Valloire – kouzelná atmosféra Savojských Alp
Zimní Alpy, báječné lyžování na nekonečně dlouhých sjezdovkách a kouzelná atmosféra horského městečka vás čeká v Savojských Alpách, ve středisku Valloire. V této sezóně tam pojedu s šestnáctičlennou partou lidí již potřetí. Po zkušenostech v areálech jako je Val Cenis, St. Gervais/Megève, Serre Chevalier/Briançon nebo Alpe d´Huez, sázíme s přáteli na jistotu. Valloire není totiž jen skvělé středisko, je to i zachovalá vesnice uprostřed hor, která žije svým vlastním životem. Dokonce si i večer můžete vyjít posedět na pivo či víno, aniž byste si připadali jako turisté. Tady prostě zapadnete mezi místní.
Přestože Valloire nepatří mezi největší lyžařská střediska, která Alpy nabízejí, určitě je jedním z nejkouzelnějších. Zasněžené městečko s malým kostelíčkem, koňská spřežení táhnoucí povozy a tradiční trh se savojskými delikatesami vás vytrhnou z běžného městského života. Není to ale jediné, co by vás mělo do tohoto krásného místa přilákat. Především je to areál skvělých sjezdovek, mezi kterými si vybere milovník jakékoliv náročnosti. O jejich kvalitě nelze pochybovat už jen proto, že na nich vyrostl jeden z aktuálně nejlepších lyžařů světového poháru, Jean-Baptiste Grange, který je zároveň maskotem celého městečka. Budete-li se ve Valloire nacházet v době nějakého ze závodů SP, bude vás jeho úsměv a transparenty fanoušků zdravit na každé lanovce. V tomto se francouzský smysl pro nacionalismus nezapře.
Ubytování ve Valloire
Kdo zná francouzská alpská střediska, dá mi jistě za pravdu, že jejich největším úskalím je stísněné ubytování. I my jsme již několikrát udělali špatnou zkušenost, kdy jsme si přes mokré věci rozložené v pokoji neměli ani kam sednout. I to je důvodem, proč si opět vybíráme Valloire. Ubytováni jsme vždy v Chalets Galibier, kde jsou všechny apartmány velmi pohodlné, čisté a prostorné. Na lanovku, která sice není hlavní, ale v pohodě vás dostane přes první kopec, to máte necelých 50 metrů a zrovna tak můžete na lyžích dojet až před dveře hotelu. Zároveň toto ubytování nabízí i bazén s posilovnou a ke každému pokoji je samozřejmostí uzamykatelná skříňka na lyže. Kdybyste si mysleli, že je toto vybavení ve Francii standardem, jste na omylu. Katalogy cestovních kanceláří sice nabízejí první poslední, ale realita bývá často jiná.
Lyžování ve Valloire
Co se týče sjezdových tratí, jak jsem již říkala, je jich tu mnoho všech úrovní. Záleží ale samozřejmě na sněhových podmínkách. Nám se každý rok stává, že jsou některé kvůli nedostatku sněhu nebo hrozícím lavinám zavřené. Vždy se ale dá vybrat jiná varianta. Komu by náhodou nestačila nabídka střediska Valloire, může se lanovkami přesunout přes údolí do střediska Valmeinier, zakoupený skipass totiž platí na obou místech. Ceny si budete muset zjistit podle toho, kdy a v jaké skupině lidí pojedete, my jezdíme s cestovní kanceláří Intertrans, takže neumím říct, jakou část z celkové ceny zájezdu tvoří permanentka. Já osobně upřednostňuji sjezdovky ve Valloire, jsou širší a celkově je na nich méně lidí, ty ve Valmeinier jsou spíše jako přejezdové cesty. Během vašeho pobytu si určitě naplánujte poznávací den a projeďte všechna místa, na která vás permanentka pustí.
|
Lyžař ve francouzských Alpách |
K odpočinku a občerstvení doporučuji uprostřed hor restauraci Château Ripaille, kde si budete moci vychutnat svůj snack na rozložených lehátkách a nechat si při tom pořádně opálit obličej. Zaručuji vám, že se na tomto místě budete cítit, jako byste seděli přímo v srdci hor. Dokonce i cenově je tato restaurace přijatelná, zapečenou bagetu panini dostanete za cca 6 euro, plechovku nealko pití zhruba za 3 eura a velkou porci hranolek za 4 eura. Já po tom, co jsem si projela všechny otevřené sjezdovky, jsem si nejvíce oblíbila dlouhou červenou, táhnoucí se z druhého nejvyššího bodu Valloire, Le Grand Plateau (2524 m.n.m.), po které se dá dojet až k nástupu na lanovku Montissot. Dohromady to má podle mého odhadu okolo 4 kilometrů a je to opravdu zážitek.
Středisko samozřejmě nabízí i spoustu zážitkových aktivit na sněhu – ať už pochody na sněžnicích, nebo noční sjezdy se zapálenými loučemi. My nejsme zvyklí těchto nabídek využívat, zato někteří z naší skupiny s sebou vozí běžky a vybíjejí přebytečnou energii na dlouhých a každý den perfektně upravených běžkařských tratích, které najdete, když budete pokračovat nahoru do hor po hlavní silnici protínající Valloire. Zde objevíte i klasické staré alpské domky, takže tuto trasu určitě doporučuji i jako cíl odpočinkové procházky.
Stravování ve Valloire
Chodíte-li si rádi večer posedět na pivo nebo víno, určitě doporučuji skvělý bar, nacházející se v úplném centru městečka Valloire, hned vedle kostela. Název si bohužel nejsem nikdy schopna zapamatovat, ale jakmile se zeptáte někoho z místních na dobrý bar, ve kterém můžete fandit J.B. Grangovi, určitě vás navedou do toho správného. Velké pivo zde stojí v době happy hours – tedy zhruba ve dvou hodinách po zavření vleků, 4 eura. Poté se cena vyšplhá na 5 euro. My tam chodili skoro každý večer. Pro zdejšího barmana byl nálet naší velké skupiny asi nezapomenutelným zážitkem, během týdne se naučil začít čepovat pivo hned jak nás spatřil ve dveřích a často nám happy hours protáhl až do půlnoci.
Přestože to nerada přiznávám, většinu jídla si do
Francie vozíme z domova. Připravit si dopředu jídelníček a nakoupit podle něho je nejjednodušší způsob, jak zahnat rychlý hlad po návratu z lyží. Vždy počítáme s tím, že si sýry a další čerstvé nezbytnosti dokoupíme na místě – ve Valloire je velký supermarket, kde vše určitě pořídíte. Ubytování obsahuje kompletně vybavené kuchyňky, takže není problém cokoliv uvařit. Za tu dobu, co sem jezdíme, máme už takovou tradici – během týdne si objednáváme francouzskou specialitu – raclette. Je to speciální „uzrálý“ sýr, který necháváte na zvláštním stroji roztéct a poté ho servírujete s horkou bramborou uvařenou ve slupce a různými suchými šunkami a jinými pochutinami. Hned vedle kostela ve městečku je labužnická prodejna (podle vůně a cedule nabízející raclette ji určitě poznáte), kde mají právě speciální sýry a šunky a zároveň tam také půjčují přístroje, takže si můžete udělat příjemné posezení na pokoji. Pokud nahlásíte počet osob, naservírují vám velké mísy plné všech pochutin k tomu potřebných. My to vždy dojídáme ještě následující den, porce jsou opravdu poctivé a společně s vínem vychází tato super večeře okolo 7 eur na osobu. Určitě si nenechte tento zážitek ujít, ale počítejte s tím, že je třeba přístroj dopředu rezervovat.
Na závěr našeho pobytu vždy zacházíme do nějaké restaurace, abychom oslavili uplynulý týden. Ve Valloire vřele doporučuji restauraci Au resto, nacházející se přímo v centru. Je stylově zařízená a zdejší těstoviny s foie gras a kachními prsíčky vás určitě nadchnou. Je nutné ale počítat s cenou okolo 25 euro na osobu.
Řadím se již mezi znalce francouzské kultury i francouzských Alp. Procestovala jsem spoustu středisek jak v zimě, tak i v létě - Val d´Isère, La Plagne, Les Arcs, Courchevel, ale můžu říct, že díky rodinné atmosféře a velkému spektru upravených sjezdovek všech náročností, je Valloire jediné středisko, do kterého se opravdu rádi vracíme.
Klíčová slova: Francie, francouzské Alpy
Publikováno: 18.02.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Klára Šponerová