Desetkrát dovolená s léčivými účinky

Většina lidí vyráží během léta na dovolenou za účelem relaxace a zaslouženého odpočinku po měsících práce od začátku roku. Téměř každý vyráží někam na dovolenou, aby se koupal v moři, chytal bronz ze slunečních paprsků, poznával a objevoval zajímavá místa, historické památky, přírodní krásy, netradiční pokrmy a nové kultury. Kromě těchto věcí ale můžete také vyrazit na dovolenou, kde spojíte příjemné s užitečným a sice tím, že se vypravíte na místo, které má nějakým způsobem léčivé účinky a tím pádem blahodárné účinky na váš zdravotní stav. Existujte spousta míst, kde si dokonale odpočinete, načerpáte novou energii a navíc vám pomohou zbavit se, nebo předejít různým nemocem a celkově tak prospějí zlepšení vašeho zdravotního stavu po fyzické i psychické stránce. V následujících odstavcích si přečtěte tipy na deset zajímavých míst, kam se můžete vydat na dovolenou s léčebnými účinky.



Mrtvé moře – Izrael a Jordánsko

Mrtvé moře

Mrtvé moře

Jedním z nejznámějších míst s léčivými účinky na světě je Mrtvé moře, za jehož léčebnými účinky každoročně přijíždějí sta tisíce lidí ze všech koutů světa. Mrtvé moře je bezodtokové jezero, které se rozkládá mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Jezero je situováno 420 metrů pod hladinou světového oceánu, což z něj činí nejníže položené slané jezero na světě. Rozloha jezera je 1050 čtverečních metrů, je 67 kilometrů dlouhé a jeho maximální šířka je 18 kilometrů. Salinita (slanost) jezera je 8,8x větší než Středozemní moře a téměř 9,4x větší než salinita oceánská. Slanost vody dosahuje 30-35 % v porovnání s mořskou vodou, jejíž slanost je 3,5 %. Z obsažených minerálů Mrtvého moře převládají chlorid hořečnatý, chlorid sodný, chlorid draselný a bromid hořečnatý. Díky vysokému podílu solí je hustota má voda vyšší hustotu a tím pádem je zde vyšší vztlaková síla působící na plovoucí předměty. Aby se člověk udržel na jeho hladině, tak nemusí plavat, ale stačí se do vody usadit a nechat se příjemně nadnášet. Velkým problémem posledních několika let je fakt, že Mrtvé moře pomalu ale jistě vysychá. Hladina vody zde každoročně klesne o 70 centimetrů, tímto tempem by zcela vyschlo do roku 2050. V reakci na tento znepokojující jev se již připravuje plán na vybudování 180 kilometrů dlouhého kanálu, který by měl z Rudého moře přes údolí vadí al-Araba přivádět do jezera mořskou vodu. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším letoviskům u mrtvého moře patří Ein Bokek, Neve Zohar, Ein Gedi , Mitspe Shalem a Dead Sea.

Pohled na Mrtvé moře

Pohled na Mrtvé moře

Léčivé účinky Mrtvého moře jsou známy už tisíce let, v dávné historii se zde léčil a relaxoval i sám král Herodes či egyptská královna Kleopatra. Jedinečné složení minerálů obsažených v soli z Mrtvého moře pomáhají proti rozvoji mnoha zdravotním potížím. Voda z Mrtvého moře působí proti alergiím, lupence, zlepšuje krevní obraz, látkovou výměnu, uklidňuje nervovou soustavu, vyživuje pokožku a podporuje její elasticitu. Kloktání ústní vody s vodou z Mrtvého moře ochraňuje před nachlazením a bolestmi v krku. Použití bahna z Mrtvého moře pomáhá s hojením ran, regeneruje pleť, podporuje její pružnost, vyhlazuje vrásky, vyživuje vlasové kořínky a snižuje výskyt lupů. Používání bahenního zábalu na záda a klouby znatelně pomáhá při zánětu kostí a nervů, při revmatismu, artritidě, stresu i nespavosti.



Modrá laguna – Island

Geotermální lázně Modrá laguna

Geotermální lázně Modrá laguna

Modrá laguna neboli Blue Lagoon jsou geotermální minerální lázně, které se nachází v prostředí lávových polí u islandského města Grindavik na poloostrově Reykjanes v jihozápadní části země. Lázně jsou vzdáleny 39 kilometrů od hlavního města Reykjavíku a 13 kilometrů od mezinárodního letiště Keflavík. Blue Lagoon je jednou z největších turistických atrakcí na Islandu, které každý den navštíví stovky lidí. Mléčně modrá voda s teplotou 37 až 39 stupňů Celsia je velice bohatá na minerály (oxid křemičitý, síra) a koupat se zde můžete po celý rok. Velkým zážitkem je pak koupání v laguně během zimních měsíců, kdy si hovíte v krásně teplé vodě a pozorujete okolí, které je pokryté sněhem. Do laguny se voda dostává z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi a je obnovována každé dva dny. Pokud byste chtěli lagunu navštívit, tak je nutné koupit si vstup prostřednictvím webových stránek na určitý den a časový slot kvůli velkému náporu návštěvníků. Vstupné je celkem drahé, stojí od 54 Eur (1 404 Kč), ale za ten nevšední a úžasný zážitek to rozhodně stojí a návštěva Islandu bez zastávky v Modré laguně by nebyla kompletní.

Voda v laguně bohatá na minerály má vynikající léčebné účinky na všemožné kožní nemoci, především pak na lupénku. Kromě zmíněné vody má velkou léčebnou sílu také bílé bahno, které je všude na břehu a využívá se pro balneoterapii. Tímto bahnem si stačí potřít obličej a další části těla, nechat deset minut působit a vaše pleť a pokožka pak bude krásně zdravá a vypnutá.



Vzdušné lázně Jonsdorf – Německo

Motýlí dům, foto: facebook.com

Motýlí dům, foto: facebook.com

Jonsdorf jsou státem uznané vzdušné lázně nacházející se ve stejnojmenné obci v jihovýchodní části Saska, na severní straně Žitavských hor, na hranicích s Českou republikou. Jonsdorf je také konečnou stanicí žitavské úzkorozchodné dráhy, kterou dodnes obsluhují historické parní lokomotivy. V roce 2004 byl v obci vybudován Motýlí dům skládající se ze dvou částí. První část tvoří recepce, kde jsou informační panely, zasklené boxy s plazy, želvami, ještěry a opičkami. Nechybí zde ani mořské akvárium s barevnými rybami. Druhou část tvoří osmihranný pavilon kulovitého tvaru, který se uvnitř mění v tropickou džungli s exotickými druhy rostlin, ale především motýlů. Tento pavilon je v provozu po celý rok a je v něm stálá teplota 25 stupňů Celsia a vlhkost kolem 75 %. Celý dům má rozlohu 500 metrů čtverečních a v přirozeném prostředí zde žije 30 druhů exotických motýlů v počtu 200 kusů. Vzduchem tedy létají motýli a po zemi pobíhají křepelky a bažanti, kteří požírají zbytky kukel a uhynulých motýlů. Procházky, posezení a dýchání vlhkého tropického vzduchu v Motýlím domě má blahodárný účinek pro lidi, kteří trpí potížemi s dýcháním, rýmou a bolestmi v krku, alergiemi a astmatem.



Mar Menor – Španělsko

Laguna Mar Menor, foto: facebook.com

Laguna Mar Menor, foto: facebook.com

Mar Menor je slaná laguna na jihovýchodě Španělska, která se nachází na pobřeží Costa Cálida nedaleko měst Murcia a Cartagena. Laguně se přezdívá španělské ''Mrtvé moře'', protože jeho voda je známa vysokou koncentrací léčivých minerálů. Rozloha laguny je asi 170 čtverečních kilometrů s hloubkou maximálně 7 metrů, kterou od Středozemního moře odděluje úzký pás pevniny (100 až 1500 metrů), který je dlouhý 24 kilometrů. Tato část pevniny se nazývá La Manga a ke kontaktu obou moří dochází jen v severní části laguny. Turisté si zde mohou vybrat, jestli budou ležet na pláži směřují k laguně, nebo naopak na pláži, která je u laguny.

Zdejší voda má potvrzené léčebné účinky pro lidi, které trápí atopický ekzém, lupénka, akné, astma či záněty průdušek. Ve vodě jsou vysokou měrou obsaženy léčivé minerály a soli, kterými jsou například fluor, hořčík, brom, jód a vápník. Léčivé účinky nemá pouze voda, ale také bahno, které se nachází na dně v některých částech laguny. Bahno se v tenké vrstvě nanáší na kůži, ze které odstraňuje všechny jedy na jejím povrchu a je tak doslova spásou pro lidi trpící kožními chorobami, vyrážkami a problémy s pohybovým ústrojím (revmatismus, artritida a dna).



Podhájska - Slovensko

Termální koupaliště Podhájska, foto: facebook.com

Termální koupaliště Podhájska, foto: facebook.com

Podhájska je obec a také termální koupaliště, které se nachází na jihu Slovenska v okrese Nové Zámky. Jedná se o celoročně otevřený a turisticky vyhledávaný areál jehož voda je světovým unikátem s blahodárnými účinky na celý organismus srovnatelná s vodou z Mrtvého moře. Areál koupaliště byl v roce 2004 kompletně zrekonstruován a nachází se v něm celkem deset bazénů s geotermální i užitkovou vodou. Během letní sezóny je v provozu všech deset bazénů (4 bazény s termální vodou a 6 bazénů s užitkovou vodou. V zimní sezóně jsou pak v provozu pouze tři bazény – sedací bazén s termální vodou, dětský bazén s termální vodou a ochlazovací bazén s užitkovou vodou. Teplota vody v termálních bazénech se pohybuje od 30 do 40 stupňů Celsia.

Zdejší termální voda léčivě působí na lidi, kteří trpí průduškovými chorobami a chorobami dýchacích cest. Napomáhá léčbě dny, stimuluje štítnou žlázu, působí na doléčení zlomenin, zmírňuje bolestivé stavy způsobené revmatismem, cévními a kloubními onemocněními, či přetrvávajícími bolestmi zad, ale poskytuje také úlevu unaveným a pracovně vyčerpaným lidem. Bohatá koncentrace síranů, kyseliny křemičité a borité výrazně napomáhá a léčí ekzémová onemocnění, včetně lupénky. Do Podhájské se jezdí léčit děti s astmatem, účinky této termální vody zde k regeneraci využívá také celá řada sportovců a sportovních klubů různých odvětví.



Therme Wien – Rakousko

Lázně Therme Wien, foto: facebook.com

Lázně Therme Wien, foto: facebook.com

Therme Wien jsou termální lázně v rakouské metropoli Vídni, které jsou největšími a nejmodernějšími městskými termálními lázněmi v Evropě, které během posledních let posbíraly hned několik prestižních ocenění, jako například nejlepší termální lázně či nejlepší léčebné lázně. Pyšnit se mohou také ocenění, EWA Marketing Awards, které je považováno za evropského Oskara pro lázně. Lázně jsou situovány v městské části Oberlaa na celkové ploše 75 tisíc metrů čtverečních.

Lázně nabízejí návštěvníkům krásnou cestu vodními kaskádami a fontánami. Celý lázeňský areál je táhnoucí se podél koryta protékajícího potoka je rozdělen do celkem čtveřice stanovišť takzvaných ''Kamenů''. Rozdělení pak vypadá takto: Kámen krásy, Kámen klidu, Saunový kámen a Kámen fitness. V areálu pak najdeme propojené vnitřní a venkovní bazény, bazén se slanou vodou, sportovní bazén, vodopády, travnaté plochy, fontány, 2000 lehátek, parní lázně, tobogány, finské sauny, skokanské věže a mnoho dalších atrakcí pro velké i malé návštěvníky. Sirné léčivé prameny v termálních bazénech patří díky svému obsahu síry 62,4 a 64 mg/l mezi nejúčinnější v Evropě. Sirné vody jsou vhodné pro koupele i k pití. Léčí se jimi kožní choroby, pohybová i oběhová soustava, mají podpůrný vliv pro svalstvo. Vyznačují se protizánětlivými účinky, působí jako desinfekce a dokonce i ulevují bolestem.



Termální lázně Györ – Maďarsko

Termální lázně Györ, foto: rabaquell.hu

Termální lázně Györ, foto: rabaquell.hu

Maďarsko je země proslulá léčivými prameny a často se i říká, že kdekoliv se v Maďarsku zapíchne hůl do země, vytryskne z ní léčivý pramen. Největší rozvoj zažilo v této zemi lázeňství v období okupace Turky a právě proto má velká část maďarských termálů nádech orientu. Termální lázně tak představují největší bohatství Maďarska. Na území této země se nachází velké množství termálních koupališť a lázní, ale mezi ty nejlepší a nejnavštěvovanější patří ty ve městě Györ na severozápadu země ve vzdálenosti 110 kilometrů západně od metropole Budapešti a pouhých 65 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy. Lázně zde byly uvedeny do provozu pro návštěvníky v roce 2003 a termální voda zde vyvěrá z hloubky okolo 200, metrů a její teplota je 67 stupňů Celsia.

V lázeňském komplexu se nachází venkovní bazén s podvodní masáží chodidel, velký bazén s tobogánem, jeskyně, bazén s vodním barem, bazén s vodopádem, dětské hřiště, dětský bazének, saunová zahrada (finské sauny, infrasauny, parní kabina, solná jeskyně, aroma sauna, výhřevná lavice) a trojice bazénů s termální vodou, která je pro svůj obsah jódu zařazena mezi jódově léčivé vody. Zdejší voda je bohatá například na tyto minerály: draslík, sodík, jód, amonium, vápník, hořčík, železo, chlór, fluor a síra. Voda se tak využívá pro léčbu kostí, kloubů, svalů, gynekologických problémů a také dýchacích orgánů.



Záliv Soline – Chorvatsko

Zátoka Soline, foto: istriasun.com

Zátoka Soline, foto: istriasun.com

Chorvatsko je vyhlášenou dovolenkovou destinací českých turistů, ale málokdo ví, že se zde nacházejí také místa, kde můžete vašemu tělu a organismu dodat nejen sluneční paprsky, ale také léčivé účinky, které mají blahodárné účinky na různé druhy onemocnění. Jedním z těchto míst je záliv Soline, který se nachází na severu populárního ostrova Krk. Záliv se rozprostírá mezi obcemi Soline a Čižići. Přesným místem, kde se nachází pláž s léčivým bahnem a pískem je zátoka Meline se stejnojmennou pláží. A právě zde se v malých lagunách nachází černé, mírně zapáchající, ale léčivé bahno, kterým si lidé potřou celé tělo, nechají ho na sobě na sluníčku po dobu 20 až 30ti minut zaschnout a nakonec ho opláchnou. Bahno prokazatelně pomáhá při léčení revmatických a dermatologických onemocnění.



Gasteinské radanové štoly – Rakousko

Radonová jeskyně, foto: gasteiner-heilstollen.com

Radonová jeskyně, foto: gasteiner-heilstollen.com

Nedaleko rakouských lázní Bad Gastein, které je také střediskem zimních sportů, poblíž vrchu v Böcksteinu se nachází světový unikát, kterým je jeskyně s přírodní radonovou terapií – Gasteiner Heilstollen. Gasteinské štoly jsou pro veřejnost otevřené od roku 1952 a pro nemocné s takzvanou nemocí Morbus Bechtěrev (revmatické onemocnění) jsou největším terapeutickým centrem na světě. Jeskyně se nachází v hloubce dva kilometry pod zemí v nitru hory a balneologové ji považují za jeden z nejefektivnějších prostředků na zmírnění nemocí pohybového aparátu, alergií, nemocí dýchacích cest a různých kožních problémů. Léčba je kombinací přirozeně zvýšeného obsahu radonu a mírné hypertermie (léčebná metoda využívající ohřevu tkání nad 40°C) ve vysokých alpských výškách. Vláčkem se postupně vjíždí do nitra hory, projíždí se čtyřmi stanicemi, ve kterých se teplota pozvolna zvyšuje až na 41,5°C. V poslední stanici návštěvníci vystoupí a stráví dvacet minut relaxací v léčebné jeskyni.

Ideální kombinace radonu, tepla a vlhkosti vzduchu v gasteinských léčebných štolách působí jako vysoce účinný přírodní léčebný prostředek při léčbě revmatických onemocnění. Ve vzdálenosti 2 kilometrů od denního světla panují perfektní podmínky v prostředí s teplotou mezi 37 a 41,5 stupni Celsia, vysokou vlhkostí vzduchu mezi 70 a 100 procenty a zvýšeným obsahem ušlechtilého plynu radonu ve vzduchu. Gasteinské léčebné štoly zbavují tímto přírodním a přirozeným způsobem pacienty bolesti a radikálně snižují jejich potřebu tlumit bolest prostřednictvím nejrůznějších analgetik. Úspěšnost této kúry dosahuje až 90 procent.



Dudince – Slovensko

Termální koupaliště Dudinka, foto: facebook.com

Termální koupaliště Dudinka, foto: facebook.com

Dudince jsou lázeňské městečko na jihu Slovenska a jedná se o nejmenší slovenské město podle počtu obyvatel, ale také rovněž o město, které se může pyšnit největším počtem slunečných dnů v roce z celé země. Městečko se nachází v Banskobystrickém kraji 25 kilometrů od Krupiny a 15 kilometrů od Šah u maďarských hranic. Zdejší dudinská minerální voda patří mezi nejvzácnější vody na světě, které místní pro její nezaměnitelný zápach přezdívají ''prdlavka''. Jedinečná kombinace oxidu uhličitého a sirovodíku umožňuje léčbu několika nemocí současně. Voda s podobným složením se v Evropě nachází pouze ve francouzském Vichy. Tato minerální voda je všem návštěvníkům a obyvatelům města zdarma k dispozici na konci lázeňské promenády vedle koupaliště, kde je možné si ji natočit do flašky z malého vřídla.

Minerální voda se zde ve velkém pije, ale využívá se také ke koupání v místním termálním koupališti Dudinka, které je veřejné. Kromě tří bazénu s normální vodou je zde také sedací bazén s léčivou minerální vodou (teplota vody 33-34 stupňů Celsia). Pobyt v této vodě pomáhá léčit onemocnění kloubů, kostí a vysokého tlaku. Důležité je také upozornění, že dudinská minerální voda způsobuje oxidaci (zčernání) stříbra, zlata s nižšími karáty a bižuterie, takže je dobré všechny tyto šperky před vstupem do bazénu s minerální vodou sundat.

Klíčová slova: Izrael, Jordánsko, Island, Německo, Španělsko, Slovensko, Rakousko, Chorvatsko

 

Publikováno: 27.08.2018
Aktualizováno: 28.08.2018
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Desetkrát dovolená s léčivými účinky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu

Fotogalerie k tématu: Desetkrát dovolená s léčivými účinky





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist