Cestování na letní dovolenou s dětmi

Cestování s dětmi

Cestování s dětmi

Je tady polovina června a to znamená, že za dva týdny začínají dlouho očekávané letní prázdniny. Řada z nás tak začíná řešit, kam se svými ratolestmi letos vyrazí na zaslouženou dovolenou. V následujícím magazínu si proto shrneme základní pravidla pro cestování s dětmi letadlem, jaké jsou ceny letenek pro děti různých věkových kategorií a porovnáme náklady při cestě na dovolenou letadlem versus autem. Každý se pak může rozhodnout, jestli se mu vyplatí na dovolenou letět letadlem, nebo se na ni vydat autem, což je často levnější, ale určitě ne pohodlnější. A jelikož je dovolená symbolem odpočinku, klidu a relaxace, tak by i v tomto duchu měla probíhat. V článku se dočtete také o zajímavých místech vhodných pro trávení letní dovolené s dětmi jak u nás v České republice, tak v zahraničí.Cestování s dětmi letadlem

Spící dítě při letu

Spící dítě při letu

Cestování na letní dovolenou s dětmi letadlem není v dnešní době vůbec nic neobvyklého a řada lidí upřednostňuje tento způsob dopravy před jízdou autem. Létání je mnohem pohodlnější, ušetří vám spoustu času a někdy může být dokonce i levnější, než cestovat do stejné destinace autem. Pokud cestujeme autem, musíme si spočítat na kolik nás vyjdou celkem náklady na pohonné hmoty, dálniční poplatky, také se během cesty může na autě objevit nějaká technická závada a to jsou všechno věci, které při cestování letadlem můžete úplně hodit za hlavu a jen se těšit na to, až ve vaší cílové obléknete plavky a půjdete řádit do moře či do bazénu. Cestování letadlem s dětmi má svá důležitá pravidla, které je nutné si před cestou pečlivě prostudovat, aby vás nic nepřekvapilo.

Prvním a zásadním pravidlem je rozhodně vhodný výběr destinace, kam na dovolenou poletíte. Pokud jsou vaše děti ještě malé, tak byste rozhodně neměli vybírat exotické destinace, kam se létá několik hodin a navíc je třeba nutné přestupovat na jiný let. Doporučuje se vybírat místa, kam se letí přímou linkou a samotná doba doba letu není delší jak čtyři hodiny, protože děti delší lety špatně snášejí a nudí se při nich.

Také je mnohem lepší létat v noci, děti jsou totiž zvyklé spát když je tma a cesta ve spánku jim proto podstatně rychleji uteče. Dalším vhodným tipem na klidnou a spokojenou cestu letadlem s malými ratolestmi je posazení dítěte k okénku, let je tak pro něj mnohem zajímavější a navíc vám bude dítě neustále na očích, protože nebude sedět na sedadle do uličky a nebude moci bez vašeho vědomí nikam utéct.

Každý, kdo letí letadlem, musí mít vlastní letenku, palubní lístek a to platí i pro děti a miminka. Traduje se, že děti do dvou let létají zcela zdarma, ale toto vždy záleží na konkrétní letecké společnosti a případné akci. Ale opravdu se může stát, že dítě do 2 let poletí zadarmo. I tak ale musí mít vlastní letenku a palubní lístek.

Dítě na palubě letadla

Dítě na palubě letadla

Když budete nakupovat letenky, tak budete zadávat věk vašeho dítěte a právě podle toho systém dopravce rozhodne jak o ceně letenky, tak o tom, jestli dítě bude sedět na vlastní sedačce, nebo u rodiče na klíně. Děti do dvou let sedí na klíně. I jim ale můžete koupit vlastní sedačku. Pokud se pro to rozhodnete, kontaktujte přímo leteckou společnost, která vám vše potřebné pomůže zařídit. Rozmyslete se také, zda chcete, aby dítě sedělo přímo na sedačce, nebo letělo v certifikované autosedačce. I to je možné zařídit právě přes leteckou společnost. Autosedačku v tom případě musíte mít certifikovanou pro letadlo (nálepka CE pro použití v letadle) a samozřejmě se vám musí vejít do prostoru mezi loketními opěrkami.

Děti do 2 let (takzvaní ''infanti''), kteří cestují na klíně rodiče mají u některých leteckých společností cestu zcela zdarma, ale obecně spíše platí, že za jejich letenku zaplatíte pouze 10 % z ceny plného tarifu. Letenka pro dítě (od 2 do 12 let), které má svoje sedadlo platí v průměru za letenku 67 % z ceny plného tarifu.Porovnání cen autem vs letecky na dovolenou

Letoun společnosti Wizz Air, foto: wizzair.com

Letoun společnosti Wizz Air, foto: wizzair.com

Nyní si uvedeme příklad cen letenek, když poletí čtyřčlenná rodina (2 dospělí a 2 děti do 2 let věku). Pokud si vyberete let s nízkonákladovou leteckou společností například do Chorvatska, tak zpáteční letenka pro dospělého vyjde na 3 600 korun a pro dítě vyjde na 1 500 korun, což je více jak poloviční sleva. Pokud poletí čtyřčlenná rodina, kde budou dva dospělí a dvě děti ve věku od 2 do 12 let věku, tak zpáteční letenka pro dítě vyjde na 3 600 korun, což je úplně stejně jako pro dospělého. Je to ale opravdu potřeba brát jako příklad, protože každá letecká společnost má podmínky tarifů pro děti jiné, takže i slevy pro děti budou diametrálně jiné.

Pro pořádek si teď uvedeme porovnání cen, když poletí čtyřčlenná rodina (2 dospělí a 2 děti) na dovolenou například do oblíbeného Chorvatska versus když pojede autem. Rodiny, které se rozhodnou vyrazit na týdenní dovolenou do Chorvatska autem, například do Dubrovníku, zaplatí v průměru za cestu tam i zpět (včetně dálničních poplatků, pohonných hmot, tunelů a trajektů) kolem 9 tisíc korun. Celková doba čisté jízdy tam i zpět je přibližně 26 hodin. Musíme ale počítat také s různými zdrženími v kolonách, kterých je během letních prázdnin nespočet a také s vynucenými zastávkami pro občerstvení či odpočinek. Všechny tyto okolnosti znamenají, že při jízdě autem strávíte na cestě více jak 30 hodin.

Jet autem je někdy levnější, ale určitě ne pohodlnější

Jet autem je někdy levnější, ale určitě ne pohodlnější

Pakliže si dovolenou naplánujete dříve dopředu a začnete vyhledávat letenky s časovým předstihem, tak snadno seženete pro čtyřčlennou rodinu zpáteční letenky včetně všech poplatků do Dubrovníku do 10 tisíc korun. Přímý let bude trvat přibližně hodinu a půl, takže časová úspora oproti cestě autem je nesrovnatelná. Když navíc vezmete v potaz pohodlí, komfort a bezpečnost, tak se v dnešní době rozhodně vyplatí letět letadlem, protože rozdíl v ceně je oproti době před 5-10ti lety naprosto zanedbatelný.Zajímavé tipy pro dovolenou s dětmi v ČR i v zahraničí

Hotel Vista Jeseníky

Hotel Vista Jeseníky

Hotel Vista Jeseníky

Wellness hotel Vista se nachází v Jeseníkách v oblasti Dolní Moravy, která nabízí nádhernou přírodu a spoustu zajímavých míst pro návštěvu. Jedná se například o stezku v oblacích, vodní park, lanový park a bobovou dráhu. Hotel je zaměřen na rodiny s dětmi a tomu také odpovídají jeho služby. Každý den jsou pro děti v hotelu připraveny bohaté animační programy pod vedením zkušených a milých animátorů. Animačni programy se konají v tělocvičně, na venkovním hřišti, v dětském světě a také v knihovně. Pro děti je v hotelu k dispozici velká herna, baby svět, venkovní hřiště, dětský saunový a vodní svět (brouzdaliště, sauna, vířivka, bazén, skluzavka), dětský spa salón a na děti se zde myslí i v rámci stravování (cukrové vaty, namáčení ovoce v čokoládové fontáně, kopečková zmrzlina).

Camping Resort Frymburk

Camping Resort Frymburk

Camping Resort Frymburk

Camping Resort Frymburk je rodinný kemp, který se nachází přímo na břehu přehrady Lipno nedaleko vesničky Frymburk. V okolí je spousta zajímavých míst, která se dají navštívit. Jedná se například o Stezku korunami stromů, Český Krumlov, bobová dráha, cyklostezka, Pohádkový les, Hopsárium, zámek Hluboká a zoologická zahrada. Pro ubytování jsou v kempu k dispozici místa pro karavan, místa pro stan a také luxusní domky a chata Chalet. Najdete zde nové a čisté socilání zařízení se sprchami, prádelna, kempový obchod, restaurace, vodní park, dětská hřiště s prolézačkami, hřiště na beach volejbal, ping pong a vnitřní herna při nepřízni počasí. Samozřejmostí jsou také bohaté animační programy včetně tvořivých dílen, ve kterých se děti také něco naučí.

Villa Anna Beskydy

Villa Anna v Beskydech

Villa Anna v Beskydech

Tato atypická vila pro náročné klienty a především rodiny s dětmi je se nachází v obci Halenkov a je citlivě zasazena do překrásné scenérie Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Vila byla navržena architektem jako vícepodlažní obytný dům trojúhelníkového půdorysu s nadčasovým vzhledem a účelem. Obklopena pečlivě vysazenou a udržovanou zahradou o rozloze více než 7000 čtverečních metrů. Obec Halenkov je brána jako výchozí cíl pro turistické cesty do Vsetínských vrchů a Javorníků. Možná máte Valašsko spojené jen s lidovou architekturou. Ve skanzenu v Rožnově skutečně najdete největší soubor lidových staveb u nás. Typická valašská krajina, to je především mozaika lesů, luk, pastvin a dřevěnic zasazených ve stráni. Vila nabízí k ubytování celkem tři apartmány různých kategorií. Ve vile a jejím okolí je k dispozici rodinná vířivka, infrasauna, venkovní a vyhřívaný bazén s protiproudem, dětské hřiště, trampolína a pro milovníky rybaření je hned vedle vily soukromý rybníček, kde se dá chytat i bez rybářského lístku.

Hotel Farma Vysoká Chrastava

Hotel Farma Vysoká v Chrastavě

Hotel Farma Vysoká v Chrastavě

Hotel Farmu Vysoká naleznete v malebném podhůří Jizerských hor ve městě Chrastava nedaleko Liberce. Hotel Farma Vysoká je unikátní svojí polohou s výhledem na tři různá pohoří – Ještědské, Jizerské a Lužické. Umístění hotelu proto bývá nazýváno „Nebeskou pastvinou“. Přímo z hotelu i z vyjížděk na koních uvidíte nejvyšší horu Jizerských hor Ještěd, symbol Libereckého kraje. Hotel nabízí stylové ubytování na farmě, posezení ve dvoupatrové restauraci, ustájení koní, agroturistiku, wi-fi free, půjčovnu kol a řadu dalších služeb. Hotel je místem zcela jedinečného Country festivalu. Hotel Farma Vysoká je ideálním místem pro rodinnou dovolenou na venkově a agroturistiku. Pro ubytování nabízí hotel celkem 16 pokojů. Největší devízou hotelu je ale možnost jízd na koni a populární agroturistika. K dispozici je jezdecká škola pro dospělé i děti pod vedením kvalifikované cvičitelky Martiny Svobodové. Pro relaxaci jsou zde také masáže a pro sportovce půjčovna kol. V okolí je řada zajímavých míst, která můžete navštívit, je to například Ještěd, zoologická zahrada v Liberci, hrad a zámek Frýdlant a přehrada Mlýnice.

Hawaii Palm Resort Hurghada

Hawaii Palm Resort Hurghada

Hawaii Palm Resort Hurghada

Velice oblíbený hotel Hawaii Palm Resort se nachází přímo na pobřeží Rudého moře a nedaleko centra egyptského letoviska Hurghada. Tento hotelový resort mají v oblibě především rodiny s dětmi, protože součástí hotelu je i nedávno vybudovaný vodní park s řadou atrakcí, na kterých se děti dokonale vyřádí každý den dovolené. Hotelový areál je postaven do tvaru písmena ''U'' a v jeho vnitrobloku je od hlavní budovy s recepcí a restaurací vybudováno několik bazénů, které končí u pláže. U jednoho z bazénů jsou postaveny tobogány, pod kterými jsou umístěny klece, kde najdete roztomilé opičky, papoušky a také vznešeného páva. Hotelová pláž je písčitá s postupným vstupem do moře, které není nijak hluboké. Pláž se nachází v uměle vytvořené zátoce, takže zde nehrozí žádné velké vlny, které by dětem znemožňovalo koupání. Každý den jsou pro děti připraveny animační programy, jak v bazénu, tak mimo něj a také večerní zábava.

Chorvatsko

Ostrov Brač, pláž Zlatni Rat

Ostrov Brač, pláž Zlatni Rat

Na letní dovolenou do Chorvatska s dětmi míří každoročně tisíce Čechů, i když najít v Chorvatsku lokalitu, která by měla pláže a vstup do moře vhodné pro děti není zas tak úplně jednoduché jak by se mohlo na první pohled zdát, ale rozhodně to není neřešitelný úkol. Vhodnými místy pro dovolenou s dětmi je například letovisko Lopar na ostrově Rab, Brela, Slatina na ostrově Cres, zátoka Sunčana na ostrově Lošinj, pláž Dražice v Biogradu na Moru, letovisko Medulin na Istrii, Umag, Baška, Crikvenica, Zadar, Sukošan, Petrčane, Omiš a samozřejmě pláž Zlatni Rat na ostrově Brač.

Bulharsko

Slunečníky a lehátka na pláži

Slunečníky a lehátka na pláži

Bulharsko bylo v 90. letech minulého století fenoménem zahraničních dovolených a v uplynulých letech se opět vrací do módy. Pro dovolenou s dětmi je v současné době Bulharsko ideální destinací z hlediska bezpečnosti, služeb, cen, teplým mořem a především krásných písčitých pláží. Bulharská letoviska nabízejí pozvolný vstup do moře a dostatečné vyžití pro malé ratolesti ve vodních světech, které jsou plné skluzavek, tobogánů a dalších atrakcí. Nejlepším místem pro strávení dovolené je jednoznačně Slunečné pobřeží, které je největším a nejpopulárnějším letoviskem. Toto letovisko u Černého moře je držitelem Modré vlajky, což je prestižní ocenění pro letovisko s nadstandardní čistotou pláží i moře. Dalším vhodným místem je letovisko Pomorie, které leží 18 kilometrů jižně od Slunečného pobřeží a nabízí krásnou 7 kilometrů dlouhou pláž.

Řecko

Pláž u vesnice Matala

Pláž u vesnice Matala

Také Řecko je velmi častým cílem pro trávení letní dovolené s dětmi. Jih balkánského poloostrova nabízí spoustu zajímavých letovisek, která jsou pro rodiny s dětmi naprosto ideální. Jedním z těchto letovisek je Matala, která se nachází na jihu ostrova Kréta poblíž zhruba 250 metrů dlouhé zátoky ve tvaru písmena ''U''. Zátoka je obklopena jednou velkou písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře. Kolem pláže je dostatek stromů a zeleně, které poskytují potřebný stín. I přesto, že je letovisko hojně navštěvované, je zde relativně klid. Důvodem je to, že sem vede pouze jedna dopravní cesta, která zde končí. Kromě zábavy v podobě široké nabídky vodních sportů, je zde možnost poznat také trošku přírodních i kulturních zajímavostí. Ze severu středisko Matala obléhá skála, která sahá 300 metrů do moře. Dalšími vhodnými středisky je Poros na ostrově Kefalonie, Nei Pori v oblasti Olympské riviéry, Lemni Kery na ostrově Zakynthos, Plakias na ostrově Kréta, Agios Nikitas na Lefkádě a Agios Stefanos na Korfu.

Itálie

Ostrov Ischia

Ostrov Ischia

Ve výčtu populárních dovolenkových destinací nesmí samozřejmě chybět Itálie, která nabízí nespočet letovisek vhodných pro dovolenou s dětmi. Tím nejznámějším je určitě Lignano Sabbiadoro ležící na poloostrově poblíž Laguny di Marano. Najdete zde 8 kilometrů dlouhou pláž s pozvolným vstupem do vody, ale největším tahákem je místní akvapark. Dalším letoviskem je Caorle nedaleko Banátek, Lido di Jesolo na Benátské riviéře, jezero Lago di Garda, Palmová riviéra, Kalábrie, , Sardinie, ostrov Ischia, Riccione, Cesenatico, Montesilvano a Stintino.

Klíčová slova: Chorvatsko, Egypt, Bulharsko, Řecko, Itálie, Česká republika

 

Publikováno: 14.06.2019
Aktualizováno: 20.06.2019
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cestování na letní dovolenou s dětmi

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Kam na letní dovolenou 2020? Letní dovolenou v zahraničí bude Čechům ří...
Dovolená u moře
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejpopulárnější inline stezky na území ČR Jaro je konečně tady a sním ...
Inline bruslení je u nás stále více populární
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu

Fotogalerie k tématu: Cestování na letní dovolenou s dětmi

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist