Drážďany: skvělé zážitky na dosah ruky

Barokní komplex Zwinger - Drážďany

Barokní komplex Zwinger - Drážďany

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Jenže každý víkend si člověk nemůže zaletět do Věčného města podívat se, co nového na Kapitolu, nebo nasávat bohémskou atmosféru pařížského Montmartru. Vzdálenými evropskými metropolemi ale možnosti cestovatelů zdaleka nekončí. Existují nádherná města, která má český cestovatel téměř na dosah. Jedním z nich jsou Drážďany. Nabídnou vám působivou architekturu, malebná přírodní zákoutí i pohnutý příběh vlastních dějin. Ne nadarmo se jim přezdívá Florencie na Labi i evropská Hirošima.

Vzdálenost, co by kamenem dohodil


Pokud přemýšlíte, kam se vydat na jarní poznávací výlet, který by příliš nezatížil váš rozpočet, můžu vám Drážďany vřele doporučit. Vypravila jsem se tam jednu březnovou sobotu a rázem jsem jejich kouzlu podlehla. Leží zhruba 40km od českých hranic, z Prahy jste tam autem za necelé dvě hodinky. Pokud byste si ale výletní relax chtěli užít se vším všudy a odpočinout si od řízení, můžete si koupit zpáteční jízdenku třeba u společnosti Eurolines za 800Kč. Nám se to s přítelem dokonce povedlo v akci dvě za cenu jedné. V devět ráno jsme nastoupili v Praze do autobusu a po jedenácté už se před námi Drážďany rozprostíraly v celé své kráse. To je první věc, která každého, kdo je alespoň stručně obeznámen s dějinami, naprosto ohromí. Většina města, včetně historického centra, totiž byla ničivým bombardováním za druhé světové války téměř srovnána se zemí. Nyní už ale majestátní barokní paláce a kostely zase stojí pevně na svých základech.

Drážďany - Cesta za kulturními skvosty


Pohled na Drážďany

Pohled na Drážďany

Z hlavního nádraží jsme zamířili přes nejznámější obchodní třídu Pragerstrasse přímo do centra. Střed starého města je nahuštěn kulturními skvosty a nabízí jedinečnou přehlídku barokní architektury. Nejproslulejší místní památkou je barokní palác Zwinger, o kterém se oprávněně mluví jako o německém Louvru. Komplex tvoří několik budov a nádvoří lemované zdí s vyhlídkovými terasami, ze kterých můžete sledovat gejzír čtyř kašen. Do Zwingeru však návštěvníky láká především unikátní Galerie starých mistrů. Za pouhých 10 eur tu můžete ve dvou patrech shlédnout díla nejznámějších italských, francouzských, holandských i německých malířů. Nechybí Rembrandt, Rubens, ani Tizian. Největším pokladem a nejmocnějším lákadlem pro turisty, kteří se sem z celého světa sjíždějí, je však nejcennější plátno slavného renesančního umělce Rafaela: Sixtinská Madona. Galerie je velmi rozsáhlá a zabralo by hodně času ji celou důkladně procházet, ale určitě se vyplatí alespoň kratší návštěva a shlédnutí nejvýznamnějších děl. My jsme byli naprosto uneseni.

Po tomto uměleckém zážitku naše cesta směřovala na operní náměstí, které se rozléhá přímo vedle Zwingeru a jemuž vévodí novorenesanční Semperova opera. Budova je vyhlášená výbornou akustikou a mimořádně kvalitním repertoárem, díky němuž bývá řadu týdnů dopředu vyprodaná. My jsme ale obdivovali pouze její architekturu. Naproti opeře stojí Hofkirche, největší kostel Saska, ve kterém jsou pohřbeny desítky saských králů. Jeho architektura vyniká hlavně zdobností a smyslem pro detail. Cestou od kostela jsme míjeli Fürstenzug (Knížecí průvod), který je dalším drážďanským unikátem. Jde o nástěnnou malbu složenou z porcelánových kousků, největší svého druhu na světě. Nachází se v rušné  uličce Augustusstrasse, kterou korzují kromě turistů také pouliční umělci a živé sochy. Vede až k drážďanskému zámku a kostelu Frauenkirche.

Opera v Drážďanech - Semperoper

Opera v Drážďanech - Semperoper

Poslední jmenovaná památka – Frauenkirche je další dominantou Drážďan a kromě Zwingeru také nejznámějším symbolem města, který jsme znali z obrázků a pohlednic. Ve skutečnosti je však luteránský barokní kostel nesrovnatelně působivější. Tato stavba má ve svých zdech víc něž jakékoli jiné místo ukrytou bolestnou historii celého města. Chrám padl za oběť nelítostnému bombardování v roce 1945 a musel být složitě rekonstruován. Podařilo se mu však vstát z popela a dnes už je opraven do původní podoby. Stopy po přestavbě a přechody mezi starými a novými zdmi však zůstaly zřetelné jako jizvy připomínající tragédii. Poškozený byl za války také Rezidenční zámek, který leží nedaleko kostela. Po staletí sloužil jako sídlo panovníků a kulturní centrum celého Saska. Dnes se v něm nachází jedna z nejcennějších uměleckých sbírek v Evropě. Domov v něm našla světoznámá galerie Zelená klenba (Grünes Gewölbe). My jsme ovšem dovnitř nenahlédli, náš čas byl přece jenom omezen a kulturními zážitky už jsme byli trochu unaveni.

Drážďany - Vše na dosah ruky


Historické centrum Drážďan

Historické centrum Drážďan

Příjemné na Drážďanech je, že se všechny významné památky nachází přímo v centru, nedaleko od sebe. Nemusíte tedy složitě přejíždět a vše zvládnete snadno pěšky, i pokud nejste trénovaní turisté, zvyklí na dlouhé trasy. Centrum je opravdu kulturně a architektonicky bohaté. Na své si ale přijdou i milovníci přírody. K procházce přímo vyzývá malebné okolí řeky Labe, která se vine celým městem. Lemují ji upravené chodníčky a cyklostezky. Procházka podél řeky pro nás byla po záplavě kulturních vjemů vítanou relaxací. Drážďany jsou vůbec místem zeleně. Můžete si projít také Velkou zahradu, což je park o rozloze Monaka, ve kterém se nachází zoologická a botanická zahrada.

Když jsme přešli přes most do nové části Drážďan, čekal nás obraz klasického většího města s řadou obchodů a restaurací, který však na rozdíl od starého města nic výjimečného nenabízí. Když zabrousíte do ulic odlehlejších do centra, prozradí mnohá neupravená zákoutí a zchátralejší stavby, že město po dlouhá desetiletí patřilo do východního bloku. Zajímavou atrakcí, na kterou se v našem programu bohužel již nedostalo, je visutá lanovka, která se nachází v městské části Loschwitz, nedaleko známého mostu Blaue Wunder (Modrý zázrak). Za 4 eura vás vyveze na vyhlídkovou terasu, odkud prý máte město jako na dlani.

Ceny jako doma


Drážďany

Drážďany

Co se týká občerstvení, najíte a napijete se v Drážďanech poměrně levně. Pokud se spokojíte s typickou grilovanou klobásou, stačí vám 2 eura. V restauraci za hlavní jídlo zaplatíte 6-10 euro a kávu dostanete za 2 eura. Lístek na tramvaj stojí v Drážďanech 1,90 eur, ale jak jsem psala - nebudete ho v podstatě potřebovat. V šest hodin večer jsme odjížděli plni zážitků. Nestihli jsme sice lanovku, ale jinak jsme nic důležitého neopomenuli. Jednodenní výlet je pro poznání Drážďan ideální. Město si nás naprosto podmanilo svou bohatou historií. Jeho modernější část sice nikterak úchvatná není, ale českému cestovateli připadá povědomá, cítí se tam vlastně jako doma. Není divu - čtyřicet let jsme byli na stejné straně barikády, i když bohužel na té horší.

Klíčová slova: Německo, Drážďany

 

Publikováno: 18.03.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Petra Dlouhá

Diskuze: Drážďany: skvělé zážitky na dosah ruky

11.03.2012 14:01 david šanda
---.net.upcbroadband.cz

jedu tam z rodinou a bojím se že se ztratíme

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Drážďany: skvělé zážitky na dosah ruky

© 2008-2022 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist