Jižní Kypr: Dovolená téměř po celý rok

Pobřeží mysu Cape Greco

Pobřeží mysu Cape Greco

Pokud hledáte dostupnou destinaci ve Středomoří, kde je krásné slunečné a teplé počasí téměř po celý rok, tak byste měli rozhodně zamířit na nádherný ostrov Kypr. Ostrov bohyně lásky a Krásy Afordity totiž nabízí neuvěřitelných 340 slunečních dnů v roce, což je více, než například v Tunisku. Dá se tedy říct, že turistická sezóna na Kypru začíná v dubnu a končí koncem října. V tomto období zde sluníčko svítí 11 hodin denně, nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy je voda v moři prohřátá až na 28 stupňů. Pokud ale přímo nestojíte o koupání v moři, tak se na Kypr můžete v klidu vypravit po celý rok.

Pafos, hrad

Pafos, hrad

Přibližně polovinu všech zahraničních turistů na ostrově tvoří občané Velké Británie. Kypr byl totiž dříve její kolonií a dodnes je na něm důležitá britská vojenská základna. Britský styl života proto můžete pozorovat takřka na každém kroku. Kromě kyperské kuchyně, které je hodně podobná té řecké, tu narazíte také na spoustu tradičních anglických jídel. Automobily jezdí vlevo, což byste si měli před vypůjčením vozu pořádně zapamatovat. Hlavním jazykem, kterým se tu domluvíte, je na rozdíl o mnoha řeckých ostrovů angličtina. Místní obyvatelstvo je nebývale přátelské a ochotné, takže vám můžeme jen vřele doporučit návštěvu některé z místních taveren či kavárniček. Od roku 1974 je Kypr rozdělen na severní tureckou a jižní řeckou část. Dříve zde panovala poměrně napjatá atmosféra a přechod přes hranice jednotlivých státních celků byl takřka nemyslitelný, dnes už jde však o naprosto běžnou věc, které využívá snad každý turista, jenž se na tento ostrov vypraví.

V následujících odstavcích se zaměříme na jižní část tohoto úchvatného ostrova, kde se nacházejí populární turistická letoviska, pláže, restaurace i zajímavé historické památky.Ayia Napa

Záliv u letoviska Ayia Napa

Záliv u letoviska Ayia Napa

Ayia Napa se nachází na jihovýchodním cípu ostrova jedná se o nejluxusnější kyperské letovisko, kde si každý turista přijde na své. V tomto moderním letovisku jsou totiž nejlepší hotely a hotelové komplexy, které jsou umístěny přímo u překrásných plážích s jedinečným bílým pískem a křišťálově průzračnou vodou. Najdete tu také vyhlášené restaurace a bary, ve kterých si můžete dopřát skvělé kulinářské speciality a osvěžující drinky. Nejznámější pláží této oblasti je Nissi Bay, které je velmi rozlehlá, takže se sem vejde množství turistů, kteří můžou v klidu odpočívat, plavat ve vlnách v překrásném moři, nebo se oddávat s přáteli plážovým sportům. Pokud chce však někdo více soukromí, tak se bude muset vydat na nějakou jinou pláž v okolí, kde je trochu méně lidí. Ayia Napa se každou noc promění v rušné letovisko, kde to žije v mnoha barech a diskotékách až do časných ranních hodin. Ti, kteří mají rádi prohlídky archeologických památek, mají šanci i zde. Stačí se vydat na delší procházku, nasednout do autobusu a svézt se pár stanic, nebo si půjčit auto či motorku.

Pafos

Afroditina skála v moři

Afroditina skála v moři

Pafos (Paphos) je letovisko a jedno z nejhezčích měst na Kypru, které se nachází na jihozápadě ostrova. Město založeno již v roce 320 př.n.l., sice se svými 48 000 obyvateli nepatří mezi největší a nejrušnější města, ale může se pyšnit nádhernými přírodními zajímavostmi a starobylými památkami. Pafos je považován za domov antické bohyně Afrodity, což není lákadlem jen pro velké romantiky, ale i pro milovníky antických památek, protože právě v této etapě dějin bylo vystavěno mnoho staveb, zasvěcených zmíněné bohyni, případně také bohu vína Dionýsovi. Přímo ve městě se nachází spousta historických památek jako jsou například Hrobky králů, Paphosské mozaiky, Pavlův kámen, kostel Saint Solomi, pevnost v přístavu a klášter Agios Neophytos. Mezi vyhlášené pláže ve městě a jeho blízkém okolí patří Coral Bay, Lara (Želví pláž), Latchi, Yeroskipou a Pachyammos. Jednoznačně nejnavštěvovanějším místem v okolí Pafosu je populární zátoka Petra tou Romiou, kde se podle řecké mytologie z mořské pěny zrodila bohyně lásky a krásy Afrodita. Zde se také nachází populární Afroditina skála, kterou podle pověr stačí ženě sedmkrát obeplavat kolem dokola a druhý den se probudí o deset let mladší. Tato historka si již vyžádala několik lidských životů (v oblasti skály jsou nebezpečné spodní proudy) a proto se uchytila jiná, podle které se stačí ve zdejší vodě vykoupat a výsledek bude úplně stejný.

Larnaka

Larnaka, kostel sv. Lazara

Larnaka, kostel sv. Lazara

Larnaka je třetím největším městem na Kypru a nachází se na jihovýchodní části ostrova. Město se může pochlubit krásnou pobřežní promenádou a dlouhou pláží, která je jako stvořená ke koupání. Nachází se zde i množství památek, které si stihnete prohlédnout i během jednodenního výletu do této metropole, což je nespornou výhodou. Lákadlem pro všechny turisty je především Lazarův sarkofág, jenž se nachází v kostele Agios Lazaros a podle legendy jsou v něm uloženy kosti Mariina bratra Lazara, kterého vzkřísil Ježíš. Lazar je zároveň patronem tohoto města. Kostel, ve kterém se záhadný sarkofág ukrývá, byl postaven v 10. století. Žádný návštěvník Larnaky by rozhodně neměl vynechat návštěvu krásné turecké přístavní pevnosti, která byla vystavěna v roce 1605. Milovníci umění si jistě přijdou na své při prohlídce některého z mnoha muzeí. Archeologické muzeum nabízí umělecké předměty ze všech epoch kyperských dějin. V paleontologickém muzeu se můžete těšit na velké množství fosilií, což ocení především přírodovědci, libující si v dobách dávno minulých. Městská galerie umění vás naopak naláká na výstavy moderního umění. Na své si zde přijdou také milovníci potápění, nedaleko přístavu je oblíbená potápěčská lokalita s vrakem potopeného trajektu Zenobia. Mezi populární pláže se řadí Castella, McKenzie, Finikoudes, Yanathes, Cape Kiti a Perivolia.

Limassol

Limassol, záliv Akrotiri, hotel

Limassol, záliv Akrotiri, hotel

Limassol je druhé největší město na Kypru a zároveň jeho nejdůležitější přístav ležící na samotném jihu ostrova. Město nabízí rušný městský život, při kterém si například můžete posedět v malebných kavárničkách, jež naleznete v každé zapadlé uličce a které vás zaujmou neobyčejným půvabem a typickou kyperskou atmosférou. Návštěvou Muzea středověku jistě nepohrdne žádný z milovníků medievalistiky. Pokud budete trávit dovolenou v Limassolu, tak rozhodně nepřijdete ani o pohodové koupání. Budete si sice muset popojet pár stanic autobusem nebo si vypůjčit auto či skútr, ale v žádném případě nebudete litovat. Mezi nejoblíbenější pláže patří Pissouri, Governors Beach a Paramali Beach. Pobřeží v Limassolu a jeho okolí je jedinečné svým bohatým podmořským životem. V okolí Limassolu se nachází hned několik oblíbených potápěčských lokalit. Koho by mořská voda omrzela, může se vydat do místního akvaparku, v němž se nachází nespočet vodních atrakcí. Nadšené budou především děti, ale ani jejich rodiče se nudit rozhodně nebudou. Mlsné jazýčky návštěvníků si přijdou na své v místních restauracích či tavernách, kde je možné ochutnat některou ze zdejších specialit.

Protaras a Paralimni

Protaras, kostel sv. Eliáše

Protaras, kostel sv. Eliáše

Protaras a Paralimni jsou dvě na sobě nalepená letoviska ležící na západním pobřeží Kypru. Tato místa si rychle získala přízeň velkého množství turistů, kteří sem každoročně směřují. Obě střediska totiž nabízejí nádherné pláže s bílým pískem, čisté moře, ve kterém se dá provozovat řada vodních sportů, starobylé památky pro milovníky historie, ale také restaurace a bary. Letiště Larnaka Airport je vzdáleno přibližně 45 kilometrů, takže transport autobusem do vašeho hotelu se dá v klidu přežít. Nejznámější pláže této lokality jsou Fig Tree Bay a Flamengo a díky své kráse rozhodně stojí za návštěvu. Pokud zde budete ubytováni, tak si určitě alespoň na den pronajměte auto a udělejte si výlet do okolí. Najdete totiž spoustu zátok a pohádkových míst, kde budete mít naprosté soukromí. Centrum letoviska Protaras tvoří obchodní centrum s velkým množstvím obchůdků, restaurací a typických kyperských taveren s vynikající kuchyní. Dále se ve městě se nachází velmi pěkný kostelík Svatého Eliáše a kostel Panny Marie. Pobřeží v blízkém okolí letoviska je velmi členité, tvoří ho rozmanité útesy, mořské jeskyně a romantické malé pláže. Především rodiny s dětmi ocení návštěvu mořského akvária. Paralimni nepatří k resortům, které mohou nabídnout pláže na dosah ruky, protože se letovisko nachází dále od pobřeží. Přesto právě je právě díky své poloze ideálním výchozím bodem, ze kterého se lze dostat na ty nejlepší pláže v blízkém okolí. V samotném městě jsou k vidění malebné domečky, o které se zdejší obyvatelé pečlivě starají a zdobí je květinami. Dále kostely, amfiteátr a zajímavé muzeum. Nechybí tu samozřejmě restaurace, bary a taverny. Kromě tradičních se můžete setkat s anglickými či irskými hospodami, které zde vznikly díky početné klientele z Britských ostrovů. V okolí města můžete objevovat krásy národního parku nebo si prohlédnout archeologická naleziště s pozůstatky dávných věků. Dětem se bude líbit v zábavním parku či v mořském akváriu.

Kissonerga

Kissonerga, kostel v zahradě

Kissonerga, kostel v zahradě

Kissonerga je malé přímořské středisko ležící na jihozápadě ostrova. Jedná se o klidnou oblast ležící ve vzdálenosti 3 kilometry od Coral Bay a 7 kilometrů od Pafosu, tedy blízko poměrně rušných letovisek, kde je široká možnost zábavy, nákupů a sportovního vyžití. Z Kissonergy sem pravidelně jezdí několikrát denně autobusy. Milovníci upravených pláží s veškerým komfortem však budou možná trošku zklamáni, protože pláže v okolí Kissonergy patří mezi divoké pláže. Nadšeni z nich ale budou příznivci šnorchlování, protože zdejší útesy a podmořský svět nabízejí nádherné scenérie. Kissonerga nepatří sice mezi nejnavštěvovanější letoviska na Kypru, nachází se ale v krásné lokalitě a klidné prostředí ocení zvláště rodiny s malými dětmi a turisté čekající od dovolené klid a pohodu ve slunném Středomoří. Pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, budete také spokojeni, jelikož toto místo poskytuje ideální podmínky pro milovníky potápění nebo šnorchlování, věnovat se můžete i dalším sportovním aktivitám jako je třeba windsurfing.

Klíčová slova: Kypr, Ayia Napa, Pafos, Larnaka, Limassol, Paralimni, Kissonerga

 

Publikováno: 11.10.2018
Aktualizováno: 11.10.2018
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Jižní Kypr: Dovolená téměř po celý rok

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Nejkrásnější místa Severní Ameriky Severní Amerika představuje bezespor...
Nejkrásnější místa Severní Ameriky
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování

Fotogalerie k tématu: Jižní Kypr: Dovolená téměř po celý rok

© 2008-2021 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist