Evropské pláže, jejichž krása vám vyrazí dech

Pohled z pláže Navagio

Pohled z pláže Navagio

Koncem února vydal Fond pro ekologickou výchovu (FEE) při Radě Evropy aktualizovaný seznam pláží, které dostávají prestižní ocenění v podobě tzv. Modré vlajky. Tohoto projektu se ale účastní takřka výhradně evropské země a tak mnoho turistů namítá, že nejkrásnější pláže světa jsou stejně na jiných kontinentech. Někteří cestovatelé jezdí za plážemi s překrásným bílým pískem, křišťálově průzračnou vodou a divokými skalisky, které lemují pobřeží, jen do exotických destinací. Nemusíte však za každou cenu letět do Karibiku, Thajska či na Maledivy, abyste si užili polehávání na pohádkových plážích, které vám svou krásou vyrazí dech. Pojďme si vyjmenovat některé skvosty, které jsou k vidění na evropském kontinentu. Jistě by se dalo najít mnoho dalších evropských pláží, které se do našeho výběru nedostaly. V tomto článku jsme se ani nesnažili sestavit nějaký objektivní žebříček, jenž by uváděl zaručeně nejkrásnější pláže Evropy. Přesto však věříme, že každý cestovatel, který se rozhodne navštívit některou z námi doporučených pláží, bude zcela okouzlen.

Elafonissi – KrétaŘecko


Kréta - pláž Elafonissi

Kréta - pláž Elafonissi

Nádherná pláž Elafonissi (zvaná také Elafonissos) se nalézá na jihozápadním cípu ostrova Kréta a po právu je považována za jednu z nejkrásnějších pláží celého Řecka. Elafonissi je charakteristická svým jemným bílým pískem, dlouhými mělčinami, ve kterých se dlouhou dobu brodíte po kolena či pas v moři a samozřejmě průzračnou vodou, jež celému místu dodává exotický vzhled. Celá pláž se rozkládá na velkém prostoru, takže i přes nemalý počet turistů můžete najít klidné místo v některém z odlehlejších zákoutí, kde vás nebude nikdo rušit. Na místě se budete moci osvěžit v pár plážových barech, které nabízejí zmrzlinu, alkoholické i nealkoholické nápoje, místní speciality a fast-foodovou stravu. Všem návštěvníkům tohoto pohádkového místa je k dispozici kompletní servis od půjčovny lehátek a slunečníků, přes sprchy, toalety a převlékací kabinky. U pláže najdete také malý ostrůvek – Jelení ostrov – kam můžete v klidu dobrouzdat nebo doplavat. Vzdálenost Elafonissi od přístavu Chania je sice pouhých 75 kilometrů, počítejte však s náročnou cestou v horských serpentinách, takže si na celou trasu vyhraďte více jak hodinu a půl. Elafonissi je ideálním místem pro celodenní lenošení se sluchátky v uších a knížkou či časopisem po ruce.


Cala Goloritzé – Sardinie - Itálie


Sardinie - pohádková Cala Goloritzé

Sardinie - pohádková Cala Goloritzé

Na to, že hůře dostupná místa často skrývají netušené skvosty, vás asi nemusíme upozorňovat. Jasným příkladem tohoto je i jedna z nejkrásnějších italských pláží – Cala Goloritzé. Tuto nádhernou pláž najdete uprostřed východního pobřeží proslulého italského ostrova Sardinie. Od nejbližšího parkoviště vás bude k pláži čekat více než hodinová cesta po kamenitých pěšinách, které lemují nádherná skaliska. Cesta je to sice náročná, avšak po celou dobu je na co se dívat, pohled z horského hřebenu je totiž úchvatný. Až se vám podaří tuto štreku překonat, uhodí vás do očí jedinečný pohled na zátoku Cala Goloritzé, kde na vás bude čekat pohádková oblázková pláž s křišťálově průzračnou vodou. Pobřeží kolem Cala Goloritzé je poseto skalními výběžky a útesy, takže si při plavání dávejte dobrý pozor, aby vám cestu nezkřížil nějaký kámen, který by na vašich končetinách mohl napáchat nepříjemnou neplechu. Pokud by se vám snad nechtělo na pláž šlapat, tak se na Cala Goloritzé můžete dostat také lodí z přístavu Santa Maria Navarrese.

Palombaggia – KorsikaFrancie


Korsika - pláž Palombaggia

Korsika - pláž Palombaggia

Ani na Korsice není o překrásné pláže nouze. Jedním z klenotů tohoto středomořského ostrova je například pláž Palombaggia. Ta dohromady měří přes 2 kilometry a všechny své návštěvníky zve na jedinečné spojení heboučkého bílého písku, průzračné vody a zeleného piniového lesíku, který se v její bezprostřední blízkosti nalézá. Mořský vánek po celé pláži roznáší vůni jehličí a slané mořské vody, což má na návštěvníky tohoto místa blahodárný vliv. Věřte, že všechny aromatické svíčky světa a nejrůznější osvěžovače vzduchu se můžou jít zahrabat. Kouzelná pláž Palombaggia leží na jihovýchodě Korsiky zhruba 10 kilometrů od městečka Porto Vecchio. I přes větší počet turistů se o pláži nedá říci, že by byla příliš přecpaná. Rozkládá se na velké ploše, takže když si dáte trochu práce a poodejdete od centra pláže, kde se nachází občerstvení, bary a půjčovna lehátek, jistě najdete nějaké místečko, kde vás nebude nikdo rušit. Pokud máte rádi koně a aktivní způsob odpočinku, tak si můžete zaplatit ranní vyjížďku na některém z bujných ořů, které zapůjčuje zdejší jezdecký klub. Pláž Palombaggia ocení především ti, kteří mají rádi pláže s velmi postupným spádem do moře a pořádně vyhřátou vodou. Ideálním časem pro návštěvu Korsiky je konec léta, takže i mimo sezonu, kdy se zde nebude pohybovat tak velké množství lidí, si zde můžete dokonale zaplavat a prohřát kosti.

Navagio – Zakynthos – Řecko


Pláž Navagio

Pláž Navagio

Jednou z nejznámějších pláží Evropy je nepochybně pláž Navagio, kterou najdete na řeckém ostrově Zakynthos. Asi každý turista již někdy viděl v některém z časopisů nebo na webových stránkách fotku skalisky uzavřené pláže, na jejímž bílém písku si nerušeně trůní zrezivělý vrak pašerácké lodi, která je neodmyslitelným symbolem pláže Navagio. Jedinečnou atmosféru tomuto místu dodávají také dmoucí se vápencové skály, jejichž kousíčky odpadávají do moře, kde vytvářejí hladině bílý podklad, takže je voda nádherně čistá. Na pláž se dostanete pouze na lodi - na ostrově Zakynthos však najdete bezpočet možných výletů, které návštěvu Navagia zahrnují. Pokud se tam nechcete vydávat organizovaně s někdy až předraženými cestovními společnostmi, tak máte možnost přemluvit některého z místních rybářů, který vás tam za výhodnější cenu na své bárce doveze. Váš výlet tak hned získá dobrodružnější punc. Nejblíže to je z malého přístavu Porto Vromi. Pokud jsou však na pobřeží Zakynthosu příliš veliké vlny, na pláž se turisté nedostanou, protože si výletní lodě netroufnou v rozbouřeném moři manévrovat mezi nebezpečnými útesy. Voda u pláže je poměrně studená, protože po pár metrech průzračného podloží následuje strmý sestup mořského dna. Nejkrásnější fotografie Navagia nepořídíte z pláže samotné, ale ze sklaní vyhlídky poblíž vesničky Volimes, odkud si budete moci užít z výšky 250 metrů dechberoucí pohled na jednu z nejkrásnějších pláží Řecka.

Nissi – Agia Napa – Kypr


Agia Napa, lodě u pláže Nissi

Agia Napa, lodě u pláže Nissi

Kyperské letovisko Agia Napa patří k nejpopulárnějším turistickým oblastem celého ostrova. Parádní dovolenou si tu užijí zástupci všech věkových kategorií, protože zde jsou na dosah jak klidná místa s nádhernými scenériemi, překrásné architektonické památky, tak i hlasité hudební kluby či charakteristické taverny s místními specialitami. Velkou měrou se na popularitě letoviska podílí také nádherná pláž Nissi. Tato rušnější pláž nadchne všechny cestovatele, kteří mají rádi jemný písek, tyrkysovou mořskou hladinu a zároveň jim nevadí větší počet rekreantů, kteří se v jejich okolí nacházejí. Překrásně čistá voda, jejíž teplota se díky velmi pozvolnému sestupu mořského dna vyrovná příjemné koupeli v napuštěné vaně, je bezesporu hlavní doménou Nissi. Díky dobrému krytí před větrem se můžete těšit na naprosto klidnou hladinu, na které jen sem tam šplouchne malá vlnka. Více než 500 metrů dlouhá pláž nabízí nejrůznější vodní sporty a radovánky, které vás jen napadnou. Každý letní večer se zde konají oblíbená vystoupení dj-s, takže si budete moci užít i nefalšovanou plážovou party. Pokud ale člověk vyhledává vysloveně klidná letoviska a pláže s panenskou přírodou, tak by se měl letovisku Agia Napa i pláži Nissi vyhnout. Všichni ostatní se zde dokonale vyřádí.

Cala Mondragó – Mallorca - Španělsko


Mallorca - pláž Cala Mondragó

Mallorca - pláž Cala Mondragó

Na jihovýchodě španělského ostrova Mallorca naleznete nádhernou přírodní rezervaci Cala Mondragó, která nadchne všechny milovníky fauny a flóry. Jako třešničku na pomyslném dortu nabízí rezervace dvě nádherné pláže, které leží ve dvou protilehlých zátokách. V jedné je k dispozici plážová restaurace a standardnější turistické zázemí, čekejte zde ale větší počet lidí. Ve druhé zátoce naopak nenaleznete žádné služby, odměnou za to, že se vzdáte určitého komfortu, vám však bude větší soukromí a klid. Bílý písek, divoké rostlinstvo a skalnaté pobřeží dodávají celému místu nenapodobitelnou atmosféru. Svým umístěním uprostřed netknuté přírody se z Cala Mondragó stala jedna z nejpopulárnějších pláží Baleárských ostrovů. Sklon sestupu do vody je mírný, takže je u břehu moře řádně vyhřáté, což jistě ocení turisté, kteří nemají ve zvyku plavat někam daleko a raději si užívají pomalá tempa u pobřeží nebo polehávání na nafukovacím lehátku.

Egremni – Lefkáda – Řecko


Pláž Egremni na Lefkádě

Pláž Egremni na Lefkádě

Pokud se rozhodnete vydat na řecký ostrov Lefkáda, tak rozhodně nezapomeňte navštívit překrásnou pláž Egremni. Tato pláž nabízí všem natěšeným turistům více než dva kilometry dlouhý pás bílého písku (až na pár set metrovou část s oblázky), který je obklopen skalními útesy a průzračnou azurovou vodu. Jakmile sejdete 300 schodů, které vedou z nedalekého parkoviště na pláž, budete si moci užívat romantický pohled na nekonečnou mořskou hladinu. V zádech budete mít obří skaliska, která Egremni dodávají atmosféru zapomenutého místa, které jako by vypadlo z nějaké knihy o trosečnících čekajících na odlehlé pláži na vysvobození. Horší dostupnost je pravděpodobně důvodem toho, že i přes svou proslulost nebývá přeplněná k prasknutí, jako je tomu u mnoha jiných známých pláží, jejichž jméno je často skloňováno v cestovatelských průvodcích. Po bouřkách se může stát, že se na Egremni přiženou větší vlny, která však nepředstavují žádnou hrozbu a naopak spíše přinášejí příjemné rozptýlení oproti jinak klidné mořské hladině. U pláže se nachází malý stánek s občerstvením a půjčovna lehátek a slunečníků, sprchy se sladkou vodou zde však nenajdete.

Sagres – Algarve – Portugalsko


Pláž Sagres v Algarve

Pláž Sagres v Algarve

Nejjižnější portugalský region Algarve, který je častým cílem zájezdů mnoha cestovních kanceláří, skrývá drahocenný poklad jménem Sagres. Jedná se o nádhernou pláž ležící blízko (vzdálenost zhruba 5 km) stejnojmenné vesnice, kterou naleznete na samotném jihozápadním cípu Portugalska. Pláži Sagres (místními je někdy nazývána i Beliche) dominují obří skaliska a jedinečný výhled na Atlantský oceán. Voda je zde nádherně čistá, avšak čekejte, podobně jako v celém Portugalsku, studenější moře, než jste zvyklí například ze Středomoří. Položit své unavené tělo na lehátko, vystavit se hřejivým slunečním paprskům, poslouchat šumění oceánu a pozorovat nekonečné vlny Atlantiku – věřte, že se těžko hledá lepší balzám na duši. Pokud byste již přeci jen byli nasyceni povalováním se v písku, můžete se vydat na romantickou procházku po okolí Sagres. Milovníci flóry jistě ocení mnoho vzácných druhů orchideí, cestovatelé hledající historické památky zase přístavní pevnost, ve které bývala první portugalská námořní akademie. Sagres má také své vlastní pivo, takže budete moci při sklence zlatavého moku porovnat, jak si ve srovnání s plzeňskými sládky vedou jejich portugalští kolegové.

Klíčová slova: Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Kypr, Francie, Sardinie, Kréta, Lefkáda, Zakynthos, Mallorca, Algarve, Agia Napa, Korsika

 

Publikováno: 08.03.2011
Aktualizováno: 11.03.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Evropské pláže, jejichž krása vám vyrazí dech

12.07.2013 23:12 AnMik
---.112.broadband3.iol.cz

Navagio je fakt uzasna...len tych ludi, co sa vyroja z lodi :(. Ale asi inak sa to neda..

14.06.2013 02:02 cool
---.net.upcbroadband.cz

letos do řecka

07.07.2012 22:33 lada
---.i4g.tmcz.cz

super, už se těším k moři na nějakou skvělou pláž :-)

06.01.2012 01:24 Patrik
89.203.228---

Nejvetsim nesvarem Italu je, ze skoro kazdou musi zastavet hotely nebo apartmany. Ja byl Sardinii vylozene zklaman. Byl to raj, ale tak pred 30ti lety. Svetle vyjimky se najdou snad jen v oblasti Golfo di Orosei. Sardinie je vsak strasne draha. Kdyz uz jedu nekam do Evropy uzit si hezke koupani, tak jedine na recke ostrovy. Rekove jsou uzasni, krom toho si vazi sveho prirodniho dedictvi a neprahnou po komerci jako jine narody. Snad na kazdem ostrove se daji najit skryte zatoky, kde muzete byt cely den sami...

30.06.2011 10:39 Baruš
---.gprs.as5628.telecom.sk

Podľa mňa sú naozaj prekrásne pláže na ostrovoch v Grécku. Boli sme na Korfu,Zakynthu, Kefalonii, a všade sme si našli pláž ako z filmu, kde sme boli úplne sami, len dvaja, tam to nie je problém-odporúčam!!!

14.04.2011 15:12 Hel
194.110.204---

Bezkonkurenčně nejkrásnější pláže jsou na Sicílii - oblast San Vito lo Capo - park Zingaro, poblíže Palerma nebo na Sardinii. Projela jsem oba dva ostrovy, byla v Karibiku, Řecku, Španělsku a pro mě the best jsou Sicilie+ Sardinie. Sicilie vede, ptž tam jsou ještě krásné památky. I v Apulii jsou nádherné pláže. Jinak doporučuji Egadské ostrovy u Sicilie. Dají se projet pohodlně na kole.

01.04.2011 10:03 anna
---.125.broadband2.iol.cz

skoda e je malo penez a nikomu s etam nechce to je nadhora

31.03.2011 13:38 luděk
195.39.100---

hezké...

19.03.2011 22:25 karolinka
---.67.broadband7.iol.cz

to je pekny

12.03.2011 10:23 majko
---.178-41-162.t-com.sk

tam pojdem juchuuu :D

12.03.2011 08:42 hana
---.net.upcbroadband.cz

Říká se, že nejkrásnější pláže jsou na Lefkádě, ale myslím si, že na každém ostrově najdete nějakou parádní pláž a ani nemusí být nějak proslavené, ono si stačí vypůjčit auto, zeptat se místních a pořádně projet pobřeží, potom se vždy něco najde. Jinak na nádhernou přírodu doporučuji ostrov Skiathos a Skopelos!!!

11.03.2011 16:02 leonidas
195.39.100---

v lete se chci vypravit na dovolenou recke ostrovy a chtel bych si uzit slunicka na některe z tamnich prekrasnych plazi. vloni jsem byl na korfu, ale tamejsi plaze me moc nezaujaly. nemuzete mi nekdo doporucit nejakou na vlastni kuzi okusenou plaz? zajimaji me mene provarene plaze, nez jsou elafonissi a egremni...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Evropské pláže, jejichž krása vám vyrazí dech

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist