Cestopis: Prázdniny v Janově

Fontána v Janově

Fontána v Janově

Jeden z nejvýznamnějších a nejkrásnjěších italských přístavů se může pochlubit jedinečnou historií a nádhernou architekturou. Ne nadarmo je zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Janov naleznete na pobřeží severní Itálie v oblasti Ligurie, jejíž je zároveň hlavním městem. Na ploše 243 km² zde žije něco přes 600 tisíc obyvatel. S prázdninami v Janově bude jistě spokojený každý turista, který si rád užije odpočinkovou dovolenou. Návštěva Janova se však dá také pragmaticky spojit s rozvíjením jazykových znalostí, a to nejen románských řečí. Pojďte se spolu s námi projít rodištěm mořeplavce Kryštofa Kolumba.


Janov - Cesta za odpočinkem i za vzděláním


Minulé léto jsem dlouho přemýšlela, jak smysluplně vyplnit čas dvouměsíčních prázdnin, až jsem dostala skvělý nápad. Vyjet za studiem cizích jazyků někam, kde každé dopoledne smysluplně využiji a odpoledne budu relaxovat na pláži. Protože mě odjakživa zajímá Itálie a italština, vydala jsem se do jazykové školy Scuolla Tricolore v Janově. A tento výběr mohu vřele doporučit.


Panorama Janova

Panorama Janova

Od doby, co se dá všechno lehce dohledat (a zařídit) přes internet a mezinárodní přepravu ulehčují, nejenom studentům, nízkorozpočtové letecké společnosti, se s organizací svých dovolených spoléhám hlavně sama na sebe. Od spousty známých mi byl Janov doporučen jako krásná destinace, takže jsem přes internet začala vybírat mezi dvěma janovskými jazykovými školami. Cenově se mezi sebou příliš nelišily - okolo 400 euro za tři týdny po čtyřech hodinách výuky denně. Samotná korespondence s jejich zástupci mě ale nakonec ujistila v tom, která pro mě bude ta pravá. To víte, v Itálii je přeci jenom třeba dávat pozor na organizační schopnosti lidí, kterým svěřujete své peníze. Jakmile jsem z Prahy vyřídila registraci, tak jsem si koupila letenku se společností EasyJet do Milána Malpensy. Z Prahy se sice dá s jedním přestupem doletět až do Janova, cena letenky se ale vždy pohybuje okolo deseti tisíc korun, kdežto s Easy Jet nebo Wizz Air (ten létá na letiště Miláno Bergamo) byste se měli vejít do čtyř tisíc korun. Sice se dopravíte pouze na některé z milánských letišť, ale odtud je pravidelný organizovaný svozový autobus na hlavní milánské nádraží (7 euro z Malpensy, 9 euro z Bergama), ze kterého jste za 15euro během dvou hodin v Janově. Přestože je to náročnější cesta, cenově se vyplatí.


Poznejte na skútru krásy Janova


Janovská architektura

Janovská architektura

Kdo má rád starou italskou architekturu, tradici dobrého jídla, krásné moře a dennodenní slunce, ten si to v této části Itálie nesmírně užije. Janov je historicky velmi bohaté město, a to především díky obrovskému mezinárodnímu přístavu Porto Antico, který dodnes funguje mimo jiné i jako přístaviště pro trajekty na Sicílii a Sardinii nebo pro lodě, kterými můžete během sedmi dnů projet trasu po okolních zemích. Já vám ale místo lodí doporučím skútr. O Italech platí, že jsou na něm jako doma, o čemž se přesvědčíte hned, když vystoupíte z vlaku na hlavním janovském nádraží. Na malých babetkách značky Piaggio, jezdí Italové ráno do práce, na nákupy, i k moři. Důvod oblíbenosti tohoto skútříku je jasný – s autem jen těžko někde zaparkujete. Janov je sice protkán autobusovou sítí, ale nikdy se s ní nedostanete přesně tam, kam potřebujete. Navíc spousta zajímavých míst i pláží se nachází mimo město, takže se jeho pronájem určitě vyplatí. Buďte na něm ale maximálně ostražití, ne nadarmo se o Italech říká, že jezdí jako blázni. Vyznat se a úspěšně projet množstvím nastartovaných babet v centru vyžaduje velké soustředění.


Historická loď v janovském přístavu

Historická loď v janovském přístavu

Já strávila v tomto městě celý měsíc a vzhledem k tomu, že tam mám již několik kamarádů, nemusela jsem při poznávání tohoto kraje listovat žádným průvodcem a spíše jsem poznávala zdejší kulturu a zvyky „zevnitř“. Samozřejmě, že bylo povinností navštívit nejznámější místa tohoto města, ze kterých určitě doporučuji obrovské akvárium v Porto Antico, ve kterém je podmořský svět znázorněn tak, že zaujme opravdu každého. Dále si nesmíte nechat ujít procházku tzv. labyrintem, čtvrtí, táhnoucí se nad Porto Antico, která si tuto přezdívku vysloužila díky spletitým malým uličkám, ve kterých se snadno ztratíte. Rozhodně se sem ale nevypravujte v noci, tato čtvrť, přesto, že se v ní o víkendech konají nejbujařejší večírky, patří k jedněm z nejnebezpečnějších, a to především kvůli vysokému počtu nezaměstnaných přistěhovalců. Nechte si proto procházku na den a i přesto si hlídejte své peněženky. Projdete – li tímto labyrintem do kopce, dorazíte na nádherné náměstí Piazza de Ferrarri, kde je monumentální fontána a pohled na starou janovskou architekturu. Z dalších míst stojí za doporučení také Piazza della Vittoria s vítězným obloukem, který zde nechal postavit Benito Mussolini. Celé náměstí je zajímavé tím, že je zde zachována strohá nacistická architektura z válečné doby. V centru města můžete také vidět rodný dům Kryštofa Kolumba, ze kterého je udělané muzeum. Jeho návštěva však upřímně příliš nestojí za vybírané vstupné.


Janov - Přírodní krásy


V samotném centru není k vidění mnoho přírody, za ní se musíte vypravit do bohatší části tohoto města, která se jmenuje Albaro – pod ní se táhne dlouhá promenáda, lemující mořský břeh, po které dorazíte až na Bocadasse, malou pláž, nad kterou se tyčí staré barevné domky. Když se tu budete pohybovat v době západu slunce, nechte se od lidí, kteří zde budou popíjet svůj večerní drink, navést přes kopec do Santa Chiara, baru, který je na terase přímo nad mořskou hladinou. I proto je sem poněkud komplikovanější přístup, který ale všichni hravě zvládnete. Sledovat zde západ slunce se vám sice bude zdát jako ten největší kýč, ale romantika probudí opravdu v každém.


Pláž v Camogli

Pláž v Camogli

Navštívíte – li Janov v letních měsících tak, jako já, určitě budete mít skvělé počasí na koupání. Janov je, jak jsem již řekla přístavní město, a proto je třeba dávat pozor na to, na jakou pláž půjdete. Přímo ve městě jich je několik, kvalita vody je ale bohužel špatná kvůli přístavnímu provozu. Stačí jen vyjet trochu dál na jih, například do oblasti, která se jmenuje Bogliasco, nebo na nádhernou kamenitou pláž v Camogli. Je sice stále trochu městská, ale voda je zde nádherně průzračná. Po koupání, cestou z Camogli, se také můžete stavit v městečku Recco, kde je u moře malá venkovní restaurace Barachetta, nabízející jeden druh porcované pizzy a smažené foccaccia di Recco. Toto místo je dokonce tak známé, že v pátek a v sobotu tu budete s jistotou čekat frontu na volný stůl, jejich kvalitní jídlo za nízkou cenu je známé v širokém okolí.


Pokud budete plánovat celý den u moře, vyplatí se vám vyjet spíše na sever od Janova, kde jsou dlouhé písčité pláže. Na to je ale lepší jet vlakem, na skútru vás totiž nepustí na dálnici. V Itálii jsou obecně hodně drahá lehátka, sada dvou křesílek se slunečníkem stojí v průměru 15 euro na den a slevy na odpoledne málokdy dávají, takže si dobře rozvrhněte svůj čas. Mimo Janov doporučuji také soubor pěti malebných vesniček Cinque terre nebo jeden z nejdražších rekreačních přístavů Portofino, který je vyhlášenou destinací této oblasti.


Janovská gastronomie


Pizza - populární italská lahůdka

Pizza - populární italská lahůdka

Obecně platí, že se v Itálii nevozí housky na cestu a nedováží se suroviny z domova. Byla by totiž velká škoda, nechat si ujít zdejší výbornou gastronomii. Pro celý region Liguria, ve kterém se Janov nachází, je typický chléb foccaccia, který naleznete opravdu v každém bufetu. Je skvělá jak zapečená s olivami nebo cibulí, tak i bez přísad. Porce pro jednoho člověka vyjde max. na 2 eura. Než se budete chtít posadit večer do restaurace, musíte využít jedinečné tradice tohoto kraje – aperitiva. Zdejší Italové jsou zvyklí před večeří popít skleničku se svými známými, nejčastěji se jedná o koktejly, na jejichž přípravu alkoholem rozhodně nešetří. Kouzlo tohoto aperitiva spočívá v tom, že ke každé skleničce dostanete na stůl malý snack – malé kousky pizzy, arašídy, hranolky, kousky foccacci. Úroveň tohoto občerstvení záleží na jednotlivých barech, například v těch výše doporučovaných zaplatíte za zde nejznámější koktejl Negroni okolo 6 euro a dostanete k tomu skromnější talířek, když si dáte tento drink někde v centru, můžete narazit i na švédský stůl, ze kterého se s klidem i navečeříte. Cena nápoje se tam ale pohybuje okolo 8 euro. Já jsem si tuto zvyklost nesmírně zamilovala, věřte, že po celodenní koupačce je to skvělé zakončení dne a v Čechách vám tento rituál bude chybět.


Janovská specialita pasta troffie

Janovská specialita pasta troffie

Kdybyste se chtěli jít posadit do restaurace, nesmíte zapomenout na těstoviny s bazalkovým pestem – pesto Genovese je totiž nejtradičnější omáčkou tohoto kraje, budete – li v nějaké rodinnější restauraci, nabídnou vám ho s těstovinami troffie. Mezi zdejšími Italy a mými kamarády je nejoblíbenější pizzerie Lo Scallo, leží sice trochu dále za Janovem, cca 20 minut jízdy na skútru směrem na jih, vyplatí se za ní ale určitě jet už jen pro její pizzu buffalu, na kterou dávají jednu z nejkvalitnějších mozzarel, jakou jsem kdy jedla. Tu jsem měla nejradši a zároveň je i cenově přijatelná. Ceny pizzy se pohybují okolo 10 euro, stejně jako těstoviny, steak je okolo 15-16 euro. Na ten vám doporučuji zajít do restaurace Regina Margherita na Piazza della Vittoria. Berte tento výběr restaurací jen jako velmi namátkový, v Janově, co se týče kvality jídla, se jen těžko spletete. Jako večerní desert nebo denní osvěžení určitě ochutnejte zdejší zmrzliny – nebudete pak chtít jíst ty, které se tady u nás honosí přízviskem „italská“. Kdo nemusí zmrzlinu, vřele jako osvěžení doporučuji nápoj z ledové tříště, míchané s rozmixovaným čerstvým ovocem, granitu. Pozor ale na bufety na plážích, kde mají často tendenci ovoce nahrazovat sirupem. Choďte spíše do kamenných „gelateria“.


Mnoho Čechů pohlíží na Itálii stále s představou tolik „nenáviděného“ Bibione. Dnes je ale potřeba tento zdánlivý odpor překonat a objevovat krásy celé této země, nejlépe na vlastní pěst. V Janově si každý najde to své, určitě se proto nebojte naplno užít vše, co vám tento krásný kout země bude nabízet.

Klíčová slova: Itálie, Janov

 

Publikováno: 30.05.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Cestopis: Prázdniny v Janově

29.07.2015 11:54 Lucie
---.dip0.t-ipconnect.de

Moc Vam dekuji za velmi uzitecne informace :-)

30.09.2011 12:05 Vladimir
---.10.broadband16.iol.cz

Prosím doporučit písečnou pláž v Janově

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Nejznámější akvaparky v Evropě Akvaparky, ať už kryté nebo venkovní, se...
Nejznámější akvaparky v Evropě
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Prázdniny v Janově





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist