Cestopis: Kdo nenavštíví Alghero, velkou botu udělá

Alghero, hradby kolem města

Alghero, hradby kolem města

Italskému ostrovu Sardinie ve Středozemním moři se vzhledem k jeho tvaru často přezdívá bota. S tím se dá souhlasit. Každopádně ale i s tím, že pořádnou „botu“ udělá ten, kdo se na Sardinii nepodívá. A když už jsme na Sardinii, nenavštívit její klenot – Alghero, by byl doslova hřích. Pokud jsme už u těch přezdívek, Algheru se zase přezdívá „Malá Barcelona“. A právem.


Rozhodně nejen proto, že Alghero situované na severozápadním pobřeží Sardinie leží na stejné úrovni jako španělská Barcelona, od které je vzdáleno necelých 600 kilometrů.


Město Alghero

Město Alghero

Prvky katalánské kolonizace ze 14. století tu totiž zůstaly dodnes. Nejen v architektuře, korzu na pobřeží s palmami, které je nápadně podobné barcelónské promenádě, ale hlavně díky alguerés. To je jazyk, který zde spontánně ovládá většina z více než 45 tisíc Algheřanů, je to vlastně varianta katalánštiny. Italsky tu samozřejmě mluví také. Když už jsme u těch jazyků, časté varování zní: „na Sardinii se anglicky nedomluvíš“. Není to pravda, pro turisty potřebnou základní angličtinu v Algheru ovládá téměř každý. Jedinou výjimkou při naší návštěvě byl paradoxně personál u prodeje jízdenek na letišti, slovy jeden starší Algheřan.


Hovoříme-li o letišti, je třeba zdůraznit, že na Sardinii je samozřejmě nejrychlejší letět. Dobře udělá ten, kdo nehledá odlet pouze z tuzemska. Pro Čechy například z dostupné Bratislavy lze u Ryanairu pořídit zpáteční letenku v mimosezónní ceně do dvou tisíc korun šťastlivec se trefí i do neuvěřitelné tisícovky. Auto se na střeženém parkovišti v Bratislavě přímo na letišti dá „uschovat“ do slušných 50 eur za týden.


Alghero, jachty v přístavu

Alghero, jachty v přístavu

Doprava v Algheru z celé Sardinii je v pohodě – autobus, auto, motorka, vlak, loď či kolo. Jízdenka do autobusu stojí v Algheru stojí 1 euro na 90 minut, pokud ji budete kupovat přímo u řidiče, zaplatíte 1,50 eur. Do necelou hodinu vzdáleného Sassari, což je hlavní město provincie, kde Alghero leží, se dostanete za tři eura.


Půjčit si auto se také vyplatí. Půjčoven je dostatek, konkurence se předhání na letišti i ve městech. Běžná cena je 75 eur za den, při delším pronájmu vyjde půjčení výhodněji. Ceny benzinu na konci roku 2013 se Algheru pohybovaly na 1,73 eur za litr, levnější nafta byla za 1,66 eur.


Historie a vodní ráj

Alghero, historický katapult

Alghero, historický katapult

V současnosti je Alghero každý rok doslova zaplavováno turisty z nejrůznějších koutů Evropy. V sezoně je mšsto vyloženě kosmopolitní, i v časných jarních i pozdně podzimních měsících má své kouzlo, hlavně pro prázdnější prosluněné pláže a větší klid. Koupat ve Středozemním moři se dá dobře i v listopadu.


Staré Alghero turisty oslní množstvím historických památek, je protkáno úzkými uličkami lemovanými obchůdky se vším všudy. Zvláštní kouzlo má promenáda po hradbách s fantastickým výhledem na moře, pobřeží a přístav. Nikdo by si neměl nechat ujít úžasný pohled na západ slunce. Každého určitě zaujmou i velká dřevěná pojízdná děla, která sloužila k obraně města před útoky pirátů. Je tu také spousta koček. Pozor, tím nemyslím jen ty dvounohé.


Alghero, promenáda

Alghero, promenáda

Alghero je právem považováno za ráj vodních sportů. Vyzkoušet si tu můžete všechno, od windsurfingu, plachtění, šnorchlování, potápění, rybařinu či „pouhou“ plavbu lodí. Přístav doslova šokuje obrovským počtem „zaparkovaných“ plachetnic, člunů, bárek a malých lodí. Pokud plachetnice vyjedou na moře, je to invaze „bělásků“. Počítat s vodním provozem jako v pátek odpoledne na pražské magistrále se prostě musí. Tu daň turista musí zaplatit. Náplastí pak bude zdejší nádherné pobřeží, kterému se říká Korálová riviéra, s výhledem na rozeklané útesy nad zálivy - Capo Caccia a Porto Conte.


Klenot zvaný Grotta di Nettuno


Loď před vchodem do jeskyně Grotta di Nettuno

Loď před vchodem do jeskyně Grotta di Nettuno

Přístav je nesmírně živý, návštěvník se musí smířit s tím , že každou chvíli dostane nějakou nabídku na šnorchlování či plavbu lodí. Základ je nepodlehnout první vyslovené ceně. Je potřeba si v klidu přístav projít a prohlédnout. To, abyste mohli navštívit i zdejší přírodní klenot, jeskyni Grotta di Nettuno. Její vchod leží dva metry nad mořskou hladinou a je uschován pod 110 metrů vysokým útesem Capo Caccia. Počítat musíte zhruba s půldenním výletem a vybrat si můžete ze dvou možností. Romantičtější, ale i rizikovější, je cesta lodí. V úvodu dostanete nabídku nejčastěji za 20 eur na osobu za zpáteční cestu (returno). Protože však lodí, které k jeskyni jezdí, je zejména v sezoně přehršle, dá se podle denního času i obsazenosti plavidla získat zpáteční lístek i za 13 eur na osobu.

Vnitřek jeskyně Grotta di Nettuno

Vnitřek jeskyně Grotta di Nettuno

Cesta lodí kolem pobřeží je nádherná. A pak přijde ten pravý adrenalin! Přistání přímo u vchodu do jeskyně není totiž žádný „med“ ani pro ostřílené mořské vlky. Záleží na tom, jak moc se moře „zlobí“. Pokud jsou vlny velké, může se vám klidně stát, tak jako nám, že po několika pokusech to kapitán zabalí a odjíždí. Přece si nerozbije svoji obživu – loď. Nevím, jestli mu v té chvíli prioritně jde i o cestující, ale připusťme, že ano. Čekat, že se kapitán po chvíli k přistání u jeskyně vrátí, je tzcela zbytečné. Čas na plavbu je přesně plánován, nenávratně se odjíždí.


Útes Capo Caccia, schody k jeskyni Grotto di Nettuno

Útes Capo Caccia, schody k jeskyni Grotto di Nettuno

Pak vám nezbude nic jiného, než si druhý den do jeskyně zajet autobusem. Linka Alghero – Capo Caccia jezdí denně, nejlépe je vybrat ranní spoj. Returno jízdenka na osobu vyjde na 4,50 eur. Samotná cesta, někde i po strmém pobřeží, je fantastický zážitek. Autobus na konečné zastaví na 110 metrů vysokém skalisku a turista vše musí sešlapat po příkrých schodech ve skále nad mořem dolů až k jeskyni. Pohled na moře i cesta po schodech je nezapomenutelná. Chce to však určitou fyzickou zdatnost, zejména pro výšlap zpátky. Samotná jeskyně oslní nečekanou krásou, stabilní teplotou a obrovským prostorem. Nesmí se tu fotografovat! (No nesmí…….) Nepříjemná je pouze téměř 100procentní vzdušná vlhkost. Jeskyni Grotta di Nettunosi však nenechte v žádném případě ujít, byl by to nenapravitelný hřích.


Dražší destinace to je


Pohled na město Alghero

Pohled na město Alghero

Alghero nabízí i nádherné pláže, kousek dál od města i v ryze přírodním prostředí. Oslní vás bílý písek a přilehlé píniové háje. Po pláži se dá během hodiny dojít až do blízké Fertilie. Je to rybářská vesnička s přístavem. Na první pohled nic zvláštního, ale přece tu mají jeden unikát. Kamenný most, který vede jen do poloviny zálivu a pak končí. Přejít na druhou stranu se nedá. Kde to uvidíte?


Naopak hodinu jízdy autobusem si do města Sassari, místní „jedničky“ v provincii, si můžete klidně ušetřit, je tam pouze jeden pěkný kostel a klasické obchůdky.


Algehro, píniový háj

Algehro, píniový háj

V Algheru koupíte vše, na co si vzpomenete. Počítat ale musíte s tím, že to není úplně nejlevnější destinace. Například večeře pro jednu osobu i mimo sezonu začíná na v 19 eurech, lahev kvalitního vína může stát i dvakrát tolik, co večeře. Hodina surfování po internetu vyjde v kavárně na 5,90 eur, v hotelu vás „wifina“, pokud tam bydlíte, vyjde daleko levněji – na 1,50 eur za hodinu Méně movití návštěvníci mohou však nakupovat v hojné síti supermarketů, kde se cenově budou cítit téměř jako doma, no s zhruba 20procentní přirážkou podle druhu zboží.


Ubytování v Algheru v různých kondomíniech s nezbytnou zahradou a sladkovodním bazénem (členěným pro děti a dospělé) je přehršle. Výhodou je blízkost pláže, kdy stačí jen přejít silnici i vzdálenost 10 minut pěšky do historického centra. Mimo sezonu se dá bytový apartmán pořídit pro dvě osoby na týden do pěti tisíc korun, S dvěma místnostmi, samostatnou koupelnou s WC, s ledničkou, sporákem, kuchyňským vybavením, klimatizací a balkonem. V sezoně pak budou ceny samozřejmě vyšší.

Klíčová slova: Itálie, Alghero, Sardinie

 

Publikováno: 03.04.2014
Aktualizováno: 15.04.2014
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cestopis: Kdo nenavštíví Alghero, velkou botu udělá

06.02.2015 15:16 Lojza
---.net.upcbroadband.cz

Bota se rika mape Italie, ta ma tvar boty ! Jinak hezky clanek

03.04.2014 23:19 Honza
---.opera-mini.net

potom co jsem si precetl Alghero si ujit nenecham, tesim se na lode a jeskyni, dik za tip

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Les 4 Vallées: ukončete sezónu v Alpách Pokud jen s těžkým srdcem snáší...
Les 4 Vallées, panoráma alpských vrcholků z Mont-Fort
NEJ hudební festivaly 2015 v Evropě Letní prázdniny jsou již v plném p...
Tomorrowland 2014, foto: tomorrowland.com
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejznámější filmové festivaly Mezinárodní filmový festival v Karlových ...
Nejznámější filmové festivaly
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Cestopis: Korfu, poklidné letovisko Roda Roda je poměrně klidným rezort...
Paleokastritsa, pláž

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Kdo nenavštíví Alghero, velkou botu udělá

© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist