Cestopis: Karibik

Karibik – cestovatelský ráj na zemi


Punta Cana, pláž

Punta Cana, pláž

Karibik je jednou z nejvyhledávanějších světových turistických destinací. Teplé podnebí, tropická vegetace, krásné písčité pláže a moře, jehož povrchová teplota se po celý rok pohybuje mezi 25 - 27 °C. K tomu si můžeme přidat kvalitní hotely, chutnou stravu a přátelské domorodce.

Karibik je oblast ležící západně od pásu ostrovů a ostrůvků oddělujících Karibské moře od Atlantického oceánu. Na severu je Karibské moře ohraničeno Mexickým zálivem, Floridskou úžinou, na východě a severovýchodě Atlantickým oceánem a na jihu pobřežím Jižní Ameriky. Karibské moře je dále ohraničeno státy Venezuela, Kolumbie a Panama na jihu, státy Kostarika, Nikaragua, Honduras, Guatemala, Belize a poloostrovem Yucatán (patřícím Mexiku) na západě, Velkými Antilami, tj. ostrovy Kuba, Hispaniola, Jamajka a Portoriko na severu a na východě Malými Antilami.

Řada cestovních kanceláří nabízí pobytové i poznávací zájezdy na Kubu nebo do Dominikánské republiky, méně již do ostatních karibských destinací. Z bohaté nabídky si stačí vybrat to, co vám nejlépe vyhovuje. Zaplatíte si „all inclusive“ zájezd, sednete do letadla, agentura vám zajistí dopravu do hotelu, ubytujete se, obdržíte identifikační náramek a pak už jíte a pijete, co hrdlo ráčí a užíváte si pláže, moře a slunce. Dále se můžete zúčastnit fakultativních zájezdů a navštívit přírodní zajímavosti, památky, nebo také krokodýlí farmu a továrnu na doutníky. Určitě víte, že na Kubě vládne režim, který rozhodně není demokratický. Dochází zde k porušování lidských práv a Spojené státy uvalily na Kubu hospodářské embargo. Proto na Kubě nepotkáte Američany a americký vliv je na Kubě minimalizován, McDonald's zde nenajdete. Jak dlouho tento stav přetrvá, těžko říci, rozhodně ne navěky. Je smutné vidět místní chudobu a cítit ten vliv vlády jedné strany. Pokud tedy zvažujete cestu na Kubu a chcete tento totalitní skanzen poznat v jeho současné podobě, tak neváhejte a pospěšte si.

Karibik si můžete užít i jinak než s cestovní kanceláří. Můžete se vydat na cesty po ostrovech i ostrůvcích a vychutnávat si to, co vám žádná cestovka nemůže nabídnout, tedy vlastní trasy, nápady a plány, které odpovídají vašemu individuálnímu vkusu a korespondují s možnostmi vaší peněženky.

Pohled na Karibské moře z helikoptéry

Pohled na Karibské moře z helikoptéry

Pro ty, kteří dávají přednost individuální turistice a kteří navíc nepohrdnou adrenalinovým prožitkem, můžeme doporučit cestu po Karibiku s tím, že trasa povede přes některé zajímavé ostrovy a ostrůvky, na kterých vás čekají nezapomenutelné zážitky. Za všechny zmiňme ostrovy Martinik, Dominika (pozor, nezaměnit s Dominikánskou republikou), Svatá Lucie, Svatý Vincent a Grenadiny a Grenada. Pro takovou cestu máte několik možností. Pokud se chcete vyhnout hlavnímu turistickému proudu, vynecháte Kubu a Dominikánskou republiku, kde střídá cestovka cestovku a zvolíte některou z méně frekventovaných destinací, kterou může být třeba Grenada. Tam se dá letět z Frankfurtu za příznivou cenu. Odtud můžete podnikat výlety na další ostrovy, třeba na Grenadiny.

Další možností pro zahájení Karibského dobrodružství může být Martinik. Z Martiniku se na další ostrovy můžete dostat letadlem s některou z leteckých společností, například Carib Aviation, LIAT, nebo SVG. Další možností je využít některý z lodních spojů.

Nejvíce dobrodružný způsob, kterak procestovat některá místa v Karibiku, je plavba na jachtě. Jachtu si můžete najmout, máte-li k tomu řádné oprávnění, tedy platný kapitánský průkaz pro příslušný druh plavidla, a se skupinou svých přátel se můžete plavit od jednoho ostrova k druhém. V případě, že nemáte oprávnění řízení jachty, můžete si tuto pronajmout i s kapitánem, skipperem. V obou posledně jmenovaných případech prožijete nezapomenutelné chvíle a i na ten adrenalin může dojít.

Přílet a doprava do Karibiku


New Providence Island, pláž Lucaya

New Providence Island, pláž Lucaya

Do hlavního města Martiniku Fort-de-France se nejlépe dostanete letem přes Paříž. Mezinárodní letiště Le Lamentin (IATA:FDF, ICAO:TFFF) je pojmenováno po místním rodákovi básníkovi a politikovi Aimé Césairovi, má jednu vzletovou a přistávací dráhu a jeden terminál. Pravidelné nebo sezónní lety na letiště zajišťují linky společností American Eagle, Air Antilles Express, Air Caraïbes, Air France, Avior, Carib Aviation, Corsairfly, Cubana de Aviacion, Miami Air, LIAT, WestJet a další. Chcete-li zahájit cestu v Praze, vhodné je využít služeb společnosti Air France, která vám zajistí letenky a v Paříži přejezd z mezinárodního letiště Charles de Gaulle na vnitrostátní letiště Orly. Pokud si zorganizujete odlet z Vídně nebo Mnichova, pak budete mít let levnější, ale musíte se tam nějak dostat. To by neměl být problém. Letiště Le Lamentin na Martiniku je nadstandardně vybaveno. V objektu je stanice policie, celnice, lékárna, banka, směnárna, kancelář reklamací ztrát zavazadel, obchody, duty free prodejna, květinářství, holičství a kadeřnictví, půjčovna aut, turistická informační kancelář, bary a restaurace. Před letištěm je dostatečně velké parkoviště a dva hotely, La Galléria a Valmenière. Letiště Le Lamentin leží na předměstí města, 10 km od centra. Z letiště nejezdí do centra města autobusy, k dispozici jsou však vozy taxi. Ceny jízdy k hlavním hotelům jsou stanoveny předem. Vždy je však vhodné se o ceně ujistit před nástupem do taxíku.

Pokud budete mít zájem zahájit cesty po Karibiku někde jinde než na Martiniku, pak můžete letět tam, kam vám to bude podle vašich plánů nejvíce vyhovovat. Doporučit lze, mimo jiných, mezinárodní letiště na Grenadě. Jmenuje se Point Salines (IATA:GND, ICAO:TGPY), má jednu vzletovou a přistávací dráhu, jeden terminál a leží sedm kilometrů od hlavního města GrenadySt. George´s v nejjižnější části ostrova. Přímý let na Grenadu zajišťuje společnost British Airways, odlétá se z Londýna, Vídně nebo Frankfurtu. Na letiště přilétají také letadla společností Air Jamajka, American Eagle, BWIA, Caribbean Star, Excell Airways, Liat, Saint Vincent Grenada Air, Trans Island Air, Virgin Atlantic, a další. Ze státních organizací na letišti sídlí celnice, imigrační úřad a úřad karantény zvířat a rostlin. Dále je zde několik restaurací a kaváren, prodejny a běžné letištní služby včetně turistické informační kanceláře. Pro dopravu po ostrově je nejlépe použít taxi. Před mezinárodním letištěm Point Salines je jich vždy k dispozici dostatek. Letiště sousedí s rekreační oblastí Grand Anse, kde se kromě nádherné pláže nachází i řada hlavních hotelů. Všechny osoby vstupující do země musí mít nejméně 6 měsíců platný pas a imigrační kartu společně se zpáteční letenkou. Dovážené ovoce, léky a zelenina se deklarují na celnici před vstupem do země. Vyňati z vízové povinnosti jsou všichni občané EU.

Ubytování v Karibiku


Pláž Maracas

Pláž Maracas

Ubytování si můžete zajistit v některém hotelu, ubytovací vile nebo v soukromí. Cena za nejlevnější ubytování v Karibiku ve dvoulůžkovém apartmánu na Martiniku je 50 EUR za osobu a noc. Lepší hotely si účtují od 150 EUR.

Na Grenadě, Dominice, Svaté Lucii, Svatém Vincentu a Grenadinách se platí v místní měně, východokaribském dolaru ECD (East Caribbean Dollar), nebo v amerických dolarech. Doporučuje se ujistit se předem v jaké měně se bude platit. Je lépe předejít nedorozumění, neboť USD = 2,5 ECD. Většinou je požadována platba za služby pro cizince v USD, za zboží v obchodech v ECD. Ceny za ubytování jsou při současném kurzu relativně příznivější než na Martiniku a začínají na 60 USD. Klimatizace je v každém apartmánu a hotelu samozřejmostí. V apartmánech bývají k dispozici vybavené kuchyňky, dále je běžné připojení na internet a kabelová televize.

Pokud si najmete jachtu, tak s ubytováním nemáte starosti a spíte v kajutách. Na běžné jachtě je k dispozici kuchyňská výbava, plynový sporák a lednice.

Stravování v Karibiku


Karibská kuchyně je směsí kuchyně amerických indiánů, africké, britské, francouzské, holandské, indické a v některých případech i španělské kuchyně. Tyto tradice zpracování a přípravy pokrmů byly přineseny z mnoha původních domovin populace tohoto regionu. K tomu místní obyvatelé vytvořily z rozsáhlého bohatství tradic velké množství stylů, které jsou dnes v karibské oblasti unikátní.

Základem jídelníčku v Karibiku jsou produkty moře. Každý ostrov má své vlastní speciality. Někde dávají přednost langustám, jinde zase určitým druhům ryb. Na Martiniku a Svaté Lucii je typickou rybou mořský okoun, jinde je to zase létající ryba, případně kaskadura či speciálně připravený krab. Většinu příloh tvoří fazole nebo rýže, hranolky samozřejmě také nechybí. V anglofonní části Karibiku je typickým jídlem směs různých druhů masa zvaná Pelau. Je to směs kuřecího, hovězího, masa z prasečích ocásků, ryb a zeleniny s rýží a hráškem. Na ostrově Dominika je typická vegetariánská směs, kde nesmí chybět plody chlebovníku.

Turistický ruch přinesl množství nových restaurací a barů. Nabídka je skutečně bohatá. Labužníci si určitě přijdou na své.

Každý ostrov má své vlastní pivo. Na Martiniku je to Lorrain, na Dominice pivo Kubuli, na Sv. Lucii Piton, na Sv. Vincentu Hairoun a na Grenadě Carib. Příznivci globálních značek jistě ocení, že Heineken je k dostání prakticky ve všech větších restauracích. Za zmínku stojí také pro Karibik typický třtinový rum. Na Martiniku je množství palíren, nejznámější je La Mauny. Jedním z nejproslulejších rumů je Mount Gay z Barbadosu, který je k dostání v celé karibské oblasti.

Poznávání Karibiku


Jedním z nejvíce udivujících aspektů Karibského regionu je jeho rozmanitost. Každý ostrov je unikátní. Rozdílné krajiny, ekosystémy, lidé a strava. Protože každý ostrov má něco jedinečného k nabídnutí, může si být turista jist, že v Karibiku najde ostrov přesně vyhovující jeho vkusu.

Pláž s bílým pískem

Pláž s bílým pískem

Pro plavbu po Karibiku je ideální začít na Martiniku. V maríně Le Marin se můžete nalodit na jachtu, kterou si předem objednáte a zahájíte vlastní dobrodružství nebo se můžete svěřit do rukou zkušeného skippera, který pro vás jachtu či katamarán sám připraví. V případě, že zvolíte variantu se skipperem, potom on vše zařídí a všechna zodpovědnost leží na něm. Vy jej platíte a on je povinen plnit vaše přání. Na druhé straně, vy jste povinni respektovat jeho pokyny, protože vaše bezpečnost je jeho hlavním úkolem. Skipper je také schopen posoudit vaše plány; on zná proudy moře, sílu větru a dokáže odhadnout časy plavby. Doporučuje se, aby posádku tvořili lidé, kteří si dobře rozumí a dobře spolu vycházejí. Případná nervozita posádky se může přenést na skippera a pohoda plavby je ohrožena. Skipper se dokáže přenést přes problémy, ale pokud polovinu posádky tvoří vyděšení neplavci a druhou protivní abstinenti nebo zoufalí kuřáci, tak to má potom skipper těžkou roli.

Adrenalinové zážitky vám může připravit uvolněná kotva při kotvení, nebezpečí uvíznutí na mělčině, bouře, silný vítr a vysoké vlny, případně porucha přístroje nebo zařízení na lodi. Konfliktům s domorodci se doporučuje předcházet. Počítejte s tím, že při připlouvání ke kotvišti nebo maríně vám popluje v ústrety rychlý člun s domorodcem. Potom vám bude označeno místo ke kotvení. Můžete kotvit na bójce nebo na vlastní kotvě. Kotvení na bójce je jistější, bójka je pevně spojena se dnem. Za tuto službu samozřejmě zaplatíte. Domorodci vám budou dále nabízet ovoce, ulovené ryby a různé služby, včetně odvozu odpadků. Pokud nemáte o nic z toho zájem, zdvořile odmítněte.

Za předpokladu, že máte na plavbu čas přibližně jeden měsíc, nechcete se plavit v noci a plánujete zastávky v některých zajímavých místech , potom lze absolvovat následující trasu:


Martinik – z Martiniku na sever na ostrov Dominika – zpět na Martinik a dále na jih – Svatá Lucie – Svatý Vincent a Grenadiny (z Grenadin ostrůvky: Bequia, Canouan, Union Island,) - Carriaccou – Grenada. Stejnou trasou zpět s tím, že pro změnu využijete ke kotvení jiných zátok a kotvišť.

Základní informace o jednotlivých místech na trase:

Guanabo, pohádková pláž

Guanabo, pohádková pláž

Martinik je zámořským regionem Francie a současně tedy i součástí Evropské unie. Je to kouzelný ostrov připomínající malý kousek Francie přenesený do Karibiku, na kterém najdete francouzské obchody i karibskou přírodu s překrásnými plážemi s bílým pískem, palmami, jiskřivou hladinu moře a neskutečně rozmanitý podmořský život. Na rozdíl od jiných karibských ostrovů má Martinik výsadu velké vybavenosti a o nějaké tropické zaostalosti tu nemůže být ani řeč. Domorodci jsou přátelští, koupání bezpečné, nežijí tu žádná nebezpečná zvířata. Navíc je ostrov rájem pro jachtaře, potápěče, rybáře i všechny milovníky volného koupání.

V maríně Le Marin, kde si můžete najmout jachtu, katamarán nebo obytný motorový člun, se příjemně kotví. Vybavenost maríny je velmi dobrá. Příjemné posezení je v restauraci Mango Bay, kde si pochutnáte na místních specialitách a pokocháte se pohledem na moře a na lodě kotvící v maríně.

Dominika je malý ostrovní stát. Ostrov, který je sopečného původu, je hornatý s nejvyšším vrcholem Morne Diablotin (1447 m. n. m.). Na ostrově najdete termální prameny a horká jezera. Členité vnitrozemí je převážně pokryto tropickým pralesem, který dosud zůstává z větší části zachován v původní podobě.

Za zmínku stojí město Roseau, metropole Dominiky. Je to příjemné město s překvapivě velkým počtem nádherných zachovalých starých budov.

Z přístavního města Rosalie se pořádají výlety do nedalekých deštných pralesů v národním parku Morne Trois Pitons na jihu ostrova. V sousedství parku leží také Traffalgarské vodopády - jedna z nejvíce fascinujících přírodních zajímavostí Dominiky. Burácející voda ze dvou hlavních vodopádů padá do rozeklaných tůní, mezi obrovské černé skály obrostlé mechem, kapradím a orchidejemi.

Foul Bay, oblast Saint Philip

Foul Bay, oblast Saint Philip

Svatá Lucie je kouzelný ostrov s nádhernými písčitými plážemi a vulkanickými prameny Sulphur Springs, které vytékají z nitra stále aktivní sopky Soufriére. Sopka je naštěstí bez erupcí a její aktivita je trvale monitorována. Autem je možno dojet až k parkovišti u kráteru a pozorovat bublání horké vody a stoupající páry. Proslulá je zátoka Marigot Bay. Marína Rodney Bay je kompletně vybavena, přihlásíte se zde k pobytu a dostanete razítko do pasu. V maríně je několik obchodů, ale ne všude přijímají větší bankovky amerických dolarů. Proto je vhodnější nejprve zajít do banky a americké dolary směnit za místní východokaribské dolary (ECD). Symbolem Svaté Lucie jsou dvě vulkanické hory Velký a Malý Piton.

Ostrov patří mezi návětrné ostrovy a je celý pokrytý úrodnou sopečnou půdou. Deštný prales byl na ostrově z velké části vymýcen.

Zajímavé je městečko Soufrière, které bylo založeno Francouzi v roce 1746 a pojmenováno podle nedalekých sírových pramenů. V centru města je zajímavý kamenný katolický kostel a na trhu Soufrière Market se dají koupit pletené košíky, slaměné klobouky a koření.

K nejobdivovanějším atrakcím na ostrově patří velice rozmanitá Fauna a Flora. Můžete zde spatřit nejrůznější druhy papoušků (například amazonas versicolor), ještěrek, leguánů a žab. Další atrakcí ostrova je trh v Castries a ostrov Pigeon, kde můžete navštívit jak archeologické ruiny z koloniální doby, tak i nádherné pláže.

Většinu území státu Svatý Vincenc a Grenadiny svou rozlohou zaujímá návětrný ostrov Svatý Vincenc (344km²), a zbytek Grenadiny. Ty se skládající z 32 menších ostrůvků, z nichž je jen polovina osídlena. Svatý Vincent, zelený a svěží ostrov, kde se střídají hluboká údolí s horami, je sopečného původu a Grenadiny jsou korálové ostrůvky. Podnebí je horké a vlhké. Velice časté jsou hurikány.

Grenadiny jsou jedním z nejpopulárnějších turistických cílů při výletních plavbách po ostrovech Karibiku. Obklopují je korálové útesy a jsou přímo ideálním místem pro dovolenou spojenou s celkovou relaxací, potápěním, šnorchlováním a lodními výlety.

U ostrova Svatý Vincent se příjemně kotví v zátoce Cumberland Bay. Do zátoky vtéká z vnitrozemí říčka a slaná mořská voda se zde mísí se sladkou vodou. V zátoce jsou dvě dřevěné restaurace, Joseph Bar & Restaurant a Beni's bar, kde si můžete dát dobrou večeři. V nabídce bývají grilované ryby, kuřata nebo vařené langusty.

Romantický západ slunce

Romantický západ slunce

Dalším zajímavým místem ke kotvení u ostrova je zátoka Wallilabou. Zde se točil film „Piráti z Karibiku“. Filmaři zde zanechali kulisy a některé rekvizity, jako například rakve pro padlé v lítých pirátských bitvách. Příjemné je posezení v místní restauraci s vyhlídkou na moře a kotvící jachty.

Třetím největším ostrovem Grenadin je Bequia, která je populární mezi jachtaři, cestovateli a lidmi, hledajícími klid pro svou dovolenou.

Potápění je jedním z hlavních důvodů, proč je tento ostrov vyhledáván. Kolem ostrova je dvacet osm míst zajímavých pro potápění. Pokročilí potápěči mohou vidět několik vraků lodí, dostat se do podmořské jeskyně, a také mohou spatřit velkou karetu, langusty, murény a mnoho jiných zajímavých druhů ryb.

Bequia je jedním z mála míst na světě, kde je Mezinárodní velrybářskou komisí povoleno lovit v omezeném množství velryby. Místní rybáři mají povoleno ulovit ne více než čtyři velryby za rok s podmínkou, že použijí tradičních metod ručního vrhání harpun na malých otevřených plachetnicích. Tímto způsobem mnohdy ani ty povolené čtyři kusy za rok neuloví a některé roky neuloví dokonce ani jednu velrybu. Bequia má dlouhou tradici velrybářství, stejně jako tradici stavby velrybářských lodí. Můžete zde také navštívit malé velrybářské muzeum.

Pokud zakotvíte v Admiralty Bay a projdete se po břehu zátoky, budete mít možnost nakoupit suvenýry a pohledy, navštívit četné bary a hospůdky a dát si lahodný rum punch nebo bloody mary.

V samotném srdci Grenadin, v jihovýchodní části Karibiku, leží ostrov Canouan. Je znám svou bujnou tropickou vegetací v těsné blízkosti bílých prosluněných písečných pláží. Nachází se zde jeden z největších korálových útesů na světě s bohatým podmořským životem.

Ostrov je proslulý skvělými lázněmi, rozmístěnými na svahu v 11 domcích s doškovou střechou a s výhledem jak na pláž, tak i na tyrkysově modrý oceán. Čekají na vás masáže, aromaterapie, jacuzzi a meditace. Dva domky s relaxačními procedurami stojí na kůlech přímo v oceánu a dostanete se tam jen lodičkou.

Ostrov Galera Point

Ostrov Galera Point

Ostrov Union, lépe řečeno ostrůvek, je někdy také nazýván Tahiti z Jižních Antil. Ostrov je přibližně tři míle dlouhý, jednu míli široký a dá se projít pěšky. Ostrov je častým cílem jachtařů. Příjemně se kotví v zálivu u městečka Clifton. V Lambi baru, hned u kotviště, se dobře najíte místních specialit a můžete si poslechnout i pro region typickou „Steel drum“ muziku, která je vlastně bubnováním do plechových sudů. Příjemné posezení je také na kopci nad městečkem v Pelican baru, z kterého lze dohlédnout na blízký malý ostrůvek Happy Island a na vzdálenější Palm Island. Kvalitním suvenýrem z ostrova může být ručně malované triko z malého butiku Castello.

Ostrov Union nabízí návštěvníkům dlouhé písečné pláže. Krajinu zdobí krásné vzrostlé palmy a milovníci potápění a šnorchlování na Unionu najdou nádherné korálové útesy.

Carriacou, druhý největší ostrov Grenadin, patří politicky státu Grenada. Život zde plyne pomalým a klidným tempem. Typický obraz ostrova dokreslují všudypřítomné kozy. Poklidně se pasou v křovinaté krajině, místy zpestřené kaktusem, akátem či bougainvilleou. Na zdejších plážích čeká soukromí a klid skutečně na každého a nikdy není problém najít ubytování. Z Carriacou se otevírají neskutečné pohledy na sousední Grenadiny a při jeho pobřeží je několik ostrůvků, kde se dá po potápění a šnorchlování uspořádat piknik. Oblíbeným kotvištěm jachet je Tyrrel Bay.

Na ostrově je tradičním řemeslem stavba lodí, které se věnují ostrované, potomci přistěhovalců ze Skotska a Irska, dnes usídlení ve vesnici Windward, nacházející na severovýchodě ostrova.

Grenada je jedním z nejzajímavějších ostrovů Karibiku. Čeká na vás hornaté vnitrozemí s deštnými lesy a vodopády, drsný pobřežní pás a chráněné zátoky s romantickými plážemi. Hlavní město St. George´s je považováno za jedno z nejmalebnějších přístavních měst v Karibiku. Země dostala přezdívku „Spice Island“ – „Ostrov koření“, pěstuje se tu ve velkém muškátový oříšek, muškátový květ, skořice a zázvor.

Na ostrově Grenada je dostatek bílých písčitých pláží, nejhezčí se nacházejí na jihozápadě – Grand Anse, Morne Rouge Bay a True Blue. Moře kolem Grenady skrývá nádherné korálové útesy s barevnými korály, bohatý podmořský život s množstvím ryb a želv a na dně leží i vraky potopených lodí, takže potápění je jedním z hlavních turisty provozovaných sportů.

Nejvyhledávanějšími místy jsou Bose Tref, Dragon Bay a Grand Mal Point. Nejlepší šnorchlování si užijí příznivci tohoto druhu vodního sportu u Molinière Point severně od St. George´s. Dobré terény na pěší turistiku najdete ve vnitrozemí ostrova Grenada v deštném lese Grand Etang, nejhezčí z vycházkových tras se jmenuje Seven Sisters Falls Trail a vede podél sedmi vodopádů. V národním parku Mt. Hartman je zvláštní ochrana věnována národnímu symbolu, Grenadské holubici.

Pokud si chcete užít klidu a báječného moře se vším všudy, neváhejte a navštivte zátoku Hartman Bay na samém jihu Grenady. Zde najdete klid pro kotvení i příjemný bar Martin´s Pub, kde dostanete jeden z nejlepších rum punchů v Karibiku.

Letenky do Karibiku


Pevnost Milford

Pevnost Milford

Lety na Martinik nebo na Grenadu lze objednat u některé z renomovaných evropských leteckých společností. Na Martinik je snadné letět přes Paříž, zde se však musí zajistit přesun z letiště CGD (Charles de Gaulle) na letiště Orly. Pokud máte let zamluvený u společnosti Air France, potom obdržíte doklad pro převoz autobusem mezi těmito letišti. Na Martinik, jako součást Francie a tedy i EU, není potřeba vízum. Cena letenky je zhruba 30 000 Kč. Nejlevnější letenky do Karibiku, konkrétně na Martinik, jsou k mání za cenu kolem 25 000 Kč a místem odletu je Mnichov nebo Vídeň. Letenky je vhodné si včas rezervovat. Pro období nejvyššího turistického ruchu v Karibiku (prosinec – duben) se doporučuje letenky objednávat v průběhu října předchozího roku.

Z nabídky letů na Grenadu lze doporučit přímý let z Vídně se společností British Airways nebo let s německou cestovní agenturou Condor Flugdienst GmbH, s odletem z Frankfurtu. K dispozici jsou též lety s přestupem v Miami, odlet rovněž z Frankfurtu. Cena je podobná jako u přímých letů, tedy přibližně 30 000 Kč.

 

Klíčová slova: Kuba, Dominikánská republika, Jamajka, Trinidad a Tobago, Barbados, Bahamy, Portoriko, Haiti, Havana, Santiago de Cuba, Guadeloupe, Svatá Lucie, Martinik, Grenada, Dominika, Kingston, Kajmanské ostrovy, Nassau 

 

Publikováno: 06.02.2011
Aktualizováno: 27.08.2011
Autor: Stanislav Kulhánek

Diskuze: Cestopis: Karibik

24.04.2016 10:22 Jiří Němec
---.opanet.cz

Stando, jsi velice šikovný chlapec, moc hezky jsi to napsal.

18.05.2014 20:06 Julie
---.193.broadband6.iol.cz

Stejný dojem jako Janča :D Skvělý článek, je skvělé odpoutat se od strohé Wikipedie a přečíst si něco od člověka, který má vlastní zkušenosti! Taky jste mi pomohl s referátem a taky bych se ráda někdy do Karibiku podívala! :)

07.01.2013 18:15 MAX
---.254.broadband11.iol.cz

Na Martiniku stejně jako kdekoliv v EU. Jinde to bude nutné přes pracovní povolení, protože do pasu se dává razítko Employement prohibited.

05.12.2012 19:10 otazka
---.3pp.slovanet.sk

Dobry den ako je to s imigracnou kartou a pasom ked chcem ist do krajiny na 9 mesiacov?

12.12.2011 16:36 Janča
---.humlnet.cz

Ahoj, tento článek je super !! Pomohl mi při referátu a také bych se tam chtěla ráda podívat. Neměla jsem tušení že jsou karibské ostrovy tak krásné. :)

13.03.2011 19:18 Atzin
195.39.100---

Parádní článeček, doufám, že taky jednou budu mít možnost do tohoto tropického ráje zavítat.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Karibik





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist