Kam na dovolenou za sluníčkem po celý rok

Pláž na ostrově Catalina

Pláž na ostrově Catalina

Letní prázdniny jsou v plném proudu a společně s tím přichází také období dovolených. Většina lidí tak nyní řeší, kam letos na vytouženou dovolenou. Výběr místa, kam si vyrazíte s rodinou užívat zaslouženého odpočinku a relaxace, je stejně důležitý, jako informace o počasí v příslušné oblasti v daném čase. Právě počasí totiž rozhodne, jestli bude vaše dovolená opravdu bezchybná. Nikdo z nás samozřejmě nestojí o to, aby si zaplatil drahou dovolenou u moře, na které mu bude celý týden pršet, a bude tak odkázán pouze na pohyb po hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

A právě proto vám přinášíme tento článek, díky kterému si můžete zjistit jaké počasí v daném období můžete v destinaci, kam se chystáte vyrazit, očekávat.

Všechny uváděné údaje vycházejí z dlouhodobých klimatických průměrů daných lokalit. Počasí se samozřejmě nedá ovlivnit ani přesně předpovědět, ale díky přihlédnutí k dlouhodobým průměrům se dá celkem dobře minimalizovat riziko, že se vydáte do nějaké destinace, kde zrovna bude období dešťů, neúnosných veder nebo jiných klimatických jevů, které lidem dokáží dovolenou zcela pokazit a znechutit.Středomoří

Brač - známá pláž Zlatni Rat

Brač - známá pláž Zlatni Rat

V oblasti Středozemního moře najdeme dovolenkové destinace, kam Češi vyrážejí na letní dovolené nejčastěji. K těmto destinacím patří Chorvatsko, Španělsko, Francie, Kypr, Malta, Řecko, Turecko, Černá Hora, Itálie, Albánie.

Pro všechny tyto oblasti jsou typická velmi suchá, horká léta s teplotami nad 30 stupňů Celsia a mírná deštivá zima. Není proto překvapením, že je středomoří jednou z nejoblíbenějších letních destinací na celém světě. Obecně tedy platí, že dovolenou ve středomoří si můžete parádně užít od června do září. Nejsušší měsíc bývá zpravidla červenec, naopak září již může být o něco deštivější. V jižněji položených destinacích typu Malta a Kypr můžete zpravidla užívat letní sezónu až do konce října.Černé moře

Slunečníky a lehátka na pláži

Slunečníky a lehátka na pláži

Na pobřeží Černého moře leží velmi oblíbená turistická destinace Bulharsko, které se nachází na pomezí mírného až subtropického podnebního pásmu. Pro přímořská letoviska na východě Bulharska, tedy na pobřeží Černého moře, platí podobné podnební podmínky jako pro Středomoří a tedy horká suchá léta a chladné vlhké zimy. Pro dovolenou jsou tedy nejvhodnější letní měsíce, protože jsou zde nejvyšší teploty a takřka nulové srážky.

Severní Atlantik

Pláž na ostrově Porto Santo

Pláž na ostrově Porto Santo

V Severním Atlantiku se nacházejí populární dovolenkové destinace Kanárské ostrovy, Kapverdy, Azory a Madeira. Klimatické podmínky v těchto destinacích jsou díky jejich poloze téměř ideální pro trávení dovolené téměř po celý rok.

Pro klima Severního Atlantiku je typické velmi horké léto s velmi malým úhrnem srážek.

Od června do záři prší v oblasti jen velmi zřídka. V období od října do května se nějaké srážky vyskytovat mohou, avšak nemělo by se jednat o nikterak závažné lijáky. Zpravidla může dle dlouhodobých průměrů být měsíčně ne více než 7 dešťových dní. Uvedené destinace Severního Atlantiku lze volit jako cíl dovolené po celý rok, s tím, že nejpříjemněji bude zejména během jara a podzimu, a to proto, že teploty jsou příjemné letní s menší pravděpodobností extrémního horka a zároveň i počet dešťových dní bývá v tomto období nízký.Perský záliv a Rudé Moře

Letovisko Sharm El Sheikh

Letovisko Sharm El Sheikh

V této oblasti patří k dovolenkovým destinacím zejména Egypt a Spojené arabské emiráty. Jedná se o oblast okolo obratníku Raka, kde panují suchá a horká léta a teplé zimy. V celé oblasti se rovněž během celého roku vyskytují srážky jen velmi zřídka, důkazem tohoto jevu je suchá a vyprahlá krajina, která je pro tyto země typická. Do Spojených arabskách emirátu nebo do Egypta se proto lze vydat za sluníčkem během celého roku. Letní měsíce se však kvůli extrémnímu horku, kdy teplotu ve stínu dosahují až 45°C, nedoporučují. Ideálním obdobím pro dovolenou tedy proto zůstává listopad až duben, kdy zde panují příjemné teploty kolem 30 stupňů a pravděpodobnost deště je malá.Indický oceán

Pláž Source d'Argent

Pláž Source d'Argent

V Indickém oceánu se nachází hned několik oblíbených turistických destinací – Maledivy, Seychelly, Mauricius, Madagaskar, Reunion a Srí Lanka.

Maledivy leží na rovníku, panuje zde monzunové podnebí a díky tomu se na ostrovech střídají v podstatě jen dvě roční období. Od ledna do března je na Maledivách sucho, které přináší severovýchodní monzun, a po zbytek roku je počasí řízeno vlhkým jihozápadním monzunem. Od půlky května do listopadu, je počasí ovlivňováno monzunem vanoucím z jihozápadu a proto jsou v tomto období častým jevem prudké deště.

Na Seychellách panuje rovníkové, vlhké a stálé počasí. Neexistují zde monzuny, hurikány či jiné klimatické jevy, což z tohoto souostroví dělá ideální cíl pro dovolenou po celý rok. Od listopadu do února přichází proudění severozápadního vzduchu s častějšími tropickými přeháňkami a vyššími teplotami. Prší zejména v noci, ve formě krátkých prudkých přeháněk.

Mauricius se nachází v tropickém pásmu, který ovlivňují jihovýchodní pasáty. Najdeme zde i takzvané mikroklima, takže na různých částech ostrova může být zcela jiné počasí. Střídají se zde jen dvě roční období a z toho důvodu nejsou rozdíly teplot v zimě a v létě nijak vysoké. Od května do listopadu je zde teplá, suchá zima a od listopadu do května teplé a vlhké léto. Nejvíce srážek spadne v období od ledna do března, kdy se mohou objevit také cyklónové bouře.

Podnebí na Madagaskaru je díky jeho zeměpisné poloze velice proměnlivé. Na Madagaskaru se střídají dvě roční období - horké a deštivé období od listopadu do dubna a chladnější období sucha od května do října. Srážky padají nejčastěji na východním pobřeží a díky tomu zde nalezneme nejvíce deštných pralesů. V této oblasti se také pravidelně vyskytují ničivé tropické bouře a vichřice.

Vodopád Cascade du Chien

Vodopád Cascade du Chien

Réunion se nachází ve stejném tropickém pásmu jako nedaleký Mauricius, ale počasí je tu mnohem rozmanitější díky vysokým horským masívům. Západní pobřeží je chráněno horami a tím pádem je zde mnohem větší sucho, než na pobřeží východním. Střídají se zde dvě roční období - studenější a sušší zima od května do října a horké a vlhké léto od listopadu do dubna. Během léta naprší dvě třetiny z celkového ročního úhrnu srážek. Od prosince do března panuje riziko tvorby cyklonů, doslova deštivé počasí zde panuje od poloviny ledna do začátku února.

Srí Lanka má teplé a tropické podnebí s vysokou vlhkostí vzduchu po celý rok. Počasí na ostrově silně ovlivňují monzuny s dešťovými srážkami. Nejvíce zde prší během června a října. Od prodince do dubna zde panuje období sucha.Karibik

Tulum, Leguán na skále u pláže

Tulum, Leguán na skále u pláže

V oblasti Karibského moře leží oblíbené turistické destinace Mexiko, Jamajka, Kuba a Dominikánská republika.

Mexiko se nachází jak v subtropickém tak i tropickém podnebném pásmu. Jeho území se často rozděluje na tři klimatická pásma – horké, mírné a chladné. Na severu země panuje subtropické podnebí, které směrem k jihu přechází do tropického. Pobřeží nabízí horké a velmi dusné počasí, ve vnitrozemí a vyšších nadmořských výškách převládají sucha a nesnesitelná horka. Nejméně srážek spadne v období od listopadu do března, období dešťů přichází v letních měsících a trvá do začátku října.

Jamajka se nachází v tropickém podnebném pásu a podnebí je zde tropičtější než na nedaleké Kubě. Vysoké teploty zde panují po celý rok. Období od května do listopadu patří dešťům, ty bývají většinou krátké, ale za to velice prudké a intenzivní.

Písčitá pláž se slunečníky

Písčitá pláž se slunečníky

Podnebí na Kubě je subtropické až tropické. Srážky jsou zde nejvydatnější v říjnu až listopadu a pak také v květnu. Nejedné se o vytrvalé deště, ale spíše o krátké a vydatné bouřky. Na konci léta a na podzim se mohou objevit také cyklony. Nejlepší období k návštěvě Kuby je od prosince do března, kdy nehrozí srážky ani cyklóny.

Dominikánská republika se nachází v subtropickém pásmu s teplým podnebím a vysokou vlhkostí vzduchu. Teploty jsou zde po celý rok téměř stejné, rozdíl mezi létem a zimou udává pouze množství spadlých srážek. Období dešťů trvá od konce května do konce října a jsou pro něho typické každodenní silné, ale poměrně krátké přeháňky. Od srpna do listopadu je zde největší riziko výskytu hurikánů. Nejvhodnější období pro návštěvu Dominikánské republiky je od listopadu do dubna.Jižní Pacifik

Pohled na mořskou lagunu

Pohled na mořskou lagunu

Oblast Jižního Pacifiku je místem, kde se nachází populární dovolenkové destinace Fidži a Francouzská Polynésie.

Fidži se vyskytuje v pásu mírného tropického přímořského podnebí, které se vyznačuje malými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Léto zde panuje od prosince do dubna, zima pak od května do listopadu, nejchladnějším měsícem je červenec. Na ostrově je vysoká vlhkost, od listopadu do března se vyskytují cyklóny. Nejméně srážek spadne během měsíců, květen, červen a říjen.

Francouzské Polynésie nabízí subtropické podnebí na jihu a rovníkové na severu. Jsou zde dvě hlavní roční období, ačkoliv teplotní rozdíly mezi nimi nejsou příliš výrazné. Letní deštivé období trvá od listopadu do dubna. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také chladnější. Zdejší podnebí také velmi často ovlivňuje klimatický jev El Nino.Jihovýchodní Asie

Krabi, pláž

Krabi, pláž

Mezi nejoblíbenější turistické destinace jihovýchodní Asie patří Thajsko, Filipíny, Indonésie a Bali.

Thajsko má tropické podnebí s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Počasí zde citelně ovlivňují monzuny. Zimní severovýchodní monzun ovlivňuje počasí v zemi od začátku listopadu do konce února a přináší s sebou nižší teploty a minimum srážek, takže toto období je tak nejvhodnější pro návštěvu této země. Období horka nastává do března do května.. Od června pak začíná počasí ovlivňovat jihozápadní monzun od Indického oceánu, který vrcholí v září až říjnu a přináší sebou deštivé počasí. Deště bývají vydatné, ale trvají pouze krátce.

Pláž na ostrově Palawan

Pláž na ostrově Palawan

Filipíny se nacházejí v tropickém a velice vlhkém podnebním pásmu. Střídají se zde tři roční období – léto, období dešťů a chladné období. Nejchladnějším měsícem je leden, nejteplejším pak květen, období dešťů je od června do listopadu. Specifikem místního klimatu jsou cyklóny a tajfuny, které toto souostroví navštíví až šestkrát během roku.

Indonésie a Bali má tropické, rovníkové podnebí, které je po celý rok poměrně stabilní a ovlivňuje ho pouze nadmořská výška. Na celém území se střídají dvě roční období. Mezi listopadem až dubnem přináší západní monzun období dešťů. A od května do října východní monzun způsobuje období sucha.Austrálie a Nový Zéland

Skalní útvar Twelve Apostles

Skalní útvar Twelve Apostles

Austrálie má hned několik podnebí, která jsou typická pro jednotlivé oblasti země. Západ země je horký a suchý, jihovýchodní část Austrálie má mírné klima, oblast na severu je tropická s vlhkými teplými léty a mírnými zimami. Jelikož je Austrálie na jižní polokouli, jsou zde roční období opačně než v Evropě. Léto trvá od prosince do března, zima začíná v červnu a končí v srpnu. V období od prosince do dubna ovlivňují Austrálii také tropické bouře, které přinášejí ničivé větry a lijáky a způsobují záplavy. Zároveň však Austrálii každoročně postihují sucha, které způsobuje jev El Niño.

Nový Zélandu má mírné oceánské podnebí, které se na severu země mění až v subtropické. Díky poloze na jižní polokouli jsou zde roční období opačně než v Evropě a díky tomu je zde hlavní turistická sezóna v období od listopadu do dubna. Teplotní rozdíly mezi zimou a létem nejsou výrazné. Mírné a vlhké podnebí s velice silnými srážkami na západním pobřeží zde udržuje téměř stálý mořský vítr. Srážky jsou v této zemi pravidelné, jak v letním, tak i v zimním období.USA

San Francisco, Golden Gate Bridge

San Francisco, Golden Gate Bridge

Do Spojených států amerických se na dovolenou létá nejčastěji do oblasti Kalifornie na západním pobřeží, které omývají vlny Tichého oceánu a poté na Floridu (na západě Mexický záliv, na východě Atlantský oceán) a Havaj (Tichý oceán) na východním pobřeží.

Západní pobřeží se vyznačuje mírnými zimami a teplými léty. Zimy jsou většinou velmi deštivé, oblačné a mírné, sněhová nadílka je velice výjimečná. V Kalifornii celoročně přetrvává slunečné a teplé počasí jako ve Středomoří. Srážky na území Kalifornie jsou velmi ojedinělé v období od ledna do dubna a od září do prosince. V období od května do konce srpna zde téměř neprší.

Miami Beach

Miami Beach

Florida má vlhké subtropické podnebí, které na jihu od oblasti Miami přechází v tropické. Florida má teplé klima po většinu roku, letní měsíce jsou ideální pro pobyt na pláži, zimní měsíce jsou vhodnější pro turistiku. Florida je rozdělena na dva klimatické pásy a díky tomu dvě samostatné turistické sezóny. Jih Floridy je typický pro své mírné zimy, naopak letní měsíce jsou zde velmi horké a vlhké. Severní část navštěvují turisté nejvíce v létě, kde jsou teploty poněkud nižší a přijatelnější. Sezóna hurikánů začíná na Floridě v červnu a trvá obvykle do konce října. Nejrizikovějším obdobím jsou měsíce srpen a záři, kdy Floridu zasáhne největší počet hurikánů. Období od prosince do dubna, lze naopak považovat z hlediska hurikánů za bezpečné.

Klíčová slova: Chorvatsko, Španělsko, Francie, Kypr, Malta, Řecko, Turecko, Černá Hora, Itálie, Albánie, Bulharsko, Kanárské ostrovy, Kapverdy, Madeira, Egypt, Spojené arabské emiráty, Maledivy, Seychely, Mauricius, Réunion, Srí Lanka, Mexiko, Kuba, Jamajka, Dominikánská republika, Fidži, Francouzská Polynésie, Thajsko, Filipíny, Indonésie, Austrálie, Nový Zéland, USA

 

Publikováno: 04.08.2016
Aktualizováno: 09.08.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Kam na dovolenou za sluníčkem po celý rok

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární

Fotogalerie k tématu: Kam na dovolenou za sluníčkem po celý rok

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist