Cestopis: Kolem Ženevského jezera po stopách umělců

Po švýcarském pobřeží Ženevského jezera oblíbenými místy umělců


Švýcarské pobřeží Ženevského jezera nabízí mnoho krásných míst, která lákají k návštěvě. Svědčí o tom i to, kolik slavných umělců zde v minulosti pobývalo. Vydejte se na (nejen) jejich oblíbená místa kolem největšího švýcarského jezera cestou z Montreux do Ženevy.

Montreux


Hrad Chillon na břehu Ženevského jezera

Hrad Chillon na břehu Ženevského jezera

Ženevské jezero leží na samých hranicích Švýcarska s Francií, Švýcarsko obepíná jezero ze severu, Francie z jihu. Na severovýchodním cípu Ženevského jezera se nachází město Montreux. Celým nádherným městem se podél břehu Ženevského jezera vine promenáda. Nad městem se tyčí zámek Châtelard, pevnost z 15. století, ve kterém je dnes muzeum. Největší atrakcí Montreux a celého pobřeží Ženevského jezera je ale nedaleký hrad Chillon. Hrad, jehož základy byly postaveny již v 10. století, proslavil mimo jiné anglický básník lord Byron svou básní Vězeň chillonský. Z Montreux vede cesta k nejnavštěvovanějšímu vrcholu a nejkrásnější vyhlídce u Ženevského jezera - Rochers de Naye (2 042 m.n.m.). Město si oblíbilo mnoho světoznámých umělců, pobýval zde spisovatel Vladimir Nabokov, Ernest Hemingway pak strávil několik měsíců v Chamby nad Montreux. „Chcete-li, aby vaše duše našla klid, jeďte do Montreux,“ řekl kdysi Freddie Mercury, zpěvák skupiny Queen. Ten zde strávil poslední měsíce svého života a připomíná ho velká socha na nábřeží. Město proslavili i další slavní hudebníci, skupina Deep Purple, jejíž nejslavnější píseň Smoke On The Water inspiroval požár kasina v Montreux. Každý rok se zde koná nejznámější hudební festival ve Švýcarsku, kterým je Montreux Jazz Festival.

Vevey


Na západ od Montreaux vede podél Ženevského jezera cesta do městečka Vevey, které každého návštěvníka okouzlí. O tom se přesvědčil například slavný komik Charlie Chaplin, který ve Vevey strávil posledních pětadvacet let života. Na Chaplinovu počest stojí ve městečku jeho bronzová socha a každoročně se tu koná Mezinárodní festival komediálních filmů. Ve Vevey zemřel i slavný britský spisovatel Graham Greene, ten ve své knize Honorární konzul doktor Fischer ze Ženevy popisuje realitu života smetánky z břehu Ženevského jezera. Další občan, jenž Vevey proslavil, byl Henri Nestlé, který zde založil slavnou potravinářskou firmu Nestlé. V Musée Jenisch najdeme největší evropskou sbírku Rembrandtových litografií. Také Vevey se zapsalo do dějin světové literatury, ruský spisovatel N. V. Gogol zde dostal nápad napsat román Mrtvé duše. Pracoval zde i další ruský literát, F. M. Dostojevskij, či anglický spisovatel W. M. Thackeray. Oblast Vevey má pak jedno významné švýcarské prvenství: François-Louis Cailler založil v Corsier u Vevey první švýcarskou továrnu na výrobu čokolády.

Lausanne


Lausanne, katedrála Notre-Dame

Lausanne, katedrála Notre-Dame

Dál na západ dorazíme z Vevey do města nazývaného „Perlou Ženevského jezera“. V Lausanne, jednom z nejkrásnějších měst v Evropě, sídlí Mezinárodní olympijský výbor a univerzita, dominantou města je gotická katedrála Notre-Dame s nádherným výhledem na město, jezero a hory. Krásný Olympijský park, který nelze při prohlídce města vynechat, se nachází přímo na břehu jezera. Lausanne je inspirativní město, o čemž svědčí výtvory nejednoho umělce. V lausannské Ville Rosemont bydlel v roce 1846 anglický spisovatel Charles Dickens a začal zde psát román Dombey a syn, anglický básník T. S. Eliot se v Lausanne zotavoval v letech 1921-1922 a napsal zde básnickou skladbu Pustá země, ve třetí části skladby se objevuje Ženevské jezero – Lac Léman. Lausanne se představuje jako umělecké město pro každého slavnou výstavou Collection de l´Art Brut neboli umění v surovém stavu. K prohlédnutí jsou zde nabídnuta díla samouků, kteří strávili život v nemocnici, na psychiatrii či ve vězení, lidí, kteří nedokážou žít normálním životem.

Morges


Po cestě dál na západ se blízko Lausanne nachází městečko Morges. Zajímavostí je zdejší zámek, který byl založen roku 1286 Savojskými, později, když se město dostalo do područí Bernských, se stal sídlem bernských správců. Dnes je zde vojenské muzeum. Bernští ve městě také založili přístav, který byl stavěn podle architekta d´Aubogneho. Svého času žili v Morges slavní hudební skladatelé Igor Stravinskij a Jan Paderewski.

Aubonne


Na západ od Morges následuje městečko Aubonne, to sice neleží přímo na pobřeží Ženevského jezera, přesto stojí za návštěvu. Místní hrad byl vybudován v 11.-12. století na místě starého římského opevnění, které svědčí o dávném osídlení tohoto místa. V Aubonne žil Michal I. Rumunský, poslední rumunský král z dynastie Hohenzollernů, který do Švýcarska emigroval po převzetí moci komunisty v Rumunsku v roce 1947.

Rolle


Cesta dál na západ vede přes městečko Rolle. To bylo založené roku 1318 Ludvíkem II. Savojským a dodnes si zčásti zachovalo svou historickou podobu. K návštěvě láká především hrad z roku 1291, který byl sídlem Aymonse de Salleneuve.

Nyon


Zámek v Nyonu

Zámek v Nyonu

Z Rolle se po pobřeží Ženevského jezera dostaneme do města Nyon, jehož historie začala již římským osídlením zhruba 50 let před naším letopočtem. Město však rozkvetlo až v 11.-12. století, kdy zde byl vystavěn honosný zámek, z jehož teras je krásný výhled na město a jezero. Dnes je v zámku historické muzeum a muzeum porcelánu, neboť na přelomu 18. a 19. století byla v Nyonu slavná porcelánová manufaktura. Nyon je dnes známý především jako sídlo Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Každý červenec se zde koná jeden z největších švýcarských hudebních festivalů Paleo Festival.

Ženeva


Ženevské panorama

Ženevské panorama

Cesta po švýcarském pobřeží Ženevského jezera končí na jeho jihozápadním cípu, těsně u hranic s Francií, v Ženevě. Symbolem města a také jezera je vodotrysk Jet d´Eau, tryskající z jeho hladiny do výše 140 metrů. V Ženevě je ten správný okamžik pro dosud odkládanou lodní výpravu po jezeře, právě z paluby lodi je nádherný pohled na město. Ženeva okouzlila například spisovatele J. L. Borgese, který ji považoval za svůj domov, najdeme zde i jeho hrob. Také mnoho dalších spisovatelů podlehlo kouzlu nádherného města, pobývali zde Graham Greene či Joseph Conrad, jehož román Před očima západu se odehrává v Ženevě. Dále Flaubert, Rilke, Voltaire, Tolstoj, Dostojevskij, Stendhal a tento seznam bude zřejmě nekonečný, neboť Ženeva své návštěvníky nepřestává uchvacovat dodnes. V Ženevě najdeme rodný dům Jeana-Jacquese Rousseaua, jeho sochu, která je poutním místem, a dokonce Rousseauův ostrov. V kapli u katedrály sv. Petra v 16. století pravidelně kázal Jan Kalvín. Ženeva je městem slavných jmen, krásných míst, neopakovatelné atmosféry a neodmyslitelně patří k Ženevskému jezeru. „Pohled na Ženevské jezero a jeho podivuhodné břehy měl pro mé oči vždy zvláštní půvab, který bych nedokázal vysvětlit,“ napsal J. J. Rousseau a každý, kdo jezero pozná na vlastní oči, musí s ním souhlasit.

Klíčová slova: Ženevské jezero, Ženeva, Lausanne, Montreux, Švýcarsko

 

Publikováno: 16.05.2011
Aktualizováno: 27.08.2011
Autor: Veronika Trestrová

Diskuze: Cestopis: Kolem Ženevského jezera po stopách umělců

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Deset nejluxusnějších zaoceánských lodí V současné době je mezi cestova...
Zaoceánské lodě magazín
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Nejlákavější místa pro lyžování v Alpách Lyžařská sezóna se razantně hl...
Lyžař ve francouzských Alpách
Cestopis: Do Frankfurtu za fotbalem S partou kamarádů jsme se rozhodli,...
Vnitřek stadiónu
Osm nejvyšších budov světa Obyvatelné výškové budovy, pro které se vžil...
Tchaj-pej 101 v noci

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Kolem Ženevského jezera po stopách umělců





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist