Kam vyrazit autem k moři

Již první červencový víkend vyrazilo na letní dovolenou k moři přes milion Čechů. Velká část tohoto „stěhování národů“ proběhla automobilovou dopravou. Cestování k moři vlastním automobilem představuje pro Čechy stále velmi oblíbenou formu dovolené. Má totiž několik zásadních výhod – v první řadě jde o ekonomicky nejvýhodnější dovolenou, která zatíží rodinný rozpočet ze všeho nejméně. Do auta si taky můžete vzít všechna zavazadla a věci, o kterých si myslíte, že je budete potřebovat. Další výhodou je svoboda, kterou si turisté mohou při cestování autem užít. Nejsou totiž omezeni žádným odletem letadla, transferem z letiště a především, nemusejí být celou dobu pobytu na jednom místě. Zkrátka si ve srovnání s těmi, kteří jsou například přes cestovní kancelář ubytováni s polopenzí v hotelovém rezortu nějakého letoviska, můžou cestovat podle libosti, kam chtějí. Není proto divu, že autem k moři nejezdí jen rodiny s dětmi, ale také party mladých lidí, kteří si chtějí užívat života a poznávat co nejvíce nových míst.

 

Chorvatsko

 

Nejoblíbenější destinací českých turistů, kteří k moři cestují automobilem, zůstává již dlouhou dobu Chorvatsko a jeho úchvatné Jaderské moře. Většina Čechů, která do této balkánské země směřuje, volí pobyt na severněji položených místech Chorvatska. Důvod je prostý, během jednoho dnes se autem dopravíte na místo pobytu a ještě stihnete podvečerní koupání. Cesta automobilem, která přesahuje 1 000 kilometrů, je už velmi náročná.

 

Istrie

 

Pohled z výšky na přístav Poreč

Pohled z výšky na přístav Poreč

Ukázkovým příkladem toho, kam sed á k moři bez problémů dojet automobilem, je Istrie. Jde o nádherný poloostrov, na kterém si najde každý cestovatel to své. Istrie totiž nabízí nádherné pláže (pokud si dáte tu práci, tak jistě najdete i takové, kde budete mít parádní soukromí), úžasnou přírodu se zelenými svahy, které místy přecházejí v divoká skaliska, překrásné starobylé architektonické památky a samozřejmě vždy dobře naladěné „domorodce“, kteří si stejně jako odpočívající zahraniční turisté rádi užívají sluníčka a bujarého života. Pobřeží Istrie je ploché, místní pláže tvoří většinou skalní plotny a útesy. Krásné je ale i vnitrozemí Istrie, kde na vás čekají zajímavě modelované pahorkatiny, vinice, netradiční krasové útvary, překrásná zelená údolí a také historická městečka, která si stále zachovala svůj původní ráz. Letoviska poloostrova Istrie můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, zda leží na západním, nebo východním pobřeží. Na západním pobřeží naleznete například Umag, Poreč, Vrsar, Rovnij či Pulu. Na východním pobřeží zase leží město Rabac a letoviska Opatijské riviéry.

Asi nejoblíbenějším letoviskem Istrie je město Poreč. To leží uprostřed západního pobřeží na vápencové pláni u zátoky Lima nedaleko údolí řeky Mirna. Turistická střediska jsou zde velmi dobře vybavena, což v kombinaci s krásnou okolní přírodou představuje lákadlo pro mnoho turistů. Nejznámější oblasti Poreče jsou Brulo, Pical, Modrá a Zelená laguna. V okolí jsou naleziště vykopávek z doby římské. Nejvýznamnější architektonickou památkou je románská bazilika svatého Eufrázia.

Ekonomickým a kulturním centrem Istrie je však město Pula. Důležitou roli hraje zdejší přístav, kde se mimo jiné staví zaoceánské lodě. Pula je atraktivní především díky nádherným architektonickým památkám. Nejdůležitější z nich jsou Dvojí a Herkulova brána, které jsou součástí historického opevnění města, dále Vítězný oblouk a pravoslavný kostel sv. Mikuláše či městská katedrála. Pula je však pověstná také svým rušným nočním životem. Stejně jako poblíž Poreče se i v blízkosti Puly nacházejí významné oblasti vykopávek. Město Rabac je zase oblíbenou destinací východního pobřeží Istrie. Z původní rybářské osady bylo během 20. století vybudováno turistické centrum se vším všudy. Vzdálenost od Puly činí přibližně 40 kilometrů. Najdete tu pěkné písečné pláže, nádherně bujnou vegetaci, ale i množství rekreačních objektů a sportovišť. Malá, ale velmi půvabná a stále populárnější – takové je třítisícové městečko Fažana, které naleznete jen pár kilometrů od Puly. Jde o přístavní oblast, odkud každé ráno vyplouvají na širé moře rybářské loďky. Přímo naproti Fažaně se nalézají členité ostrůvky Brioni, kam se můžete vypravit na výletní lodi.

 

Ostrov Krk

 

Ostrov Krk, pláž u vesnice Stara Baška

Ostrov Krk, pláž u vesnice Stara Baška

Další překrásnou destinací v Chorvatsku, kam můžete vyrazit automobilem na dovolenou, je ostrov Krk. Od roku 1980 ho s pevninou spojuje most, který měří přibližně 1,5 kilometru. Jeho východní pobřeží omývají vody Vinodolského a Velebitského kanálu. Na druhé straně ostrova je Rijecký záliv. Sever ostrova je nejvíce osídlen, protože tu najdete nejúrodnější půdu. Římané, kteří na Krku v antice také působili, pojmenovali Krk jménem „zlatý ostrov“. Měl totiž výbornou polohu a navíc disponoval velkým zemědělským bohatstvím. Víno, olivy, ryby – to byly produkty, kterých si Římané velmi cenili. Přestože dobu římského impéria již dávno odvál čas, Krk stále zůstává zlatým ostrovem. Ať už se jedná o plody země, nebo kulturní historické památky.

Hlavní město nese stejný název, jako celý ostrov. Jde o překrásné historické sídlo, které se může pochlubit nezapomenutelnou atmosférou. Městské hradby pocházejí z doby ilyrské, věž místního hradu zase z 12. století, katedrála Nanebevzetí Panny Marie byla budována od 14. do 18. století na troskách římských lázní – historie na vás opravdu dýchá na každém kroku. Dalším významným letoviskem ostrova Krk je město Punat. To je obklopeno zelenými olivovými háji. Zároveň je tu jeden z největších přístavů v celém Chorvatsku. Nedaleko Punatu se nachází městečko Vrbnik. To se díky výborným přírodním podmínkám může pochlubit vyhlášenou vinicí. Lahodné víno Vrbnik tak má zvuk nejen po celém Balkáně. Vrbnik má však také velký kulturní význam. Jeto totiž centrem hlaholského písemnictví. Asi nejoblíbenějším letoviskem celého ostrova je však středisko Baška. Právě zde se totiž nachází jedna z nejkrásnějších pláží na Krku. Najdete tu ale i nádherné sakrální stavby, kterými se jistě budou kochat nejen milovníci historie. Oblíbenými turistickými oblastmi Krku jsou také Malinska a Nijivice.

 

Severní Dalmácie

 

Zadar, pohled na přístav

Zadar, pohled na přístav

Jestliže se nebojíte delší cesty, která může přesahovat i 1 000 kilometrů, tak se zkuste vypravit třeba do Severní Dalmácie. I ta se totiž může pochlubit jedinečnou atmosférou menších letovisek, které byly často vybudovány z rybářských vesniček, a starobylých měst s jedinečnou kulturou. Balzámem na duši jsou rovněž překrásné přírodní parky Paklenica a Krka, kam si můžete udělat pohodový výlet do uklidňující zeleně. Severní Dalmácie se táhne po chorvatském pobřeží od Zadaru až po Šibenik. Hlavním střediskem této oblasti je spíše první jmenované město. Nalézá se přibližně 200 kilometrů od Záhřebu a žije v něm něco přes 70 tisíc obyvatel. Zadar je pověstný svými architektonickými památkami z románského období. Nejznámější stavbou je kostel svatého Donáta, který byl postaven v 9. století n.l.. Avšak i Šibenik, ve kterém žije přibližně 50 tisíc obyvatel, nabízí jedinečnou podívanou. Například katedrála svatého Jakuba patří mezi kulturní dědictví UNESCO. Poblíž se také nachází národní park Kornati, kde můžete strávit nezapomenutelný den. Mezi Zadarem a Šibenikem jsou ale i další překrásná místa. Jmenovat musíme především Biograd na Moru, který se pyšní řadou oblázkových pláží s nádherně průzračnou vodou. Za návštěvu rozhodně stojí také městečko Vodice, kterému se někdy přezdívá „St. Tropez Jadranu“. Dalším atraktivním místem je letovisko Primošten, v jehož okolí najdete množství překrásných pláží.

 

Itálie

 

Nádherné Chorvatsko však není jedinou alternativou, kam můžete během jediného dne vyjet automobilem na dovolenou k moři. Oblíbeným cílem českých turistů je v tomto ohledu totiž také Itálie. Hřejivé sluneční paprsky, příjemní a otevření lidé, gastronomické lahůdky – to jsou největší lákadla, na která se do svých letovisek snaží italští hoteliéři přivést také české turisty. a nutno dodat, že se jim to zatím daří velmi dobře.

 

Lignano

 

Jedním z nejoblíbenějších italských letovisek českých rekreantů je Lignano Sabbiadoro, které naleznete v oblasti Friuli-Venezia Giulia přibližně 60 kilometrů od Udine a 90 kilometrů od Benátek. do kterých si můžete udělat celodenní výlet. Najdete zde množství hotelů, apartmánových rezidencí a soukromých vilek, které si člověk může objednat na ubytování. Lignano (ve formě turistického střediska) bylo vybudované až ve druhé polovině 20. století. V jeho centru se nalézá nespočet barů, restaurací a obchůdků se suvenýry. Podél dlouhatánské pláže, kterou omývají vody Jaderského moře, se rovněž táhne rozlehlá promenáda, na které si užijí všichni příznivci jízdy na kolečkových bruslích a na kole. Rodiny s dětmi jistě potěší také pěkný aquapark, zoologická zahrada či zábavní park s mnoha adrenalinovými atrakcemi.

 

Bibione

 

Když se na mapě italského pobřeží posuneme nepatrně na západ, tak v oblasti Benátky najdeme další populární středisko, kam každoročně míří desetitisíce českých turistů. Řeč je o městečku Bibione, ve kterém žije něco málo přes 2 tisíce obyvatel. Jejich počet však samozřejmě díky množství turistů v letní sezóně neustále stoupá. Největším lákadlem Bibione je jeho 8 kilometrů dlouhá pláž, na které to však především během července a srpna bývá hlava na hlavě. Stejně jako do nedalekého Lignana i sem míří především rodiny s dětmi a méně náročnější cestovatelé, kteří si chtějí užít slanou mořskou vodu a přívětivé sluníčko v dostatečné vzdálenosti od každodenního pracovního stresu doma v České republice. Italská část Jadranu je také velmi populární u rekreantů z Rakouska a Německa.

 

Grado

 

Grado je společně s Lignanem a Bibione nejoblíbenějším přímořským letoviskem českých turistů v Itálii. Toto takřka devítitisícové městečko naleznete v oblasti Friuli-Venezia Giulia. Kořeny Grada sahají až do římské říše, během jejíhož trvání zde byl ve druhém století př.n.l. založen přístav. Během léta populární letovisko s dlouhou pláží zaplaví domácí turisté, ale také Němci, Rakušané a Češi. Většinou se jedná o rodiny s dětmi, které si zde pronajímají prázdninové apartmány. Na pěkné promenádě najdete množství restaurací a barů, kde si můžete objednat místní speciality, kterým vévodí ryby a mořské plody – rozhodně ochutnejte rybí polévku, která má v Gradu velkou tradici.

 

Klíčová slova: Chorvatsko, Itálie, Istrie, Krk, Dalmácie, Bibione, Lignano, Grado, Pula, Poreč, Baška, Zadar

 

Publikováno: 11.07.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Kam vyrazit autem k moři

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Kam vyrazit autem k moři





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist