Kompenzace za zmeškaný let

Způsob rezervace letenky rozhoduje
o kompenzacích za zmeškaný let při přestupu

Způsob rezervace letenky rozhoduje

Způsob rezervace letenky rozhoduje

Přestupní let je u cest do vzdálených destinací často nezbytnou záležitostí. Zároveň je značně stresovou situací kvůli riziku, že cestující navazující let nestihne. Pokud při zpoždění prvního letu nestihnete návazný let, dopravce je povinen vám zajistit náhradní let v nejkratším možném termínu. Pozor, toto obecné pravidlo však neplatí vždy.

Na riziko spojené se zmeškáním navazujícího letu by měl cestující začít myslet ještě před nákupem letenek. Množné číslo je v tomto případě na místě.

Zda bude muset pasažér vzniklý problém řešit sám, nebo bude na bedrech leteckého dopravce, totiž závisí především na skutečnosti, jestli je jeho přestup na navazující let v rámci jedné rezervace, tedy na jedné letence, či na více letenkách.


Let na jedné letence

Cestující hodlá například uskutečnit cestu z Prahy do kanadského Toronta. Na vhodná data se mu nabízí jako nejvhodnější varianta letu s jedním přestupem v Paříži.

Pokud bude mít celý let na jedné letence, tedy let Praha – Paříž, i let Paříž – Toronto, tak již při rezervaci letu systém automaticky zohledňuje minimální čas na přestup, tedy čas, za jaký stihne cestující na daném letišti přestoupit. Vygeneruje tedy návazný let z Paříže tak, aby stačil navazující spoj.

„V případě, že by pak měl první let zpoždění, kvůli kterému by cestující druhý let nestihl, mají dané aerolinky povinnost se o cestujícího postarat. Konkrétní dopravce musí pasažérovi zajistit náhradní let v nejbližší možnou dobu, ale také by měl poskytnout dva hovory nebo e-maily zdarma, občerstvení přiměřené době čekání a hotel a dopravu mezi ním a letištěm v případě, že náhradní let bude až následující den,“ říká František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim, která se zajišťováním kompenzací za problémy v letecké dopravě zabývá.


Více dopravců v rámci letu

Nebývá výjimkou, že na jedné letence může být nejen více různých letů, ale i dopravců. Potom odpovědnost za péči a kompenzaci má dopravce, na jehož letu vzniklo zpoždění letu či dokonce jeho zrušení.

V praxi se pak stává, že tento dopravce nemusí mít vlastní personál na letišti, kde se nachází cestující. O náhradní spojení a péči se pak může pasažér přihlásit u přejímajícího dopravce.

Pokud péči neobdrží a vzniknou mu výdaje, je třeba je později vyreklamovat od dopravce, který byl viníkem události.

Cestující by měl mimo jiné dostat k dispozici telefon či přístup k internetu v uvedeném rozsahu. V praxi se tak opět velmi často neděje. I zde platí, že je možné vyčíslené náklady, podložené například fakturou, reklamovat u dopravce.


Samostatné lety


Zcela jiná situace vznikne, když si cestující koupí lety samostatně (separátně). V našem modelovém případě separátně Praha – Paříž a Paříž – Toronto.

Případné zpoždění a zmeškání navazujícího letu si pak bude muset pasažér řešit bez jakýchkoli kompenzací sám.

Letenky jsou na sobě nezávislé, s časem na přestup do cílové destinace se nepočítá. Pokud tedy cestující zmešká druhý let, musí si nést následky sám.

V takovém případě je důležité si minimální čas na přestup dobře naplánovat. V úvahu se musí vzít nejen parametry a velikost letiště, ale například i osobní dispozice, jakými je například orientace a rychlost chůze.


Když už je letadlo pryč

Mnohdy se první letadlo se zpozdí tak, že cestující návazný let stihnout nemůže. Prostě přiletí do přestupní destinace až po odletu návazného spoje. V této situaci je opět rozhodující způsob rezervace letenky, jak jsme ho řešili výše.

Pokud je přestup na návazný let v rámci jedné rezervace, tedy na jedné letence, na odškodnění při dopravcem zaviněném zmeškání letu se počítá celá letová vzdálenost od nástupní do konečné destinace. Tedy v naší vzorové situaci letu z Prahy do Toronta s mezipřistáním v Paříži vzdálenost Praha – Toronto.

Jestliže vznikne cestujícímu skutečně nárok na kompenzaci za zmeškaný přestupní let, řeší se finanční odškodnění obdobně jako u zpožděného letu, jeho výši určuje celková letová vzdálenost.

                                                                    

            

Kompenzace za zmeškání letu při přestupu 

            

        
            
  • 250 eur u všech letů o délce nejvýše 1500 kilometrů

                
            
  • 400 eur u všech letů v Evropském společenství delších                 než 1500 kilometrů a u všech ostatních letů o délce od 1500                 kilometrů do 3500 kilometrů

                
            
  • 600 eur u všech letů nespadajících pod varianty 250 a                 400 eur, většinou tedy u letů delších než 3500 km

                

Poznámka: Při splnění podmínek  Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004


Odškodnění není automatické

Především je ale třeba vědět, že nárok na finanční odškodnění vzniká v případě, že ke zpoždění prvního letu, kvůli kterému cestující zmeškal let navazující, došlo vinou dopravce.

Zpoždění tedy nesmí být způsobeno počasím, živelnou pohromou, bezpečnostní situací, stávkou, či například řízením letového provozu – tyto situace totiž dopravce nemůže ovlivnit a nárok na odškodnění v takových případech není.

U seperátně zakoupených letů, i když zpoždění letu k přestupnímu letu bylo zaviněno dopravcem, nemá cestující při zmeškání navazujícího letu na odškodnění nárok. Následky si nese sám, protože možné problémy měl zvažovat při plánování cesty.

 

Publikováno: 29.02.2020
Aktualizováno: 29.02.2020
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Kompenzace za zmeškaný let

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist