santana, která představuje jakýsi skanzen s historickými dřevěnými domky se slaměnými střechami. Těmto domkům se říká cassa de colmo a ve vesničce jich je více jak stovka. Hned u vesnice se nachází přírodní rezervace Rocha do Novio, ve které se vyskytují endemické druhy rostlin a mořských ptáků.
Dalším místem pro zastávku je přístav Porto da Cruz, což je nejstarší město na celém ostrově. Nabízí krásnou promenádu, lávové bazénky a dvě pláže s černým pískem.
Tradiční domky na Madeiře |
Významným poutním místem na Madeiře, hlavně první neděli v září je Ponta Delgada. V tuto dobu sem poutníci přicházejí uctít krucifix (Senhor Bom Jesus), který sem v 15. století vyplavilo moře v dřevěné bedně.
To co nemá Madeira ve smyslu dlouhých písčitých pláží u moře nabízí ostrov Porto Santo, který se nachází 43 kilometrů severovýchodně od Madeiry a dostat se na něj dá buď letecky, nebo pravidelnou lodní linkou. Porto Santo láká turisty na 9 kilometrů dlouhou pláž Prai Dourada se žlutým až bílým pískem, který je tvořen rozdrolenými skořápkami korálů. Kromě nádherné pláže je zde golfové hřiště a teplota se celoročně pohybuje mezi 18 až 27 stupni Celsia.
Pláž na ostrově Porto Santo |
Madeira je tak ideálním místem pro návštěvu po celý rok, jsou zde mírné zimy a léta s příjemnými teplotami okolo 25 stupňů Celsia. Nejlepšími měsíci pro návštěvu tohoto ostrova jsou srpen a září, to je tu nejtepleji a moře je ohřáté na příjemných 25 stupňů.
Pokud se chcete na Madeiru vypravit, tak můžete buď na vlastní pěst, nebo si vybrat z široké nabídky zájezdů od cestovních kanceláří, kde týdenní zájezd vyjde podle roční doby okolo 15 tisíc korun za osobu. Jestli chcete pár ticís korun ušetřit, tak si kupte sami letenky i ubytování. Zpáteční letenky z Prahy jsou dost drahé (okolo 10 tisíc korun), pokud si ale letenky zakoupíte s velký časovým předstihem a využijete některou z nízkonákladových leteckých společností, které létají například z Německa, tak se dá zpáteční letenka sehnat i kolem 2-3 tisíc korun!
Klíčová slova: Portugalsko, Madeira, Funchal
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||