Dovolená na nejodlehlejších místech světa

Odlehlá místa jsou těžko přístupná, foto: google.maps.com

Odlehlá místa jsou těžko přístupná, foto: google.maps.com

Na dovolenou se alespoň jednou za rok vypravuje téměř každý z nás. Nejtěžší částí příprav před samotnou dovolenou bývá vybrat si, kam na vytouženou a zaslouženou dovolenou vůbec vyrazit. Řada lidí se například drží toho, že pokud již někde v zahraničí byli a líbilo se jim tam, tak jsou schopni vracet se na toto místo zpátky a to i několik let po sobě. Další část lidí zase nemá rádo stereotyp a pokoušejí se každý rok vypravit někam, kde ještě nebyli a poznali tak další zajímavá místa, kultury a tamní kuchyně. Pak tu máme typy lidí, kteří mají rádi výzvy, dobrodružství a adrenalin a právě pro ně jsou určeny následující odstavce.

V těch se totiž zaměříme na nejodlehlejší místa na světě, kam se můžete vydat na dovolenou. Nebude to klasická dovolená s tím, že nastoupíte do letadla, vystoupíte z něj v cílové destinaci, budete se týden slunit na pláži u moře a pak poletíte opět zpátky domů Jedná se totiž o místa, kam není vůbec jednoduché se dostat, budete si muset vše pečlivě a dlouho dopředu naplánovat, získat různá povolení a mít dostatek finančních prostředků. Pokud ale všechny tyto náležitosti dokážete splnit, tak věřte, že si z takové dovolené odvezete zážitky a vzpomínky na celý život a o tom přeci cestování je!



Tristan da Cunha

Ostrov Tristan da Cunha, foto: orangesmile.com

Ostrov Tristan da Cunha, foto: orangesmile.com

Na začátek nemůžeme začít ničím jiným než ostrovem Tristan da Cunha. Jedná se totiž o nejodlehlejší obydlené místo na naší planetě Zemi. Tristan da Cunha je skupina sopečných ostrovů na jihu Atlantského oceánu. Od břehů Afriky je ostrov vzdálen 2 816 kilometrů a od Jižní Ameriky je to 3 360 kilometrů. Dalším nejbližším obydleným místem je ostrov Sv. Heleny, který je vzdálen 2 173 kilometrů. Ostrov byl poprvé spatřen v roce 1506 portugalským námořníkem Tristao de Cunhou, po kterém byl také pojmenován. Tento muž na ostrov ale nevstoupil, protože mu to nedovolila bouře. První na ostrov vstoupili Francouzi roku 1767, kteří ho následně důkladně prozkoumali a objevili na něm zdroj pitné vody. Prvním stálým obyvatelem ostrova se stal v roce 1810 Jonathan Lambert, který zde ale po pouhých dvou letech zemřel. V roce 1815 byl ostrov formálně připojen k Velké Británii. V současné době žije na ostrově 89 rodin a celkem 297 lidí, ale vyskytuje se tu pouze osm příjmení - Patterson, Glass, Green, Hagan, Rogers, Swain, Lavarello a Repetto. Pokud se tedy chcete vydat někam, kde nebudete potkávat davy, budete mít ničím nerušený čas přemýšlet o životě, nebo si třeba jen nerušeně číst knížky, tak je to místo určené právě vám.

Cedule na Tristan da Cunha

Cedule na Tristan da Cunha

Jediným způsobem jak se na ostrov Tristan da Cunha dostat je lodí, letadlem to není možné, protože se na ostrově nedá nikde přistát. Lodě na tento ostrov plují pouze z afrického Kapského Města a to přibližně jednou za šest týdnů. Plavba trvá zhruba týden a zpáteční lístek na tuto plavbu vyjde na 25 tisíc korun. Každý cizinec potřebuje ke vstupu a pobytu na ostrově povolení od správy ostrova. Toto povolení a veškeré další informace se dají získat prostřednictvím webových stránek www.tristandc.com. Nejlepším obdobím pro návštěvu je období od ledna do března, kdy je tu nejtepleji a také se zde líhnou tučňáci, což je úžasná podívaná.



Velikonoční ostrov

Pohled na Velikonoční ostrov, foto: lonelyplanet.com

Pohled na Velikonoční ostrov, foto: lonelyplanet.com

Dalším odlehlým místem, kam můžete vyrazit je Velikonoční ostrov (v domorodém jazyce pojmenován Rapa Nui). Tento ostrov je nejodlehlejším obývaným ostrovem na světě. Ostrov se nachází ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu a je pod správou Chile. Od pobřeží Jižní Ameriky je vzdálen 3 600 kilometrů západně a 2 075 kilometrů východně od ostrova Pitcairn. Rozloha ostrova je 163 čtverečních kilometrů a v současné době na něm žije přes šest tisíc obyvatel. Ostrov je vulkanického původu a proto na něm najdeme tři sopky – Maunga Terevaka, Poike a Rano Kau. Poslední vulkanická erupce zde proběhla přibližně před 100 000 lety a nyní už jsou všechny sopky neaktivní. Na ostrově nejsou žádné vodní toky, ale nacházejí se na něm tři sladkovodní kráterová jezera Rano Kau, Rano Rakau a Rano Aroi. Největším turistickým lákadlem a symbolem Velikonočního ostrova jsou sochy Moai. Jedná se o monolitické sochy, které jsou roztroušené po celém ostrově, jejich celkový počet je 311. Sochy vypadají jako placaté obličeje a často jsou označovány jako ''hlavy''. Většina z nich má ale i krk, ramena, ruce a tělo, ale tyto jejich části jsou zasypané v zemi. Tyto sochy byly vyráběny uvnitř kráteru Rano Rakau, kde se vytesávaly přímo do skály. Jakmile byla socha detailně zpracována, přerušilo se její spojení se skálou a socha byla následně vztyčena. V kráteru se nachází několik nedokončených soch a tak bylo možné zjistit, jak probíhala jejich výroba. Ve skále je například nedokončená socha, která je rovněž tou největší na ostrově. Je dlouhá 21,8 metru a váží přibližně 270 tun. Na svahu kráteru nalezneme také nejzajímavější sochu na celém ostrově, kterou je Moai Tukuturi, což je jediná klečící socha ze všech. Sochy byly z kráteru přepravována až do vzdálenosti 16 kilometrů a následně byly umísťovány na připravené kamenné plochy, kterým se říká ahu. Význam soch na ostrově je odjakživa předmětem mnoha dohadů a spekulací. Poslední vědecká studie přichází s tím, že domorodci si umístěním soch označovali zdroje vody na ostrově.

Velikonoční ostrov, sochy moai

Velikonoční ostrov, sochy moai

Ačkoliv se jedná o velice odlehlý ostrov, dostat se na něj je mnohem jednodušší, něž by se na první pohled mohlo zdát. Na ostrově je vybudováno letiště, na které každý den létá jeden spoj letecké společnosti LATAM z chilského města Santiago de Chile. Let trvá přibližně čtyři hodiny a zpáteční letenka se dá s předstihem pořídit okolo 14 tisíc korun. Co se týče ubytování, tak to je možné v jediném větším městě na ostrově, kterým je Hanga Roa. Přímo ve městě a jeho okolí se nachází 217 hotelů a penzionů všech kategorií, takže si vybere opravdu každý. Ceny hotelových pokojů začínají na 1 500 korunách za noc. Na ostrov se dá cestovat po celý rok, průměrná teplota je zde okolo 21 stupňů, ale nejteplejší období je od ledna do dubna.



Ittoqqortoormiit

Ittoqqortoormiit, foto: north.voyage.com

Ittoqqortoormiit, foto: north.voyage.com

Návštěva této osady, jejíž název je skoro nemožné vyslovit, je určena pouze pro ty, kterým nevadí extrémní zima. Osada se totiž nachází na východě Grónska v kraji Sermersooq v ústí největšího a nejširšího fjordu na světě, který se jmenuje Scoresbyho záliv. Tuto osadu, kde žije přibližně 450 obyvatel založil v roce 1925 Ejnar Mikkelsen. Nachází se zde několik různě barevných domků, škola, malá nemocnice a evangelický kostel. Název městečka Ittoqqortoormiit znamená ''velký dům''. Každého návštěvníka uchvátí nádherná příroda, vysoké hory a také fakt, že v okolí můžete bez problémů narazit na polární medvědy, lišky, mrože, velryby a také úchvatnou polární záři. Místní obyvatelé se vždy živili lovem velryb a prodejem medvědích kožichů. Po zavedení přísných kvót a omezení rybolovu se museli zaměřit na jiný druh obživy, kterým se nakonec stal turismus. V důsledku toho byl vybudován penzion, který je označován jako nejodlehlejší ubytovací zařízení na světě, kde ubytování vyjde na 2 060 korun za noc. Průměrná roční teplota je 3,9 stupňů nad nulou a nejteplejším měsícem je červenec. Nejchladnějším měsícem je únor s průměrnou teplotou -16,5 stupňů, ale teploty mohou klesnou i na -30 až -60 stupňů Celsia. Výjimkou byl 22. únor roku 2005, kdy zde byla naměřena překvapivá teplota 15,9 stupňů nad nulou.

Cesta do Ittoqqortoormiit by se mohla zdát velice náročná, ale ve skutečnosti to není zas tak hrozné. Přímo ve městě sice není letiště, ale je zde k dispozici heliport. Nejbližší letiště od městečka Nerlerit Inaat Airport je vzdáleno pouhých 40 kilometrů. To znamená, že se musíte dostat na toto letiště a z něj vás pak vrtulník přepraví až do Ittoqqortoormiitu. Na letiště létají dvě letecké společnosti – Air Greenland a Norlandair. Druhá aerolinka léta během léta dvakrát týdně z islandského města Akureyri a jednou týdně během zimy. Jednosměrná letenka se dá pořídit do 6 tisíc korun a let trvá dvě a čtvrt hodiny.



McMurdo

Stanice McMurdo, foto: coolantarctica.com

Stanice McMurdo, foto: coolantarctica.com

Ještě chladnější místem, kam můžete vycestovat je stanice McMurdo, která se nachází na Rossově ostrově na Antarktidě. McMurdo je antarktické výzkumné středisko řízené vládou USA skrze Antarktický program Spojených států americký, který je součástí Národní vědecké nadace. Tato stanice, která je největší na Antarktidě je vedoucím střediskem pro polovinu kontinentu a je schopna ubytovat 1258 lidí. Během letního období tu pracuje na vědeckých projektech až 1500 lidí, ale v zimním období od března do října jich tu zůstává pouze 60 až 70. Zimní období se nazývá antarktická zima, kdy je neustále tma a průměrné teploty se pohybují okolo -60 stupňů Celsia. Jako turista se sem člověk dostane pouze během antarktického léta (období od října do března), kdy se zřídka může stát, že teplota vystoupí i lehce nad bod mrazu. Nejvyšší naměřená teplota zde byla 10,8 stupně nad nulou ve dne 21. prosince 1987. K zajímavým místům na McMurdo patří Kaple sněhů (Chapel of the Snows), Vyhlídkový kopec (Observation Hill), Discovery Hut a pamětní deska třem letcům zabitým v roce 1946 během průzkumu tohoto území.

Pokud máte dostatek peněz, tak není zas tak nedostupné se sem dostat. Počítejte, že cesta vás vyjde na částku od 130 tisíc korun výše. Stanice McMurdo má své vlastní letiště – Williams Field Airport. Letiště má celkem tři runwaye – stálá runway, stálá sněhová runway a nestálá (roční) runway vybudovaná na moři. Letecé spojení na toto letiště je uskutečňována z města Christchurch na Novém Zélandu. McMurdo je také jediným místem Antarktidy, které má vlastní přístav. Drtivá většina lodí sem vyplouvá z argentinského města Ushuaia.



Pitcairnovi ostrovy

Pobřeží u města Adamstown

Pobřeží u města Adamstown

Mnohem přívětivější klimatické podmínky pro pobyt nabízejí Pitcairnovy ostrovy, které jsou doslova a do písmene rájem uprostřed Tichého oceánu. Jedná se o skupiny čtyř ostrovů a jsou zámořským územím Velké Británie. Druhý největší ostrov Pitcairn je jediný obydlený potomky vzbouřenců z lodi Bounty. Zbylé tři ostrovy Hendersonův, Ducie a Oeno jsou neobydleny. Pitcairn je nejvzdálenější britskou kolonii v Tichém oceánu, od Tahiti ho dělí 2 170 kilometrů, od Nového Zélandu je vzdálen 5 310 kilometrů a od Panamy je to 6 600 kilometrů. Mezi první obyvatele ostrova se počítá osm vzbouřenců z lodi Bounty se šesti muži a 12 ženami z Tahiti, kteří se na ostrov dostali v roce 1790. Ještě ve třicátých letech minulého století zde žilo 200 lidí, tak v současné době jich zbývá pouze 50. Generátory na výrobu elektřiny zde běží pět hodin dopoledne a pět hodin večer. Místní obyvatelé se živí prodejem medu, známek a mincí. Jediným městem na ostrově je Adamstown ležící v zátoce Bounty Bay a pyšní se titulem nejmenšího hlavního města na světě. Podnebí na ostrově je subtropické, horké a vlhké. Průměrné letní teploty se pohybují v rozmezí 20 až 30 stupňů a v zimě neklesají pod 17 stupňů. Ostrov tak můžete díky stálým teplotám navštívit během celého roku, ale nejlepší doba k návštěvě je od ledna do dubna.

Ostrov Pitcairn nemá letiště, takže jediným způsobem jak se na něj dostat je lodí. Nejdříve se ale musíte dostat na Tahiti ve Francouzské Polynésii, odkud se pak letadlem letecké společnosti Air Tahiti přepravíte na ostrov Mangareva. Na tomto ostrově nastoupíte na loď, se kterou doplujete do městečka Rikitea. Zde se nalodíte na loď MV Clymore II, se kterou poplujete 32 hodin až k ostrovu Pitcairn. Plavba touto lodí není levnou záležitostí, jelikož vás vyjde na necelých 90 tisíc korun! Nejlevnější ubytování na ostrově přijde včetně stravy na 1 610 korun na den.



Ojmjakon

Vesnička Ojmjakon, foto: cntraveler.com

Vesnička Ojmjakon, foto: cntraveler.com

Vesnice Ojmjakon je opět určena jen pro extrémní otužilce, protože se jedná o nejchladnější vesnici na celém světě. Tato vesnice se nachází v ruské republice Sacha. Leží v nadmořské výšce 750 metrů nad mořem ve vzdálenosti 9 200 kilometrů severovýchodně od ruské metropole Moskvy a 460 kilometrů od Ochotského moře. Dne 26. ledna 1926 zde byla naměřena rekordně nízká teplota -71,2 stupňů a od té doby je Ojmjakon známý jako nejchladnější obydlené místo na světě. V současné době zde žije 550 obyvatel. Místní si dokážou zajistit jídlo jen rybolovem, myslivostí a chovem dobytka. Pěstování jakýchkoliv plodin je naprosto vyloučeno. Na severní části obce se délka denního světla pohybuje od tří hodin během prosince do dvaceti hodin během června. Klimatické podmínky jsou zde opravdu drsné, obvykle zde teplota klesá pod bod mrazu již v září a může tak zůstat až do poloviny května. Minimální průměrná teplota během měsíců ledna, února a prosince zůstává pod -50 stupni Celsia. Jediným obdobím kdy teploty neklesají pod -10 stupňů jsou červen a červenec. I přes tyto nevlídné podmínky jsou zde místní obyvatelé spokojeni a nikde jinde by žít nechtěli. Jakmile teploty klesnou pod -50 stupňů, tak děti nechodí do školy. Pokud chtějí místní obyvatelé někam odjet autem, tak ho často nechávají nastartovaná celý den, baterie totiž často tyto extrémní mrazy nezvládají. Velkým problémem pro místní je také pochovávání zesnulých, protože vykopat hrob v promrzlé zemi trvá i tři dny.

Abyste se dostali do Ojmjakonu, tak musíte nejdříve přiletět do Moskvy. Z Moskvy se pak přepravit letecky do Jakutska, kde je městečko Magan se stejnojmenným letištěm a z něho se pak dostanete autem do Ojmjakonu. Lepší je ale svěřit celou cestu do rukou cestovní kanceláře či agentury, která pro vás zajistí vše potřebné za cenu od 46 800 korun.

Klíčová slova: Pitcairnovy ostrovy, Adamstown, Rusko

 

Publikováno: 15.07.2019
Aktualizováno: 15.07.2019
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Dovolená na nejodlehlejších místech světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Dovolená na nejodlehlejších místech světa





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist