Pláž na ostrově Catalina |
A právě proto vám přinášíme tento článek, díky kterému si můžete zjistit jaké počasí v daném období můžete v destinaci, kam se chystáte vyrazit, očekávat.
Všechny uváděné údaje vycházejí z dlouhodobých klimatických průměrů daných lokalit. Počasí se samozřejmě nedá ovlivnit ani přesně předpovědět, ale díky přihlédnutí k dlouhodobým průměrům se dá celkem dobře minimalizovat riziko, že se vydáte do nějaké destinace, kde zrovna bude období dešťů, neúnosných veder nebo jiných klimatických jevů, které lidem dokáží dovolenou zcela pokazit a znechutit.
Brač - známá pláž Zlatni Rat
V oblasti
Středozemního moře najdeme dovolenkové destinace, kam Češi
vyrážejí na letní dovolené nejčastěji. K těmto destinacím
patří Chorvatsko, Španělsko, Francie, Kypr, Malta, Řecko,
Turecko, Černá Hora, Itálie, Albánie.
Pro všechny tyto oblasti jsou typická velmi suchá, horká léta s teplotami nad 30 stupňů Celsia a mírná deštivá zima. Není proto překvapením, že je středomoří jednou z nejoblíbenějších letních destinací na celém světě. Obecně tedy platí, že dovolenou ve středomoří si můžete parádně užít od června do září. Nejsušší měsíc bývá zpravidla červenec, naopak září již může být o něco deštivější. V jižněji položených destinacích typu Malta a Kypr můžete zpravidla užívat letní sezónu až do konce října.
Slunečníky a lehátka na pláži
Na pobřeží
Černého moře leží velmi oblíbená turistická destinace
Bulharsko, které se nachází na pomezí mírného až subtropického
podnebního pásmu. Pro přímořská letoviska na východě
Bulharska, tedy na pobřeží Černého moře, platí podobné
podnební podmínky jako pro Středomoří a tedy horká suchá léta
a chladné vlhké zimy. Pro dovolenou jsou tedy nejvhodnější letní
měsíce, protože jsou zde nejvyšší teploty a takřka nulové
srážky.
Pláž na ostrově Porto Santo
V Severním
Atlantiku se nacházejí populární dovolenkové destinace Kanárské
ostrovy, Kapverdy, Azory a Madeira. Klimatické podmínky v těchto
destinacích jsou díky jejich poloze téměř ideální pro trávení
dovolené téměř po celý rok.
Pro klima Severního Atlantiku je typické velmi horké léto s velmi malým úhrnem srážek.
Od června do záři prší v oblasti jen velmi zřídka. V období od října do května se nějaké srážky vyskytovat mohou, avšak nemělo by se jednat o nikterak závažné lijáky. Zpravidla může dle dlouhodobých průměrů být měsíčně ne více než 7 dešťových dní. Uvedené destinace Severního Atlantiku lze volit jako cíl dovolené po celý rok, s tím, že nejpříjemněji bude zejména během jara a podzimu, a to proto, že teploty jsou příjemné letní s menší pravděpodobností extrémního horka a zároveň i počet dešťových dní bývá v tomto období nízký.
Letovisko Sharm El Sheikh
V této oblasti
patří k dovolenkovým destinacím zejména Egypt a Spojené arabské
emiráty. Jedná se o oblast okolo obratníku Raka, kde panují suchá
a horká léta a teplé zimy. V celé oblasti se rovněž během
celého roku vyskytují srážky jen velmi zřídka, důkazem tohoto
jevu je suchá a vyprahlá krajina, která je pro tyto země typická.
Do Spojených arabskách emirátu nebo do Egypta se proto lze vydat
za sluníčkem během celého roku. Letní měsíce se však kvůli
extrémnímu horku, kdy teplotu ve stínu dosahují až 45°C,
nedoporučují. Ideálním obdobím pro dovolenou tedy proto zůstává
listopad až duben, kdy zde panují příjemné teploty kolem 30
stupňů a pravděpodobnost deště je malá.
Pláž Source d'Argent
V Indickém oceánu
se nachází hned několik oblíbených turistických destinací –
Maledivy, Seychelly, Mauricius, Madagaskar, Reunion a Srí Lanka.
Maledivy leží na rovníku, panuje zde monzunové podnebí a díky tomu se na ostrovech střídají v podstatě jen dvě roční období. Od ledna do března je na Maledivách sucho, které přináší severovýchodní monzun, a po zbytek roku je počasí řízeno vlhkým jihozápadním monzunem. Od půlky května do listopadu, je počasí ovlivňováno monzunem vanoucím z jihozápadu a proto jsou v tomto období častým jevem prudké deště.
Na Seychellách panuje rovníkové, vlhké a stálé počasí. Neexistují zde monzuny, hurikány či jiné klimatické jevy, což z tohoto souostroví dělá ideální cíl pro dovolenou po celý rok. Od listopadu do února přichází proudění severozápadního vzduchu s častějšími tropickými přeháňkami a vyššími teplotami. Prší zejména v noci, ve formě krátkých prudkých přeháněk.
Mauricius se nachází v tropickém pásmu, který ovlivňují jihovýchodní pasáty. Najdeme zde i takzvané mikroklima, takže na různých částech ostrova může být zcela jiné počasí. Střídají se zde jen dvě roční období a z toho důvodu nejsou rozdíly teplot v zimě a v létě nijak vysoké. Od května do listopadu je zde teplá, suchá zima a od listopadu do května teplé a vlhké léto. Nejvíce srážek spadne v období od ledna do března, kdy se mohou objevit také cyklónové bouře.
Podnebí na Madagaskaru je díky jeho zeměpisné poloze velice proměnlivé. Na Madagaskaru se střídají dvě roční období - horké a deštivé období od listopadu do dubna a chladnější období sucha od května do října. Srážky padají nejčastěji na východním pobřeží a díky tomu zde nalezneme nejvíce deštných pralesů. V této oblasti se také pravidelně vyskytují ničivé tropické bouře a vichřice.
Vodopád Cascade du Chien |
Srí Lanka má teplé a tropické podnebí s vysokou vlhkostí vzduchu po celý rok. Počasí na ostrově silně ovlivňují monzuny s dešťovými srážkami. Nejvíce zde prší během června a října. Od prodince do dubna zde panuje období sucha.
Tulum, Leguán na skále u pláže |
Mexiko se nachází jak v subtropickém tak i tropickém podnebném pásmu. Jeho území se často rozděluje na tři klimatická pásma – horké, mírné a chladné. Na severu země panuje subtropické podnebí, které směrem k jihu přechází do tropického. Pobřeží nabízí horké a velmi dusné počasí, ve vnitrozemí a vyšších nadmořských výškách převládají sucha a nesnesitelná horka. Nejméně srážek spadne v období od listopadu do března, období dešťů přichází v letních měsících a trvá do začátku října.
Jamajka se nachází v tropickém podnebném pásu a podnebí je zde tropičtější než na nedaleké Kubě. Vysoké teploty zde panují po celý rok. Období od května do listopadu patří dešťům, ty bývají většinou krátké, ale za to velice prudké a intenzivní.
Písčitá pláž se slunečníky |
Dominikánská republika se nachází v subtropickém pásmu s teplým podnebím a vysokou vlhkostí vzduchu. Teploty jsou zde po celý rok téměř stejné, rozdíl mezi létem a zimou udává pouze množství spadlých srážek. Období dešťů trvá od konce května do konce října a jsou pro něho typické každodenní silné, ale poměrně krátké přeháňky. Od srpna do listopadu je zde největší riziko výskytu hurikánů. Nejvhodnější období pro návštěvu Dominikánské republiky je od listopadu do dubna.
Pohled na mořskou lagunu |
Fidži se vyskytuje v pásu mírného tropického přímořského podnebí, které se vyznačuje malými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Léto zde panuje od prosince do dubna, zima pak od května do listopadu, nejchladnějším měsícem je červenec. Na ostrově je vysoká vlhkost, od listopadu do března se vyskytují cyklóny. Nejméně srážek spadne během měsíců, květen, červen a říjen.
Francouzské Polynésie nabízí subtropické podnebí na jihu a rovníkové na severu. Jsou zde dvě hlavní roční období, ačkoliv teplotní rozdíly mezi nimi nejsou příliš výrazné. Letní deštivé období trvá od listopadu do dubna. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také chladnější. Zdejší podnebí také velmi často ovlivňuje klimatický jev El Nino.
Krabi, pláž |
Thajsko má tropické podnebí s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Počasí zde citelně ovlivňují monzuny. Zimní severovýchodní monzun ovlivňuje počasí v zemi od začátku listopadu do konce února a přináší s sebou nižší teploty a minimum srážek, takže toto období je tak nejvhodnější pro návštěvu této země. Období horka nastává do března do května.. Od června pak začíná počasí ovlivňovat jihozápadní monzun od Indického oceánu, který vrcholí v září až říjnu a přináší sebou deštivé počasí. Deště bývají vydatné, ale trvají pouze krátce.
Pláž na ostrově Palawan |
Indonésie a Bali má tropické, rovníkové podnebí, které je po celý rok poměrně stabilní a ovlivňuje ho pouze nadmořská výška. Na celém území se střídají dvě roční období. Mezi listopadem až dubnem přináší západní monzun období dešťů. A od května do října východní monzun způsobuje období sucha.
Skalní útvar Twelve Apostles |
Nový Zélandu má mírné oceánské podnebí, které se na severu země mění až v subtropické. Díky poloze na jižní polokouli jsou zde roční období opačně než v Evropě a díky tomu je zde hlavní turistická sezóna v období od listopadu do dubna. Teplotní rozdíly mezi zimou a létem nejsou výrazné. Mírné a vlhké podnebí s velice silnými srážkami na západním pobřeží zde udržuje téměř stálý mořský vítr. Srážky jsou v této zemi pravidelné, jak v letním, tak i v zimním období.
San Francisco, Golden Gate Bridge |
Západní pobřeží se vyznačuje mírnými zimami a teplými léty. Zimy jsou většinou velmi deštivé, oblačné a mírné, sněhová nadílka je velice výjimečná. V Kalifornii celoročně přetrvává slunečné a teplé počasí jako ve Středomoří. Srážky na území Kalifornie jsou velmi ojedinělé v období od ledna do dubna a od září do prosince. V období od května do konce srpna zde téměř neprší.
Miami Beach |
Klíčová slova: Chorvatsko, Španělsko, Francie, Kypr, Malta, Řecko, Turecko, Černá Hora, Itálie, Albánie, Bulharsko, Kanárské ostrovy, Kapverdy, Madeira, Egypt, Spojené arabské emiráty, Maledivy, Seychely, Mauricius, Réunion, Srí Lanka, Mexiko, Kuba, Jamajka, Dominikánská republika, Fidži, Francouzská Polynésie, Thajsko, Filipíny, Indonésie, Austrálie, Nový Zéland, USA
V diskusi zatím není žádný komentář...
|
||||||||||||||