Cestopis: Brusel 2010

Brusel – jedinečná atmosféra kosmopolitního města


Grand Place v noci

Grand Place v noci

Máte – li rádi dovolenou spíše ve městě, vřele doporučuji vypravit se do Bruselu. Já jsem tam byla letos v září, strávila tam 4 dny a toto úžasné město si absolutně zamilovala. Tím, že se tu v ulicích procházejí lidi ze všech koutů světa, zde vládne unikátní atmosféra.

Brusel je dnes administrativním centrem Evropy. S tím už bohužel kalkulují dopravci, kteří tam zprostředkovávají spojení. Stejně jako restaurace a hotely, jsou například i letenky v době konání důležitých zasedání a summitů dražší, proto pečlivě volte termín odjezdu. Když jsem si chtěla vybrat letenku, překvapilo mě, že na hlavní bruselské letiště nelétá z Prahy žádná nízkorozpočtová společnost. Jediný Wizzair létá na malé letiště Brusel Charleroi, ze kterého vás do centra Bruselu přepraví pravidelný autobus. Tím se ale cena, ušetřená za to, že neletíte přímo do Bruselu, trochu prodraží, zpáteční jízdenka na tento bus, který jezdí v intervalech cca 20 minut, stojí totiž 22 euro. Určitě je výhodnější si koupit rovnou obě cesty, ušetříte tuším 2 eura a zpátky se můžete vypravit kdykoliv. Autobus vás dopraví na jedno z velkých bruselských nádraží, Gare du Midi, odkud se už metrem nebo tramvají dostanete kamkoliv. Dávejte si pozor na časovou rezervu při cestě zpátky, pokud není silný provoz, můžete tuto trasu zvládnout za půl hodiny, počítejte ale s eventuálním zdržením v zácpě, to se pak cesta může protáhnout až na hodinu a půl. Obecně se doporučuje vyjet z Bruselu tři hodiny před odletem letadla.

Co se týče ubytování, je obecně těžké doporučit něco kvalitního za dobrou cenu, protože, jak jsem zjistila, ceny hotelů se napříč rokem hodně proměňují. Třeba o letních prázdninách můžete najít i čtyřhvězdičkový hotel za výbornou cenu, protože se touto dobou nejedná v evropských institucích a tudíž je Brusel poměrně „liduprázdný“. Naopak, pojedete – li v době velkých zasedání, přijde vás to dráž. V každém případě se o ubytování starejte hodně dopředu, mohlo by se vám stát, že kvůli naplněným kapacitám budete muset bydlet někde dál od centra, což by byla škoda.

Grand Place, budovy

Grand Place, budovy

Hlavní centrum Bruselu je okolo náměstí Grand Place. Delší, zato ale příjemnou procházkou, jsou odtud na dosah evropské instituce, takže poloha je to určitě výhodná. Dávejte si při výběru ubytování pozor na čtvrtě Ixelles a Anderlecht, jsou zde ulice, do kterých byste večer nevkročili. Jedna je černošská, druhá muslimská a lidé tam žijí svým specifickým způsobem životem. Podle mě to tam není moc bezpečné. Já jsem se právě napálila a bydlela v hotelu Van Belle ve čtvrti Anderlecht. Sice jsme se do centra pěšky dostali, ale vracet se večer na pokoj už nebylo moc příjemné. Hotel také neodpovídal uváděným třem hvězdám a v noci nás budily pouliční nepokoje. Doporučuji při výběru hotelu server booking.com a zvláště pak recenze na jednotlivé hotely. Nebojte se taky počítat s tím, že si někdy vezmete taxi, cena se pohybuje zhruba ve stejných relacích, jako u nás. Určitě také budete moci využít hromadné dopravy. Jedna cesta metrem stojí 1,70 eur, když plánujete hodně jezdit, kupte si buď vícero jízd najednou, nebo třídenní permanentku za necelých deset euro.

Evropský parlament

Evropský parlament

V Bruselu je hodně míst, která byste měli vidět. Největší atrakcí je samozřejmě výše zmíněný Grand Place, náměstí se skvostnými starými domy, kterému vévodí nádherná radnice. Toto náměstí je takovým společenským meeting pointem, a proto se tu hodně často něco děje. Teď v září tam byl například pivní festival, při kterém bylo celé náměstí zastaveno stánky s nejrůznějšími druhy piv. Za žetony po dvou eurech jste mohli ochutnávat až do rána. V tomto se Brusel hodně přibližuje naší kultuře. Tak, jako málo kde, pijí Belgičani pivo na slunných zahrádkách už od oběda. Ale vrátím se ke Grand Place, o Vánocích tady najdete krásnou výzdobu, na Silvestra tu můžete prožít jedinečnou půlnoc a v létě zhlédnout známý květinový koberec. Okolo se také nachází spousta malých uliček, které si určitě projděte. Narazíte při tom na spoustu krásně vypadajících rybích restaurací, číšníci vás budou nahánět na jedinečná menu a vám se pohledem na vystavené ryby a mořské plody v chladících boxech budou sbíhat sliny. Varuji ale z vlastní zkušenosti, nechoďte do nich. Já byla varována ze všech stran, nedala jsem si říct a pak toho litovala. Ryby tady nejsou vůbec čerstvé, cena je přepálená a opravdu to nestojí za to. Pokud se ale budete chtít v této části města najíst, doporučuji některé z řeckých gyrosů – jsou cenově výhodné, anebo potom restauraci Léon, specializující se na slávky (v Belgii nazývané moules), a to upravené na všechny možné způsoby. Nejlepší je si objednat na osobu jeden hrnec škeblí s hranolkami (pommes frites), které vám budou číšníci průběžně doplňovat a samozřejmě také pivo. Často se tomuto menu říká námořnické a stojí cca 15-18 euro.

Abych ale nepovídala pořád jen o jídle, nezapomeňte se stavit u čurajícího panáčka, přímo z Grand Place k němu vedou šipky „Manequin Pis“ (pozor na to, že je Brusel dvojjazyčný, všechny nápisy jsou jak ve francouzštině, tak i ve vlámštině, tak si na to dávejte pozor, až budete ukazatele porovnávat s mapou). Soška chlapečka je hodně malá, stojí na rohu dvou ulic, ale určitě ji nepřehlédnete, upozorní vás na ní dav fotících turistů. Když se k ní budete dostávat, budete okouzleni výlohami obchodů s belgickými pralinkami. Jestliže jste v Belgii poprvé a neplánujete tam jezdit pravidelně, pak si je určitě dopřejte, v době potravinových náhražek oceníte lahodnost poctivé belgické čokolády a smysl pro detail, s jakým je každá pralinka vyrobená. Budou vás touto cestou také lákat tradiční gaufres, kterým u nás říkáme vafle. Určitě je taky alespoň jednou ochutnejte, jsou vynikající.

Vítězný oblouk Cinquantenaire

Vítězný oblouk Cinquantenaire

Jakmile budete mít čtvrť okolo Grand Place prošlou, vypravte se směrem nahoru, okolo hlavního nádraží k Justičnímu paláci, nádherné bílé stavbě, před kterou se rozpíná i pěkný park, ve kterém můžete narazit na nějaký festival. Budete – li pokračovat stále rovně, a přehoupnete se přes kopec, dorazíte na Place de Luxembourg, náměstí, na kterém je hlavní budova Evropského parlamentu. Pokud budete mít čas a zajímá vás EU, určitě si sjednejte exkurzi, stejně jako do Evropské komise. Vše je tam organizováno, místo si ale zarezervujte raději dopředu. Stojíte – li o nějaké materiály o EU, nevynechejte informační kancelář, která je při průchodu na náměstíčko Evropského parlamentu po levé ruce. Zdarma se tady dá sehnat opravdu hodně zajímavých informací ve všech jazycích.

Čurající chlapeček (Manneken Pis)

Čurající chlapeček (Manneken Pis)

Dále bych vám z Bruselu určitě doporučila náměstí Saint-Catherine, malebné místo, na kterém jsou o Vánocích krásné trhy s různými laskominami a po celý zbytek roku každé ráno velké rybí trhy. Ty jsou spíše pro restaurace a zdejší rybárny, neprodají vám totiž jen jednu rybku, ale hned několik kil. To ale nevadí, protože dobrou rybu si můžete dát v jedné z restaurací, kterými je náměstí olemováno. Nabízejí především humry, krevety a ústřice. Cena večeře pro dva se může pohybovat od 40 – 100 eur, ale pokud máte jako já slabost pro všechno, co pochází z moře, určitě je toto místo správnou volbou. Nejvyhlášenější je tady Rugbyman No.1. Celému náměstí dominuje nádherné katedrála Saint-Catherine, když okolo ní projdete, narazíte na další pěkné náměstíčko, na kterém leží bar s mořskými plody. Ten určitě vyzkoušejte, podle aktuální denní nabídky si tady můžete dát na stojáka malý ochutnávkový talířek. V tomto baru je vždy narváno, jídlo je velmi kvalitní a s atmosférou, která tam panuje, si to náramně užijete.

Když už budete v Bruselu, nezapomeňte, že Belgie je zemí hranolek. Belgičani se všude vytahují tím, že jsou to oni, kdo vymyslel tento dvakrát prosmažený pokrm. Ty nejlepší mají prý v malém bistru Chez Antoine na náměstí Jourdan. Stánek určitě díky dlouhé frontě nepřehlédnete, s okolními hospodami mají jeho majitelé dokonce domluvu, že si ty obří hranolky v kornoutu do nich můžete vzít k pivu a vychutnat si je na zahrádce. Když budete v této části Bruselu, projděte se pak po parku Ciquantenaire, u kterého je také krásný vítězný oblouk s fontánami.

Atomium

Atomium

Velmi známým symbolem Bruselu je také Atomium, model základní buňky. Abych řekla pravdu, už znova k této stavbě nemusím, nachází se totiž hodně daleko od centra města. Z metra vystoupíte v zóně výstaviště, která není zrovna okouzlující a nic jiného než Atomium tady není. Já ani na vyhlídku nevyjela, tuším, že vstup stojí okolo 7 euro, ale mě to přišlo trochu zbytečné. Mnohem lepší třeba je si udělat výlet za Brusel, kouzelné jsou například Bruggy, zhruba hodinu vlakem, nebo o půl hodiny dál obrovský mezinárodní přístav Ostende. Kdybyste náhodou zatoužili po nákupech, hlavní nákupní třídou je v Bruselu Rue Neuve, na které je jeden obchod za druhým a na jejím konci je obchodní dům Inno, což bych mohla přirovnat k pařížské La Fayette. Je to dům samých velkých značek. Pokud byste chtěli kamenné luxusní obchody, pak se vypravte na Louisu, na jednu z nejdražších ulic v celém Bruselu. Až se tady budete procházet, koukněte se také na domy okolo a začnete snít o jednom z těch nádherných luxusních bytů.

Určitě vás, tak jako mě překvapí, že je Brusel navzdory všem high-tech byrokratickým budovám krásné historické město, které žije svojí kulturou. Jak jsem říkala, bude vám určitě sympatické, jak jsou plné zdejší hospůdky a jak dobré pivo se v nich dá pořídit. Přitom budete obdivovat nádhernou architekturu a atmosféru tohoto kosmopolitního města.

Klíčová slova: Brusel, Belgie

 

Publikováno: 28.12.2010
Aktualizováno: 12.02.2011
Autor: Klára Šponerová

Diskuze: Cestopis: Brusel 2010

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Brusel 2010





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist