Madeira - ostrov věčného jara a zelená perla Atlantiku

Madeira - pohled na útes

Madeira - pohled na útes

Madeira je portugalské souostroví, kterému se přezdívá „ostrov věčného jara“, díky klimatu a Golfskému proudu. Teplota moře kolem ostrova totiž ani v zimě neklesá pod 18 stupňů Celsia. Souostroví leží v Atlantském oceánu ve vzdálenosti 580 kilometrů západně od Maroka a 980 kilometrů jihozápadně od Portugalska. Madeira je po celý rok cílem turistů především z Evropy, jelikož nabízí teplé počasí, úchvatnou přírodu, krásnou flóru, vysoký turistický standard a vyhlášené madeirské víno. Pokud přemýšlíte kam se během jara, podzimu či zimy vypravit za teplem, tak volbou Madeiry rozhodně neuděláte chybu!

Madeira – základní informace

Madeira - útesy Ponta de Sao Lourenco

Madeira - útesy Ponta de Sao Lourenco

O Madeiře koluje mezi lidmi spoustu věcí, říká se že je to zelená perla Atlantiku, ostrov květin, ostrov věčného jara a vesměs je to všechno pravda. Pravdou je také to, že tento ostrov toho cestovatelům a turistům nabízí opravdu neskutečné množství. Největším lákadlem je rozhodně úchvatná horská příroda, plná roklí či skalních formací, což nabízí skvělé podmínky pro turistiku a jiné outdoorové sporty. Jedinou věcí, která zde turistům možná trochu chybí je nepřítomnost dlouhých písčitých pláží u moře. V současné době už jich ale pár uměle vytvořených na ostrově je, takže už to není zas tak velký problém jako v minulosti.

Na Madeiru se můžete vypravit buď s tím, že budete ležet na pláži, užívat se sluníčka, koupání v teplém moři a nebo se vypravíte poznat její nádherné přírodní scenérie, úžasnou flóru a také zajímavé památky, které rozhodně stojí za to vidět.

Celé souostroví Madeira je sopečného původu, jednotlivé ostrovy jsou vrcholky podmořských sopek, moře mezi těmito ostrovy je hluboké kolem 4 tisíc metrů, již pět kilometrů od pobřeží je moře hluboké přes 3 tisíce metrů. Nejvyšší horou Madeiry je sopka Pico Ruivo, s její výškou 1862 metrů nad mořem se jedná o 3. nejvyšší horu Portugalska.

Ostrov a souostroví jsou 57 kilometrů dlouhé a 22 kilometrů široké, takže není problém celý sotrov objet autem během jediného dne. Madeira je největším a nejvíce osídleným ostrovem z celého souostroví. Dalším obydleným ostrovem je Porto Santo (43 kilometrů severovýchodně od Madeiry), zbylé dva ostrovy Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens jsou přírodní rezervací. Na těchto dvou ostrovech je totiž naprostý nedostatek pitné vody a to je hlavním důvodem, proč nejsou obydlené. Pro vstup a pobyt na těchto ostrovech je potřeba zvláštní povolení, které se vydává pouze badatelům. Na ostrovech Desertas žije v současné době přibližně 30 exemplářů tuleně středomořského, který se během minulého století stal téměř vyhynulým tvorem. Na ostrovech Selvagens žije 11 endemických živočichů a rostlin, ale největší význam mají ostrovy pro hnízdění mnoha druhů ptáků. Například burňák šedý zde tvoří druhou největší kolonii svého druhu na světě.

Město Funchal

Město Funchal

Hlavním městem Madeiry je Funchal, ve kterém žije přes 100 tisíc obyvatel. Ve vzdálenosti 13 kilometrů severovýchodně od této metropole se nachází mezinárodní letiště Funchal Airport, které se od dubna roku 2017 jmenuje Cristiano Ronaldo International Airport. Tento hvězdný portugalský fotbalista se na Madeiře, konkrétně ve Funchalu narodil a na letišti nesoucí jeho jméno má také svou sochu, bronzovou bustu. Ta je dílem místního sochaře Emanuela Santose a ihned po jejím odhalení se po celém světe ztrhla lavina posměšků, protože obličej sochy se Ronaldovi příliš nepodobá. Letiště není slavné jen díky Ronaldovi, ale je proslulé také svou přistávací dráhou, která je pouhých 2 781 metrů dlouhá a 45 metrů široká. Dráha je umístěna na pilířích ve výšce 59 metrů nad mořskou hladinou. Přistání je zde povoleno jen letadlům, jejichž piloti zde absolvovali školení a test. Během přistání se totiž nejedná pouze o klasický přibližovací manévr s přímým směrem, ale v jeho závěru je nutné vyhnout se v malé výšce části města. Takže už samotné přistání na Madeiře je opravdu silným a adrenalinovým zážitkem!

Většina z obyvatel ostrova se živí především cestovním ruchem, zbylá část obyvatel se pak věnuje zemědělství a vinařství. Kromě tradičního ovoce se zde pěstuje také exotické ovoce jako například mango, papája, maracuja, guave, fíky a hřebíčkovec vonný.

Na ostrově se hovoří portugalsky, ale místní velice dobře rozumí a také mluví anglicky. Rozumí také španělsky, ale španělštinu nemají příliš v lásce, takže její použití byste měli omezit na minimum. Čas tu platí greenwichský, což znamená o hodinu méně. Doporučuje se pít vodu spíše z lahví a ne přímo z kohoutků.

Funchal, trh

Funchal, trh

Za zmínku stojí také místní gastronomie a madeirská kuchyně. Zdejší jídla jsou ve stylu velmi vydatné venkovské kuchyně. Typickými pokrmy jsou espada (ryba tkaničnice tmavá) a espetada, což je špíz z hovězího masa a také národní madeirské jídlo. Jako přílohy k pokrmům se nejčastěji jedí brambory a batáty. Co se týče nápojů, tak jasnou jedničkou je zdejší víno madeira, které obsahuje 20 % alkoholu a vzniká přidáváním pálenky, která zastaví proces fermentace a následně se zahřívá na vysokou teplotu. Toto víno se podává jako aperitiv či digestiv po jídle. Dalším populárním nápojem je místní pivo značky Coral a nealkoholické pití chá de limao – nápoj z citrónové kůry a horké vody. V dražších restauracích se před jídlem servíruje couverts (předkrm), který jakmile ochutnáte musíte i zaplatit.

Madeira – co navštívit, kam se podívat, co nevynechat

Funchal, botanická zahrada

Funchal, botanická zahrada

Samozřejmostí je navštívit metropoli Funchal (čte se funšal), která nabízí řadu historických památek a zajímavých míst. V dávné minulosti město lákalo díky své poloze piráty, proti kterým nebylo dostatečně chráněno a proto zde byla postupně vybudována čtveřice pevností – Forte di Ilhéu, São Lourenço, Fortaleza do Pico a Forte de São Tiago. Centrum města není nijak dlouhé, pěšky se dá projít za dvacet minut. Město je rozděleno na tři části – centrum města, stará východní část a turistická zóna na západním pobřeží. Přímo v centru je přístav, ve kterém stojí za návštěvu molo Ilheu de Pontinha, odkud se naskytuje úchvatný výhled na celé město s pozadím v podobě štítů hor a zelených vrcholků. Kotví tu také replika slavné Kolumbovy lodi Santa Marie. Na křižovatce hlavní třídy a ulice Avenida Zarco se nachází socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca. Pro chvilky klidu a relaxace poslouží malý, ale exotikou nabitý park Parque da Cicade. Nejdůležitější a nejznámější památkou města je katedrála Sé z konce 15. století, vedle které stojí socha papeže Jana Pavla II.. Strop katedrály tvoří klenba se stropními dekoracemi z cedrového dřeva v arabském stylu. Mezi další místa, která ve Funchalu stojí za návštěvu patří: radnice Camara Municipal, klášter Convento de Santa Clara, vila Quintas das Cruzes, tržnice Mercado dos Lavradores, budova regionálního parlamentu, slavné květinové zahrady Jardim Botanico a zahrada u vily Quinta do Palheiro Ferreiro a park Parque do Lorio.

Z Funchalu se dá podniknout spousta výletů do zajímavých míst v okolí, kterých je velká řada. Zajímavý je třeba výlet na mys Návratu, jehož útesy patří se svou výškou 580 metrů k těm nejvyšším na světě. Hned u útesu je moderní prosklená vyhlídková plošina, využít lze také prosklený výtah či placenou soukromou pláž.

Madeira - Camara de Lobos

Madeira - Camara de Lobos

Dalším zajímavým místem je osada Camara de Lobos, která leží mezi dvěma útesy. Je zde malebný přístav, kostely, tržnice a malá pláž. Nad městem se pak rozprostírá jedna z největších vinic na ostrově Estreito de Camara de Lobos. Na začátku září se zde každoročně koná slavnost Festa do Vinho, připomínající prastaré obyčeje Madeiry.

Město Canico je typickým turistickým letoviskem, kde se nachází nespočet hotelů, apartmánů a se sousedním městečkem Garajau se jedná o nejvýznamnější letoviska na Madeiře.

Pokud si uděláte výlet na mys Ponta do Garajau, tak vás ohromí velkolepá socha Krista s otevřenou náručí a hledící na Atlantik po vzoru slavnější sochy Krista brazilského z Rio de Janeira.

V městské části Funcahlu Monte stojí kostel Nossa Senhora do Monte, což je konečná stanice obou funchalských lanovek. V kostele je pohřben rakouský císař a český král Karel V., který tu žil v exilu. Pod schody kostela se nachází vyhlášená turistická atrakce v podobě jízdy dolů po dva kilometry dlouhé a prudké silnici v typických proutěných saních. Jedná se o světový unikát, saně řídí řidiči ze zdejšího cechu a pro jejich ovládání a brzdění používají speciální boty.

Vesnice ve vnitrozemí

Vesnice ve vnitrozemí

Jih ostrova Madeira nabízí malé rybářské vesničky, banánové plantáže, vinice, ale i krásné a zároveň drsné pobřeží. Městečko Calheta situované v říčním údolí profituje z provozování jachtařské mariny a cestovního ruchu. Ve městě je unikátní Centrum umění, kostel Igreja do Espirinto Santo a cukrovar, kde se z cukrové třtiny vyrábí med i pálenka. Největším turistickým lákadlem Calhety jsou ale zdejší pláže s bílým pískem, které jsou jednou z mála možností na Madeiře, kde si můžete poležet na pláži. Jedná se o dvě uměle vytvořené plážičky, které leží naproti sobě a podél nich vede promenáda. Písek na obě tyto pláže byl dovezen z Maroka. Společnost Lobosonda pořádá z městečka plavby za pozorováním velryb.

Rozhodně byste měli navštívit také náhorní plošinu Paúl de Serra v nadmořské výšce okolo 1000 metrů. Plošina je porostlá vřesem a travinami, které snesou drsnější podmínky. Toto podloží nasává dešťovou vodu, která se následně pomocí typických levád rozvádí po celém ostrově. Nedaleko se nachází údolí Rabacal, kde najdeme největší turistické lákadlo celé Madeiry, kterým je úchvatný vodopád Cascada Risco a skalní kotel 25 fontes (25 pramenů), což je půvabná laguna s několika vodními prameny.

Za návštěvu také stojí maják u nejzápadnějšího místa Madeiry. Mysu Ponta do Pargo, který je tím nejdůležitějším majákem na ostrově. Uvnitř majáku je stálá expozice fotografií všech ostatních majáků na Madeiře.

Vodopád na ostrově Madeira

Vodopád na ostrově Madeira

Sever ostrova je oproti jihu mnohem drsnější, zdejší pobřeží je strmější, divočejší, fouká zde silný vítr, jsou tu větší vlny a navíc zde velmi často prší. Všechny tyto nešvary ale bohatě kompenzuje krása zdejší přírody. Přes vysoké útesy vede silnice, ze které jsou úžasné panoramatické pohledy na okolí. Pobřeží je lemováno nejen útesy, ale i vodopády, skalními věžemi a přírodními bazénky ze ztuhlé lávy, které fungují jako malá koupaliště.

Krásným městečkem na severním pobřeží je Porto Moniz, které láká návštěvníky právě na zmíněné lávové bazénky (naturais), ve kterých se dá za malý poplatek koupat. V těchto bazéncích se dá také šnorchlovat a pozorovat tak barevné rybičky.

Oblíbeným cílem turistů je vesnička Santana, která představuje jakýsi skanzen s historickými dřevěnými domky se slaměnými střechami. Těmto domkům se říká cassa de colmo a ve vesničce jich je více jak stovka. Hned u vesnice se nachází přírodní rezervace Rocha do Novio, ve které se vyskytují endemické druhy rostlin a mořských ptáků.

Dalším místem pro zastávku je přístav Porto da Cruz, což je nejstarší město na celém ostrově. Nabízí krásnou promenádu, lávové bazénky a dvě pláže s černým pískem.

Tradiční domky na Madeiře

Tradiční domky na Madeiře

Minout byste rozhodně neměli ani městečko Sao Vicente s krásnými bílými domky a úzkými uličkami. Ve městě je k vidění malá kaplička Capelina do Calhau z konce 17. století, která je vytesána do skály. Největším magnetem jsou ale jednoznačně jeskyně Grutas de Sao Vicente. Jedná se o lávový tunelový systém, který vznikl během sopečné erupce před 890 tisíci lety.

Významným poutním místem na Madeiře, hlavně první neděli v září je Ponta Delgada. V tuto dobu sem poutníci přicházejí uctít krucifix (Senhor Bom Jesus), který sem v 15. století vyplavilo moře v dřevěné bedně.

To co nemá Madeira ve smyslu dlouhých písčitých pláží u moře nabízí ostrov Porto Santo, který se nachází 43 kilometrů severovýchodně od Madeiry a dostat se na něj dá buď letecky, nebo pravidelnou lodní linkou. Porto Santo láká turisty na 9 kilometrů dlouhou pláž Prai Dourada se žlutým až bílým pískem, který je tvořen rozdrolenými skořápkami korálů. Kromě nádherné pláže je zde golfové hřiště a teplota se celoročně pohybuje mezi 18 až 27 stupni Celsia.

Pláž na ostrově Porto Santo

Pláž na ostrově Porto Santo

Madeira je tak ideálním místem pro návštěvu po celý rok, jsou zde mírné zimy a léta s příjemnými teplotami okolo 25 stupňů Celsia. Nejlepšími měsíci pro návštěvu tohoto ostrova jsou srpen a září, to je tu nejtepleji a moře je ohřáté na příjemných 25 stupňů.

Pokud se chcete na Madeiru vypravit, tak můžete buď na vlastní pěst, nebo si vybrat z široké nabídky zájezdů od cestovních kanceláří, kde týdenní zájezd vyjde podle roční doby okolo 15 tisíc korun za osobu. Jestli chcete pár ticís korun ušetřit, tak si kupte sami letenky i ubytování. Zpáteční letenky z Prahy jsou dost drahé (okolo 10 tisíc korun), pokud si ale letenky zakoupíte s velký časovým předstihem a využijete některou z nízkonákladových leteckých společností, které létají například z Německa, tak se dá zpáteční letenka sehnat i kolem 2-3 tisíc korun!

Klíčová slova: Portugalsko, Madeira, Funchal

 

Publikováno: 10.05.2018
Aktualizováno: 11.05.2018
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Madeira - ostrov věčného jara a zelená perla Atlantiku

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Madeira - ostrov věčného jara a zelená perla Atlantiku





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist