Putování po Izraeli 2010
Když jsme se na začátku léta s přítelkyní rozhodovali, kde strávíme svou letošní dovolenou, bylo hned jasné, že slunce, moře a odpočinek pro nás nejsou dostatečným lákadlem. Důvodem jsou naše povahy, které způsobují, že se pro nás čtvrtý den na plážovém lehátku stává nesnesitelným. A tak nám tato zkušenost již několik let určuje výběr letních destinací a letos tomu nemělo být jinak. Nicméně dovolenou v Izraeli, letitý sen mé drahé polovičky, jsem po delší dobu úspěšně bojkotoval. Ale letos můj vzdor dostal závažné trhliny a nakonec jsem s putováním po místech spjatých s životem Ježíše Krista souhlasil. Charakter výpravy, jejímž cílem se mělo stát navštívení co největšího počtu významných míst křesťansko-židovské kulturní tradice, nám vzhledem k finanční náročnosti neumožňoval využít služeb cestovní kanceláře a přes prosby rodičů jsme se rozhodli zajistit si dopravu i ubytování sami.
Letenky obstarala přítelkyně za velmi nízkou cenu u ČSA a internetové portály zase nabídly dost pestrou síť ubytovacích zařízení, od hotelů a hostelů, po ubytovny speciálně určené náboženským poutníkům (tzv. pilgrims center). Nicméně posezení s přáteli měsíc před odletem zcela změnilo původní plány poté, co jsme se dozvěděli o couch surfingu (viz www.couchsurfing.org). Vyhlídka ubytování zdarma, spojená s nahlédnutím do každodenního života místních obyvatel, nás natolik zaujala, že jsme přemohli strach z nejistoty i obavy z únosu, přibalili jsme stan pro všechny případy a v druhé polovině září jsme opustili sychravé počasí střední Evropy.
Po tříhodinovém letu nás uvítalo ranní slunce na jediném civilním letišti státu Izrael, Ben Gurion Airport, nacházejícím se na periférii Tel Avivu. Vzhledem k vysoké zahraniční návštěvnosti má Izrael hustou síť infocenter, spravovaných ministerstvem pro turistický ruch, kde získáte rady ohledně dopravy a navíc přehlednou cestovní mapu. Komunikačním jazykem je pro cizince neznalé místních řečí angličtina. Výhodou je, že se železniční stanice nachází přímo v rozlehlém areálu letiště a s jedním přestupem se za méně než 25 šekelů (okolo 120 Kč) dostanete do Jeruzaléma. Místní veřejná doprava - železniční i autobusová - pak poskytuje dostatečný komfort, a tak jsme jízdu klimatizovaným vlakem využili k sestavení itineráře celého pobytu.
Izrael - Jeruzalém
|
Jeruzalém, citadela krále Davida |
Svaté město se nachází v samém srdci země a nabízí celou řadu pamětihodností, soustředěných v historickém jádru, které se dělí na část křesťanskou, arménskou, židovskou a muslimskou. Celé je obehnáno mohutnou hradbou s nedobytnou citadelou krále Davida. Pro vstup do hradebního areálu doporučuji Jaffa Gate (Yaffo), u které naleznete informační centrálu a nedaleko zastávku autobusu městské hromadné dopravy. Úzké ulice přeplněné stánky se suvenýry, obležené po celý den davy turistů, nabízejí jedinečnou atmosféru, a tak jak procházíte čtvrť za čtvrtí, mění se nabízené zboží i vzhled prodavačů. Nicméně ceny křížků, jarmulek a arabských šátků dosahují i několikanásobné ceny, než za jakou je pořídíte v odlehlých částech města. Pokud se přesto rozhodnete pro nějaký suvenýr, doporučuji smlouvat, a to alespoň do polovice původní ceny.
Hlavní křesťanskou památkou starého Jeruzaléma je nepochybně místo spojené s ukřižováním a zmrtvýchvstáním Ježíše Krista, které se nachází v chrámovém komplexu Božího hrobu (Church of the Holy Sepulchre). Čekání u vstupu do samotné hrobky se může protáhnout, nicméně následný zážitek za to stojí a pokud navštívíte Jeruzalém v letním období, oceníte chládek pod chrámovou kopulí. Po zhlédnutí křesťanské a následně židovské části města, kde se nachází pověstná zeď Nářků (Hakotel), jsme se vydali ke Skalnímu dómu (Dome of the Rock), muslimské svatyni se zlatavou kopulí, která náleží k hlavním dominantám města. Návštěvy nemuslimů jsou zde omezeny na pár hodin týdně a je potřeba se dokonale zahalit, jinak nebudete vpuštěni. Také zde počítejte s frontou táhnoucí se někdy až od Dung Gate (Ha-Ashpot).
|
Jeruzalém - modlitba před Zdí nářků |
O bezpečí uvnitř nábožensky rozděleného města se starají policejní i vojenské hlídky, umístěné téměř na každém rohu. Zpočátku pro nás přítomnost tolika po zuby ozbrojených mládenců i dívek nebyla nijak příjemnou, ale po pár dnech jsme si zvykli, stejně jako na neustálé kontroly zavazadel v nákupních střediscích nebo autobusových nádražích. Od historického centra Jeruzaléma se pěšky za méně než půl hodiny dostanete např. na Olivovou horu s údajnou hrobkou Panny Marie, nebo na horu Sion, kde se nalézá místo poslední večeře Páně. Pokud se rozhodnete navštívit areál Muzea holocaustu (Yad Vashem) na Herzlově hoře (Har Herzl), budete už muset použít městskou hromadnou dopravu.
Při vícedenním pobytu je vhodné koupit si u řidiče tzv. multiple ticket, který vyjde podstatně levněji než jednorázové jízdenky (cena jednorázové jízdenky je 1,60 šekelu). Na rozdíl od většiny náhodně zastavených domorodců se nám často stávalo, že řidič autobusu neuměl žádný ze světových jazyků, což se nám málem stalo osudným. Na rozdíl od dopravy jsou hotová jídla v celém městě, kromě části obývané arabskými obyvateli, poměrně drahá (50-100 šekelů za oběd) a pokud máte možnost si uvařit, je lepší nakoupit potraviny v některém z obchodů, kterých je ve městě dostatek. Arabskou kuchyni jsme si vyzkoušeli v místě nedaleko Damascus Gate (Schkem), v muslimské části města. Zejména falafel, osmažený kuskus se zeleninou, zcela zvítězil nad humusem s bagetou, který potrápil naše chuťové buňky v židovské čtvrti. Za celý pobyt jsme si ale nejvíce oblíbili sladké pečivo na nespočet způsobů, navíc často velmi levně prodávané.
Izrael - Mrtvé moře
|
Sůl na pobřeží Mrtvého moře |
Jedním z výletů, které se nám po ubytování u našeho CS hostitele podařilo z Jeruzaléma uskutečnit, se stala cesta k Mrtvému moři (Yam HaMelach). Po půl druhé hodině strávené v klimatizovaném autobusu, mířícím z Central Bus Station na východ země, nás přivítala vyprahlá poušť a horka dosahující přes 40 stupňů Celsia, což spolu s minimální infrastrukturou nečiní pobyt při Yam HaMelachu nijak vábivým. Samotné letovisko Ein Gedi na jihozápadě Mrtvého moře sestává z úseku asi 80 metrů dlouhé pláže, kde je povoleno koupání, dále z dřevěné rozhledny pobřežní hlídky, dvou sprch a jednoho obchůdku s výběrem pěti druhů nápojů. Jídlo zde žádné nenajdete, proto si nezapomeňte připravit svačinu. Pokud vás první dojem z místa neodradí, nebo se dokonce rozhodnete vykoupat, dávejte si dobrý pozor, aby se vám velmi slaná voda nedostala do úst či do očí. Cesta naslepo po skalnatém kopci ke sprchovému koutu není nijak příjemná. Navíc místní klima člověka velmi vyčerpá, a tak jsme si dali velký pozor, aby nám neujel zpáteční autobus.
Palestinská území - Betlém a Jericho
|
Betlém, kostel sv. Kateřiny |
Druhý výlet se vydařil o něco lépe a cílem se tentokrát stalo město Betlém (Betlehem), ležící jižně od Jeruzaléma na území palestinské samosprávy. Ze Svatého města se na izraelskou hranici na okraji Betléma dostanete arabskými autobusy od již zmíněné Damascus Gate za směšný poplatek. Zato cestování po palestinském území jsme zpočátku shledali velmi problematickým. Po nějakém infocentru ani památky. Nakonec jsme se po několikaminutovém smlouvání dohodli s jedním z místních taxikářů, že nám bude celý den k službám za 280 šekelů. Betlém je převážně palestinské město, jehož dominantou je mešita na náměstí hned naproti místu, kde se narodil Ježíš Kristus. Potraviny i suvenýry jsou tu mnohem levnější než v Jeruzalémě a zejména ručně vyřezávané betlémky stojí za smlouvání. Jiným zajímavým místem, kam nás náš palestinský průvodce zavezl, bylo Jericho, což znamená měsíční město, ve kterém jsme si po prohlédnutí památek vedle výtečného falafelu užili i vodní dýmku s místními. Cestou nám pak byly ukázány osady kočovných beduínů a autem z Jericha jsme se po dálnici za pár desítek minut dostali zpátky do Svatého města.
Klíčová slova:
Izrael,
Jeruzalém
Publikováno: 18.04.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Pavel Fabini