Les 4 Vallées – jarní lyžování ve Švýcarsku
|
Les 4 Vallées, pohled na Thyon |
Pokud jen s těžkým srdcem snášíte neúprosný nástup jara a toužíte si o pár dní prodloužit lyžařskou sezónu, máte nejvyšší čas zabalit lyže či snowboard a nabrat směr Alpy. Vaším cílem se může stát třeba
Švýcarsko, konkrétně pak kanton Valais ležící v jihozápadní části země, kde se v nadmořské výšce zhruba od 1 400 až do 3 330 metrů nad mořem rozprostírá lyžařský rezort Les 4 Vallées, tedy Čtyři údolí. Celá oblast s bernardýnem ve znaku skýtá přes 400 kilometrů sjezdových tratí a zahrnuje údolí Verbier, Nendaz, Veysonnaz a Thyon. Cesta autobusem z Prahy do Nendazu povede přes Německo a zabere vám zhruba 13 hodin. Nejvyšším vrcholem Čtyř údolí je s 3 330 metry Mont-Fort, na kterém vás kromě výhledu na okolní alpské hory včetně Matterhornu (francouzsky Le Cervin) a Mont Blancu čeká bufet a perspektiva sjezdu po černé sjezdovce.
Les 4 Vallées - sjezdovky
|
Les 4 Vallées, sjezdovka ve Verbier |
Při návštěvě Čtyř údolí jsem bydlel v Nendazu, městečku, v němž se ve výšce 1 400 metrů nalézá nástupní stanice kabinkové lanovky zprostředkovávající lyžařům spojení s ostatními svahy oblasti. Bohužel zrovna v době mého pobytu ve Čtyřech údolích, tedy ve dnech 13. až 18. března, byl navazující vlek, nutný pro možnost přesunu do dalších údolí, mimo provoz, snad vinou technických problémů či sněhových podmínek, které již v nižších oblastech nebyly v čase příchodu jara právě optimální. S přáteli nám tak nezbývalo nic jiného, než vzít zavděk skibusem. Cesta z Nendazu do Siviez, nejbližší nástupní stanice jiné lanovky, trvala něco přes čtvrt hodiny. Pro držitele permanentek bezplatné skibusy jezdily po celou dobu provozu vleků ve zhruba půlhodinových intervalech a v exponovaných časech, tedy ráno a v podvečer po uzavření vlaků, byly dosti přeplněné. Ze Siviez již vleky bezproblémově fungovaly a spojení s vyššími polohami, v nichž byly sněhové podmínky dobré, tak nic nebránilo.
Oblast Čtyř údolí poskytuje dostatečné možnosti pro vybití energie, ať už jste zkušený lyžař nebo naopak začátečník; jsou zde černé sjezdovky, snowpark i povlovné modré svahy, na nichž se to hemží malými caparty. Kromě sedaček, gondol a kabin všech velikostí lyžaře čekají i pomy a kotvy, které však slouží převážně k přesunům na kratší vzdálenosti. Traverzy mezi jednotlivými sjezdovkami jsou většinou bez problémů sjízdné i pro snowboardisty a nestane se tak, že by jim v půlce traverzu došla rychlost a nezbývalo jim nic jiného, než odepnout prkno a pokračovat pěšky.
|
Les 4 Vallées, pohled na Verbier |
Pokud jde o konkrétní trasy, mně osobně nejvíce utkvěly v paměti dvě sjezdovky; příjemná červená z vrcholu Col des Gentianes (2950 m. n. m.) na La Chaux (2 260 m. n. m.) a taktéž červená z Tracouet (2 200 m. n. m.) do Nendaz (1 400 m. n. m.). Budete-li si chtít na chvilku odpočinout od lyžování, například při šálku kávy či piva, vězte, že v bufetu na nejvyšším kopci Mont-Fort zaplatíte za zmíněné tekuté komodity 3,50, respektive 7 franků. Šestidenní permanentka s platností pro celou oblast Čtyř údolí mě stála 317 franků.
Nendaz – ubytování, stravování
Nejběžnější styl ubytování v Nendazu představují apartmány různého stupně pohodlí a vybavenosti. Již krátká procházka po Nendazu člověku naznačí, že možnosti jsou pestré a apartmány uvnitř nově vybudovaných chaletů jistě poskytují velký luxus. S přáteli jsme bydleli v budově jménem Anémones, tedy Sasanky, v apartmánu pro čtyři osoby, sestávajícího z ložnice, společného pokoje s televizí a rozkládací postelí, kuchyňským koutem, koupelnou a záchodem a dvěma balkóny. Kuchyň byla vybavena sporákem s troubou, myčkou a překapávačem, takže vaření nepředstavovalo problém. V budově bylo dále možné bezplatně využívat bazén a za drobný poplatek byla k dispozici i sauna. Za sedm nocí zaplatil každý z nás v přepočtu zhruba 3 600 korun a při příjezdu jsme rovněž složili zálohu ve výši 50 EUR na osobu, která se vracela na konci pobytu.
|
Les 4 Vallées, dolní úsek sjezdovky v Nendazu |
Nákup potravin jsme odbývali buď v obchodě hned přes ulici, nebo ve větším supermarketu vzdáleném slabých pět set metrů. Zhruba stejná vzdálenost dělila naše ubytování i od stanice kabiny a skibusu. Pokud jde o orientační ceny některých potravin, bageta stála kolem 2,50 franku, deset deka šunky se dalo sehnat průměrně za 4 franky a půllitrovou plechovku dobrého piva šlo pořídit už za 1,50 franku. Švýcarská gastronomická scéna je známá pro svou kvalitu, což potvrzovaly i občasné nálepky na dveřích restaurací upozorňující na zařazení toho konkrétního podniku do michelinského průvodce. Přestože ceny pokrmů v těchto restauracích byly mimo naše možnosti, nemuseli jsme si zoufat, protože většina pohostinství nabízela chutné polední menu složené ze salátu či jiného předkrmu, hlavního jídla a dezertu za přívětivou sumu lehce pod 20 franků. V ceně však nebylo pití a kupříkladu sklenice piva tak účet nafoukla o dalších 7 franků.
Na závěr mohu konstatovat, že oblast Les 4 Vallées skýtá díky pestrosti svých svahů i dostatečné nabídce rozličných aprés-ski aktivit velký potenciál, který však již vzhledem k nastupujícímu jarnímu počasí, jež letos do Švýcarska dorazilo s neobvyklou razancí, nebylo možné bezezbytku a v celé jeho šíři využít.
Klíčová slova: Švýcarsko
Publikováno: 21.03.2011
Aktualizováno: 27.08.2011
Autor: Jan Brož