Cestování za pivem po Evropě

Cestování nemusí být motivováno pouze touhou po poznávání historických monumentů nebo přírodních krás. Vždycky je dobré trochu zvolnit tempo, odložit fotoaparát i mapu se zakroužkovanými nejvýznamnějšími pamětihodnostmi a načerpat síly nad sklenicí lahodného moku, který umí vařit mistři sladovnického řemesla. V tomto článku vám představíme několik pivem proslulých míst starého kontinentu, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Na následujících řádcích se podíváme do Mnichova, Bamberku, Amsterdamu, Bruselu, Kodaně a Dublinu.

 

Bavorsko - Mnichov a Bamberk

 

Procházku po vyhlášených evropských pivních regionech nemůžeme zahájit jinde než v Bavorsku, jedné z nejbohatších německých spolkových zemí a zároveň místu s velkou pivní tradicí. Pivo a vše co s ním souvisí představuje pro Bavory jeden z důležitých prvků jejich kultury. Bez známých pivních zahrádek, tedy rozlehlých prostorů pod otevřeným nebem, obvykle osázených stromy, v jejichž příjemném stínu posedávají na lavicích u stolů hosté, konzumující zlatavý mok a tradiční speciality tamní kuchyně, si bavorská města lze jen stěží představit. Řada takových zahrádek se nachází i v bavorské metropoli Mnichově. Mezi velmi známé patří třeba Hirschgarten, Paulaner am Nockherberg nebo Augustiner-Keller. Kromě nich je zde rovněž mnoho hospod a pivnic, z nichž nejvyhlášenější je Hofbräuhaus v ulici Platzl. Pivní nadšení v Mnichově již více než dvě stě let každoročně kulminuje na přelomu září a října, kdy se v areálu na Tereziánské louce koná legendární pivní slavnost Oktoberfest.

 

Pivní tradici má v Bavorsku i řada dalších měst. Proto se zmiňme alespoň o jednom z nich, které rozhodně stojí za návštěvu. Je jím Bamberk, starobylé severobavorské město při březích řeky Regnitz. Historické centrum Bamberku bylo pro krásu svých staveb, například radnice stojící na ostrůvku uprostřed řeky, zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Bamberk tedy zaujme nejen pivaře. Zhruba sedmdesátitisícové město je domovem osmi pivovarů, takže se můžete těšit na opravdu širokou nabídku mnoha druhů piva. Bamberskou specialitou je kouřové pivo neboli Rauchbier, které svou typicky uzenou chuť získává sušením sladu nad kouřem ze dřeva. Nejznámější značkou tohoto piva je Schlenkerla.

 

Nizozemsko - Amsterdam

 

Nizozemská metropole je známá hlavně pro svou čtvrť červených luceren a coffee shopy. Nezapomínejme však ani na třetí neřest, k jejímuž provozování Amsterdam nabízí příležitost, a sice na popíjení piva. Ve světě nejznámějším holandským pivem, které k atmosféře nizozemského hlavního města patří přinejmenším stejně jako vodní kanály a všudypřítomní cyklisté, je bezesporu Heineken. Pozornější pohled však odhalí, že pivní scéna Amsterdamu je o mnoho pestřejší a skýtá daleko víc, než jen světlý ležák v charakteristické zelené lahvi.

 

V amsterdamských podnicích tak můžete ochutnat produkci lokálních holandských, ale i belgických, německých či britských pivovarů. Hospodám, do nichž se chodí především za účelem konzumace piva a konverzace s přáteli, se v Amsterdamu říká "brown cafés". Mezi nejvyhlášenější podniky této kategorie patří In De Wildeman, ležící v centru města a mající širokou nabídku točených i lahvových piv, nedaleké Café Belgique, kde můžete na čepu očekávat zejména belgická piva, nebo hospoda Brouwerij 't IJ, která leží jihovýchodně od středu města.

 

 

Belgie - Brusel

 

Belgické království je skutečnou světovou pivovarskou velmocí a příprava chutného moku zde má předlouhou historii. V Belgii se nachází na dvě stě pivovarů, které vaří kolem šesti set druhů piv. Ochutnat lze piva rozličných příchutí, včetně ovocných. Vybrat si můžete tmavá, polotmavá i světlá piva s různě vysokým obsahem alkoholu. Servírování piva má svá pravidla. Jednotlivé druhy se například nalévají do speciálních typů sklenic. Mezi nejznámější belgická piva patří takzvaná trapistická piva, vařená mnichy v klášterech. Tato svrchně kvašená piva se svým charakterem blíží ječným vínům.

 

 

Aby se pivo mohlo honosit přízviskem "trapistické", musí být při jeho výrobě dodržena přísná kritéria a musí být vyrobeno mnichy v jednom ze sedmi trapistických klášterů, z nichž šest se nachází na území Belgie, jeden pak v sousedním Nizozemsku. Dalším typicky belgickým druhem piva je lambic, pocházející z oblasti Pajottenland, která leží západně od Bruselu. Tento druh piva vzniká spontánním kvašením a dlouho zraje v dubových sudech. Do jeho výroby se v podstatě nijak technologicky nezasahuje, takže jeho jednotlivé várky se mohou chuťově dost lišit. Mísením různě starých piv lambic vzniká chuťově přívětivější gueuze.

 

Kde jinde si plnohodnotně vychutnat některé zástupce ze široké nabídky belgických piv, než v metropoli Bruselu! V hlavním městě Evropské unie mají celou řadu hospod s rozsáhlou nabídkou belgické pivní produkce. Mezi nejznámější se řadí podnik Délirium Café, nacházející se v samotném historickém středu města, nedaleko náměstí Grande-Place. Hospoda s růžovým slonem ve znaku je proslulá tím, že nabízí více než dvě tisícovky druhů piv z celého světa, včetně takřka kompletní produkce belgických pivovarů. Velká nabídka piv i příjemné prostředí ve stylu art deco vás čeká rovněž v hospodě A La Mort Subite. Za návštěvu stojí i muzeum v malém pivovaru Cantillon, kde se dovíte vše o druzích piva lambic a gueuze.

 

Dánsko - Kodaň

 

Dánská metropole Kodaň je známá bujarým nočním životem a konzumace piva patří k oblíbeným večerním kratochvílím. V kodaňských hospodách se nejčastěji čepuje pivo uvařené domácím gigantem Carlsberg. Soudobá pivovarnická scéna je však charakteristická masivním rozmachem minipivovarů a Dánsko z tohoto trendu nikterak nevybočuje. I v kodaňských hospodách tak můžete ochutnat některý z produktů zhruba stovky minipivovarů, které v Dánsku v dnešní době existují a z nichž mnohé sídlí přímo na území Kodaně. Mezi oblíbené malé pivovary sídlící v Kodani nebo jejím blízkém okolí náleží krom jiných Skovlyst, Nørrebro Bryghus nebo Bryggeriet Apollo. Před návštěvou kodaňských hospod je však třeba mít na paměti, že Dánsko patří mezi dražší země, takže po prohýřené noci můžete být nemile překvapeni výší útraty.

 

Irsko - Dublin

 

Při mapování vyhlášených pivních destinací nelze neutrousit slovo o pivu, které roku 1759 poprvé uvařil Arthur Guinness v dublinské St. James's Gate. Pro toto svrchně kvašené tmavé pivo typu stout je charakteristická jeho nasládlá chuť a smetanově hustá pěna. V Dublinu si jej můžete plnými doušky dopřávat v některé z více než osmi set hospod ve městě. V případě hlubšího zájmu o historii i současnost jednoho z nejslavnějších irských vývozních artiklů navštivte Guinness Storehouse.

 

V jeho nejvyšším, sedmém patře se nachází panoramatická restaurace s výhledem na Dublin. Vstupenka do Guinness Storehouse, v jejíž ceně je i pinta lahodného moku, přijde na 16,50 EUR. Mezi tradiční dublinské hospody, jejichž návštěvu byste si určitě měli dopřát, patří především Mulligan's. Tento podnik v ulici Poolbeg je jedním z nejstarších lokálů ve městě, byl otevřen již na konci 18. století a ve své slavné knize Dubliňané se o něm zmiňuje James Joyce. Popíjení piva je v Dublinu možné spojit i s posloucháním živé muziky. Koncerty v klubech a hospodách jsou v Irsku tradicí a dublinské putyky daly světu několik populárních kapel. Když se budete chtít zaposlouchat do kvalitní hudby, ať už populární nebo lidové, vydejte se do Eamonn Dorans, Palace Bar nebo O'Donoghue's.

 

Klíčová slova: Německo, Bavorsko, Mnichov, Nizozemsko, Amsterdam, Belgie, Brusel, Dánsko, Kodaň, Irsko, Dublin 

 

Publikováno: 17.12.2012
Aktualizováno: 17.12.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cestování za pivem po Evropě

18.12.2012 19:37 mario
82.100.31---

super článek, díky :-)

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Cestování za pivem po Evropě

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist