Doporučení WHO pro turisty a veřejnost v souvislosti s Covid-19

Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se dynamicky šíří. Situace se mění každým dnem, po celém světě už se nakazilo více než 34.000.000 lidí. Upřesňují se i doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), aktualizované každodenně.
Přečtěte si obecné rady WHO ke koronaviru a doporučení z aktuálního dokumentu. Současně přinášíme kontakty na naše zastupitelství v zahraničí a zastupitelské úřady cizích zemí v ČR, kde můžete získat další důležité informace.

Doporučením pro mezinárodní cestovatele a turisty v sekci Turistické rady se WHO ve svém nejnovějším doporučení věnuje obšírně.

V úvodu upozorňuje zejména starší cestující a osoby s chronickými nemocemi, aby se preventivně vyhýbali cestování do oblastí postižených koronavirem.


V současné době jsou přijata i mimořádná opatření v České Republice - více informací na www.mzcr.cz

Doporučení WHO pro turisty a veřejnost v souvislosti s šířením koronaviru

1. Udržujte alespoň 1 metr vzdálenosti mezi sebou a kýmkoli, kdo kašle nebo kýchá. Když někdo kašle nebo kýchá, stříkají z nosu nebo úst malé kapičky kapaliny, které mohou obsahovat virus. Pokud jste příliš blízko, můžete vdechnout kapičky, včetně viru způsobujícího onemocnění COVID-19.

2. Často provádějte hygienu rukou, zejména po kontaktu s dýchacími sekrety. Pravidelně a důkladně si čistěte ruce otíráním rukou na bázi alkoholu nebo je umývejte mýdlem a vodou. Pokud nejsou ruce viditelně zašpiněny, dává se přednost tření rukou na bázi alkoholu. Pokud jsou viditelně znečištěny, umyjte si ruce mýdlem a vodou. Při mytí rukou mýdlem a vodou nebo pomocí alkoholu na bázi rukou utíráte viry, které mohou být na vašich rukou.

3. Nedotýkejte se očí, nosu a úst. Ruce se dotýkají mnoha povrchů a mohou zachytávat viry. Po kontaminaci mohou ruce přenášet virus do očí, nosu nebo úst. Odsud může virus vstoupit do vašeho těla a způsobit, že budete nemocní.

4. Ujistěte se, že vy a lidé kolem vás dodržují správnou respirační hygienu. To znamená zakrývání úst a nosu ohnutým loktem nebo papírovým kapesníkem při kašlání nebo kýchání. Použitý papírový kapesník ihned zlikvidujte.

5. Pokud jste zdraví, musíte masku (doporučení WHO hovoří o masce, v českém překladu jsou tak myšleny roušky a respirátory) nosit pouze, pokud se staráte o osobu s podezřením na infekci COVID-19. Pokud kašlete nebo kýcháte, noste masku. Masky jsou účinné pouze při použití v kombinaci s častým čištěním rukou s alkoholem na ruce a mýdlem a vodou. Pokud nosíte masku, musíte vědět, jak ji používat a řádně zlikvidovat. Před nasazením masky očistěte ruce otřením rukou na bázi alkoholu nebo mýdlem a vodou. Zakryjte ústa a nos maskou a ujistěte se, že mezi obličejem a maskou nejsou žádné mezery. Během používání se masky nedotýkejte, pokud tak učiníte, očistěte si ruce otřením rukou na bázi alkoholu nebo mýdlem a vodou. Vyměňte masku za novou, jakmile je vlhká a masky pro jedno použití znovu nepoužívejte. Chcete-li odstranit masku, sejměte ji zezadu a nedotýkejte se přední strany masky. Zlikvidujte ji okamžitě v uzavřeném koši. Ihned si očistěte ruce třením rukou na bázi alkoholu nebo mýdlem a vodou.

6. Stejně jako u každého cestování dodržujte správné hygienické postupy, včetně pěti klíčů pro bezpečnost potravin, jakož i doporučení ke snížení rizika přenosu nových patogenů ze zvířat na člověka na živých trzích. Základem strategie WHO „5 klíčů“  je pět jednoduchých rad:

Udržujte čistotu
Oddělujte pokrmy syrové a vařené
Pokrmy důkladně vařte
Uchovávejte potraviny při bezpečných teplotách
Používejte nezávadnou vodu a potraviny

7. Cestující, kteří se vracejí z postižených oblastí, by měli monitorovat své příznaky po dobu 14 dnů a řídit se národními protokoly svých domácích či přijímajících zemí. Některé země mohou vyžadovat umístění cestujících do karantény.

8. Pokud se objeví příznaky, jako je horečka nebo kašel či potíže s dýcháním, cestujícím se doporučuje kontaktovat místní poskytovatele zdravotní péče, nejlépe telefonicky, a informovat je o jejich příznacích a historii jejich cestování.


Screening teploty nestačí

Samotný screening teploty, při výstupu nebo vstupu do země, není podle WHO účinným způsobem, jak zastavit mezinárodní šíření koronaviru.

„Infikovaní jedinci mohou být v inkubačním období, nemusí brzy projevovat zjevné příznaky nemoci nebo mohou tlumit horečku použitím antipyretika. Je účinnější poskytovat cestujícím doporučení týkající se prevence a shromažďovat zdravotní prohlášení při příjezdu s kontaktními údaji cestujících, aby bylo možné řádně posoudit rizika a vysledovat kontakty přijíždějících cestujících,“ uvádí WHO.


Doporučení WHO pro všechny země

Všechny země by měly podle WHO zintenzivnit dohled nad neobvyklými ohnisky chřipkových chorob a těžkou pneumonií a pečlivě sledovat vývoj ohnisek COVID-19 a posílit epidemiologický dohled.

Země, které provádějí dodatečná zdravotní opatření, která významně narušují mezinárodní dopravu, jsou povinny poskytnout WHO do 48 hodin odůvodnění o provedených opatřeních. WHO sdílí tyto informace s ostatními smluvními stranami.

Výrazným zásahem se rozumí odmítnutí vstupu nebo odjezdu zahraničních cestujících, zavazadel, nákladu, kontejnerů, přeprav, zboží a podobně. Případně jejich zpoždění na více než 24 hodin.


Kde hledat aktuální informace

Pro každou zemi platí, že nejaktuálnější informace mají místní státní autority, jejichž nařízeními se musíte řídit.

V Česku je to kromě vlády především Ministerstvo zdravotnictví ČR - www.mzcr.cz.

Dále Ministerstvo zahraničních věcí ČR - www.mzv.cz/jnp/. Na tomto webu by se měl každý Čech cestující do zahraničí ve vlastním zájmu zaregistrovat v projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD), který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. I přes systém Drozd mohou turisté obdržet v mimořádných situacích důležité informace.


Aktuální informace ze zahraničí

I po přečtení uvedených doporučení je vhodné, aby každý cestující do nebo ze zahraničí, sledoval kromě zpravodajských informací z médií i web WHO -www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019, který je průběžně aktualizován.

Všechny nejnovější informace o případech COVID-19 přináší také web Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) - www.ecdc.europa.eu/en.

Informace, řešení problémů a pomoc poskytnou rovněž české zastupitelské úřady v konkrétních zemích.


Odkazy na doporučení zastupitelských úřadů a Ministerstev v Čechy nejnavštěvovanějších destinacích

Itálie:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/italie
Ministry of Foreign Affairs: www.esteri.it/mae/en

Rakousko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rakousko
Außenministerium Österreich: www.bmeia.gv.at/en/

Německo:
Stránky MZV ČR: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/nemecko
German Federal Foreign Office: www.auswaertiges-amt.de/en

Francie:
Stránky MZV ČR: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/francie
Ministry for Europe and Foreign Affairs: www.diplomatie.gouv.fr/en/

Španělsko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/spanelsko
www.exteriores.gob.es

Chorvatsko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko
Ministry of Foreign Affairs: www.mvep.hr/en/

Řecko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/recko/
Hellenic Republic - Ministry of Foreign Affairs: www.mfa.gr/en/index.html

Kypr:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/kypr
Ministry of Foreign Affairs, Republic of Cyprus: www.mfa.gov.cy

Bulharsko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/bulharsko
Ministry of foreign affairs: www.mfa.bg/en/

Slovensko:
Stránky MZV ČR: www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/slovensko
Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic: www.mzv.sk/web/en 

 

Publikováno: 01.04.2020
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Doporučení WHO pro turisty a veřejnost v souvislosti s Covid-19

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist