Nejočekávanější akce roku 2013

V prosinci loňského roku nenastal tolik obávaný konec světa, takže se nyní můžeme v klidu soustředit na to, co příjemného nás bude čekat v roce 2013. I když se říká, že na kulturní, společenské a sportovní akce bývají bohatší roky sudé, neznamená to, že se v letošním roce nemáme na co těšit. Pohled na výčet nejdůležitějších událostí tohoto roku totiž musí přesvědčit úplně každého. Na své si přijdou zejména fanoušci tance, kultury, filmů, hudebních koncertů, fotbalových a tenisových klání, motoristických závodů, ale i milovníci vánoční atmosféry na adventních trzích. Svou oblíbenou událost si najdete, ať už máte radši zasněžené ulice během zimních měsíců, nebo rozpálené promenády přímořských letovisek uprostřed slunečného léta. Stačí si jen vybrat tu pravou akci, na které se budete cítit jako ryba ve vodě. Cestovatelský server Tripzone.cz si pro vás připravil přehled toho nejlepšího, co se v roce 2013 chystá.


BrazílieRio de Janeiro – Karneval v Rio de Janeiro


Na začátku druhého únorového týdne vypukne v ulicích brazilské metropole Rio de Janeiro neskutečné šílenství spojené s fantastickým festivalem, kvůli kterému se do Brazílie právě v těchto dnech sjíždějí tisíce zábavychtivých nadšenců z celého světa. Kdo nezažil na vlastní kůži, ten neuvěří. Desetitisíce lidí v pestrých karnevalových kostýmech si užívají rytmů samby v ulicích a ze všech stran na vás přímo prýští pozitivní energie. Pokud u toho nechcete chybět, už byste si měli rychle bookovat letenky. Karneval totiž letos začíná 9. února a bude se slavit čtyři následující dny, tedy až do 12. února. Hlavní dny karnevalu, ve kterých se nejvíce slaví a v centru města se konají přehlídky s alegorickými vozy, jsou jako každoročně neděle a pondělí. Vrcholy slavností jsou především volba krále a královny karnevalu a soutěže tanečních škol samby.

Pláž Copacabana

Pláž Copacabana

Během dne si pak můžete udělat výlety po městě. Vyzkoušet musíte například koupání na slavné pláži s bílým pískem Copacabana. Seznámit byste se měli i se světoznámým monumentem, kterým je nad městem se čnící socha Ježíše Vykupitele umístěná na hoře Corcovado. Jedinečný pohled na celé město se pak odkrývá z Cukrové homole (Pao de Acúcar). Pokud se rozhodnete vypravit na karneval do Ria, tak si rozhodně s sebou neberte příliš cenností. Mohlo by vás to později mrzet. V této brazilské metropoli je totiž velká kriminalita a zvláště turisté jsou snadným terčem dobře organizovaných skupin kapsářů a zlodějských gangů.

USALos Angeles – 85. udílení Oscarů


Může být ve světě filmu většího ocenění než získání zlaté sošky Oscar? Na toto téma se každý rok na konci února vedou živé diskuze mezi filmovými fanoušky, herci, tvůrci, kritiky, ale i naprostými laiky, kteří jsou zásobováni zprávami z Hollywoodu, kde se odehrává slavnostní ceremoniál Americké akademie filmového umění a věd. Scénář je vždy velmi podobný – z přijíždějících luxusních limuzín postupně vystupují největší hollywoodské hvězdy jako George Clooney, Brad Pitt, Angelina Jolie, Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Jodie Foster a desítky dalších známých jmen, které po červeném koberci míří obklopeni stovkami novinářů a fanoušků do pompézního Dolby Theatre (dříve Kodak Theatre) na Hollywood Boulevard v Los Angeles. První předávání Oscarů se konalo již v roce 1929, takže není divu, že má tento slavností ceremoniál tak velkou tradici. Letošní pětaosmdesáté předávání zlatých sošek se odehraje 24. února a největšími favority jsou filmy Lincoln a také Pí a jeho život, které získaly dvanáct, respektive jedenáct nominací.

Filmoví fanoušci, kteří se vydají na západní pobřeží Spojených států amerických do Hollywoodu, aby byli přímo u slavnostního ceremoniálu, si však jistě prohlédnou i další pamětihodnosti Města andělů, jak se Los Angeles často přezdívá. Za pozornost rozhodně stojí radnice města, nad kterou zaplesá srdce všech milovníků architektury. Dalším velkým lákadlem je zábavní park Disneyland, ve kterém si užijí spoustu zábavy zástupci všech věkových skupin. Sportovní fanoušci se zase jistě rádi vydají na prohlídku stadionů basebalových týmů L.A. Dodgers a L.A. Angels, basketbalových L.A. Lakers a L.A. Clippers, a rovněž hokejových L.A. Kings. Ideální procházku vám pak nabídnou oázy zeleně a klidu - Griffith Park nebo Exposition Park. Tam každý den směřují tisíce obyvatel LA, kteří chtějí alespoň na chvilku uniknout z víru velkoměsta při posezení u pikniku nebo při joggingu a dalších sportech.

Francie - Cannes – Filmový festival v Cannes


Filmový festival ve francouzském Cannes patří spolu s obdobnými akcemi v Berlíně a v Benátkách již tradičně k nejprestižnějším evropským kinematografickým událostem roku. Letos se budou filmové celebrity na francouzskou riviéru, jejíž hlavním střediskem je právě slunné městečko Cannes, sjíždět od 15. do 26. května. Během filmového festivalu je ve městě spousta doprovodných kulturních akcí, jako jsou například koncerty vážné i populární hudby, divadelní představení a módní přehlídky. Samotný ceremoniál se pořádá v komplexu Palais des Festivals et des Congrès. Před touto budovou si můžete rovněž prohlédnout chodník slávy, ve kterém jsou u jmen filmových hvězd podobně jako v Hollywoodu otisky jejich rukou. V loňském roce si Zlatou palmu za nejlepší snímek odnesl film Láska známého rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

Cannes, lehátka a slunečníky na pláži

Cannes, lehátka a slunečníky na pláži

Návštěvník Cannes si při své procházce městem najde jak starobylé uličky, tak i široké bulváry osázené palmami. Letovisko ležící u Cote d´Azur v zálivu Golfe de la Napoule je proslulé koncentrací luxusních hotelů. Město střeží strážní věž z dvanáctého století na hoře Mont Chevalier, odkud se nabízí krásný výhled na celý záliv. Podél pobřeží se táhne až k Festivalovému paláci Boulevard de la Croisette lemovaný exkluzivními hotely, obchody a plážemi. Na východě uzavírá zátoku ostroh La Croisette s kasinem Palm Beach. Milovníkům dobrého jídla a kulinářských zážitků nabízí skvělé příležitosti zejména Marché Forville, tržnice, která je obchodním centrem města.

Velká BritánieLondýn – Finále Ligy mistrů a Wimbledon


I když nás letos nečeká žádná z nejsledovanějších sportovních akcí, jako jsou například letní či zimní olympijské hry, mistrovství světa nebo Evropy ve fotbale, přesto nepřijdou sportovní fanoušci nikterak zkrátka. Stejně jako v loňském roce, kdy se konala olympiáda v britské metropoli, bude i v roce 2013 centrem nejdůležitějších sportovních klání Londýn. Ocení to zejména fanoušci fotbalu a tenisu. Už na konci května, přesněji v sobotu 25. 5., se ve sportovním chrámu Wembley utkají nejlepší týmy fotbalové Evropy ve finále Ligy mistrů. Obhájce trofeje Chelsea FC je už ze hry venku, takže se finálová účast očekává především od španělské Barcelony, kterou vede nejlepší fotbalista všech dob Leo Messi. Na stadion Wembley se vejde takřka 90 tisíc fanoušků, takže se můžeme těšit na pekelnou atmosféru.

V kontrastu k bouřlivému fotbalovému prostředí se bude od 24. června do 7. července konat tenisový Wimbledon – nejprestižnější turnaj bílého sportu. Turnaj gentlemanů s dlouhou historií musí nadchnout každého, kdo navštíví alespoň na jeden zápas dvorce All England Clubu. Jako vždy se bude podávat šampaňské a jahody se šlehačkou – oblíbené pochutiny tenisového Wimbledonu. Letos budou vítězné vavříny obhajovat Američanka Serena Williamsová a Švýcar Roger Federer.

Na hlavním městě Velké Británie však rozhodně nejsou to nejkrásnější sportoviště. Byla by proto velká škoda, kdyby vaše návštěva nepokračovala i prohlídkou celého města. Dlouhá historie plná vzrušujících zvratů, kulturní tradice a architektonické skvosty – to vše se snoubí na londýnských pamětihodnostech, které stojí za to vidět. Jednou z nejznámějších staveb Londýna je Westminsterský palác, jehož součástí je hodinová věž Big Ben. Westminsterský palác je sídlem Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a většina stavby v neogotickém stylu pochází z 19. století, kdy byl palác zrekonstruován po zničujícím požáru.

Londýn - Buckinghamský palác

Londýn - Buckinghamský palác

Příznivci architektury si jistě rádi vychutnají pohled na Parlament z obřího vyhlídkového kola London Eye, které se tyčí na protějším břehu řeky Temže. V blízkosti Parlamentu se nachází Westminsterské opatství, tradiční místo korunovace a posledního odpočinku anglických panovníků. Oficiálním londýnským sídlem britského panovníka a místem konání akcí pořádaných dvorem je pak Buckinghamský palác. Londýn je však proslulý i svými náměstími, za všechny tedy jmenujme alespoň Piccadilly Circus s pověstnými neonovými reklamami a nezapomeňme ani na Trafalgar Square, kterému dominuje nepřehlédnutelný Nelsonův sloup vzdávající hold královskému admirálovi Horatio Nelsonovi.

Velká Británie – Glastonbury - Glastonbury Festival 2013


Důkazem toho, že se ve Velké Británii nebude vše točit jen kolem sportu, je i hudební festival Glastonbury. Ten se koná ve stejnojmenném městečku na jihu Anglie, které se nachází přibližně 37 kilometrů jižně od Bristolu. V loňském roce měl festival Glastonbury pauzu a o to víc se jeho věrní návštěvníci těší na letošek. Festival má sice dlouhou tradici, na kterou mělo nezanedbatelný vliv v sedmdesátých letech hnutí hippies, dnes již ale spíš podlehl mainstreamovému vlivu a na pódiích tak vystupují největší hvězdy hudebního showbusinessu. Letošní ročník proběhne od 26. do 30. června a vystoupí na něm například Rolling Stones, Jay-Z, Kanye West, Radiohead, Noel Gallagher z Oasis, Kings of Leon a další známí interpreti.

Všem návštěvníkům je k dispozici stanové městečko, ve kterém se paří i po skončení hudebních vystoupení až do samého rána. Pokud nebudete příliš zmoženi festivalovým děním, tak se vypravte na výlety do okolí. Kromě již zmiňovaného Bristolu můžeme doporučit především přístavy Portsmouth a Southampton, ze kterého vyplouval v dubnu roku 1912 nejznámější zaoceánský parník Titanic. Není proto jistě žádné překvapení, že největšími lákadly jsou v těchto městech muzea mořeplavectví.

ItálieBenátky - Filmový festival v Benátkách


Další kulturní událostí roku 2013, kterou si do diáře zapisují všichni fanoušci kinematografie, je filmový festival v Benátkách. Na přelomu srpna a září se do tohoto italského města sjíždí smetánka z celého světa, aby se zúčastnila hojných společenských akcí, prohodila pár vřelých slov s filmovými tvůrci a herci a prohlédla si jejich nejnovější filmy. K celé události samozřejmě patří i davy fanoušků, kteří si chtějí užít bezprostřední kontakt s hvězdami a jedinečnou atmosféru filmových večerů v úžasných Benátkách. Benátský festival je nejstarším filmovým festivalem na světě - jeho první ročník se konal už v roce 1932. Přehlídka probíhá tradičně na benátském ostrově Lido. Letošní ročník bude probíhat od 28. srpna až do 8. září. Loni získal cenu Zlatý lev za nejlepší film snímek Pieta úspěšného korejského režiséra Kim Ki-duka. Byla by však škoda, kdybyste svou návštěvu Benátek vztáhli pouze na filmový festival. Benátky jsou totiž jedním z nejromantičtějších míst Evropy a prohlídka města patří k naprostým povinnostem.

Kampanila a Dóžecí palác, pohled z moře

Kampanila a Dóžecí palác, pohled z moře

Největší koncentraci památek slibuje náměstí svatého Marka, kde se nachází bazilika sv. Marka, Dóžecí palác a kampanila. Náměstí se stává vyhledávaným cílem nejen pro zvídavé turisty, ale též pro hejna benátských holubů. Bílá bazilika svatého Marka je nejvýznamnější benátskou sakrální stavbou a může se pochlubit velkolepým interiérem i exteriérem. Dóžecí palác byl sídlem dóžete, jeho rodiny a rovněž vlády. V současné době zde nalezneme ceněná umělecká díla. Třetí neopomenutelnou stavbou na náměstí je kampanila, zvonice baziliky sv. Marka, která svou výškou atakuje stometrovou hranici a nabízí jedinečný výhled na celé město. Dopravní tepnu města netvoří žádná silnice, ale Velký kanál (Canal Grande). S délkou téměř 4 kilometry a šířkou mezi 30 až 70 metrů se vine skrz celé Benátky. Panuje na něm čilý provoz a můžeme tu potkat nejen historické gondoly, ale i vodní taxi a vodní autobusy vaporetto.

NěmeckoMnichov - Oktoberfest 2013


Na přelomu září a října se přesouvá pozornost všech milovníků piva do Německa. Právě v této zemi pivu zaslíbené se totiž každoročně koná obří slavnost s názvem Oktoberfest. Epicentrum oslav je v Mnichově, ve kterém má tato událost největší tradici. Přestože ceny jdou stále nahoru a za tuplák dáte kolem 10 EUR, Oktoberfest představuje neodolatelné lákadlo a vloni ho navštívilo přes 6 miliónů pivařů. V roce 2013 vychází Oktoberfest na období od 21. září až do 6. října. Pivo opět poteče proudem do obřích tupláků a k tomu bude snědeno kvantum voňavých klobás a křupavých preclíků. Největší pivní festival světa se koná na Tereziánské louce, na které se v mnoha obřích stanech veselí Němci společně s turisty z ostatních světových zemí. Kdo bude chtít během oslav zapadnout mezi místní, tak by si měl obléknout tradiční bavorský kroj. Nejpopulárnějším typem piva je v Mnichově i v celém Bavorsku určitě Weizenbier. Kromě pivovaru Hofbräuhaus patří mezi oblíbené značky například Augustiner, Franziskaner či Paulaner.

Kostel Frauenkirche v Mnichově

Kostel Frauenkirche v Mnichově

Při návštěvě Mnichova se však neoddávejte jen pivu a udělejte si také odpočinkovou procházku po tamějších pamětihodnostech, kterých je v bavorské metropoli nespočet. V centru města leží náměstí Marienplatz, na kterém se nachází Stará i Nová radnice a Mariánský sloup. Bohatě zdobená Nová radnice byla vystavěna ve druhé polovině 19.století v neogotickém slohu. Na jejím průčelí si můžete prohlédnout nádherný orloj. Největším mnichovským chrámem je pak katedrála Frauenkirche. Tento gotický symbol Mnichova naleznete na Frauenplatz. Milovníci umění jistě navštíví Národní divadlo, ve kterém měla premiéru řada oper skladatele Richarda Wagnera, nezapomeňte také na exkurzi v proslulých mnichovských obrazárnách – Alte a Neue Pinakothek, ve kterých si budete moci prohlédnout plátna nejznámějších malířských mistrů, jako jsou Renoir, Gauguin, Van Gogh či Rembrandt.

Spojené arabské emirátyAbú Dhabí – Velká cena Abú Dhabí


O tom, že se seriál mistrovství světa vozů formule 1 otevírá celému světu, již není pochyb. Každý rok se totiž v této nejprestižnější motoristické soutěži můžeme setkat s novými zeměmi, které si své velké ceny nadmíru váží. Od roku 2009 se tak fanoušci motosportu těší i na Velkou cenou Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. První ročník zde vyhrál Němec Sebastian Vettel, vloni v listopadu v Abú Dhabí naopak triumfoval Fin Kimi Räikkönen. V roce 2013 je tento prestižní závod na plánu 3. listopadu a opět můžeme čekat nesmlouvavé souboje, ve kterých se může rozhodovat o celkovém vítězi mistrovství světa.

Mešita Sheikh Zayed

Mešita Sheikh Zayed

Pozornost však netřeba zaměřovat jen na závody formulí. Metropole Spojených arabských emirátů je totiž v současné době velmi rychle rostoucím městem, které se svým vzhledem podobá americkým velkoměstům. Turisté směřující do Abú Dhabí přistávají na neméně expandujícím mezinárodním letišti. Kromě moderních výškových budov se v Abú Dhabí nachází i mešita Sheikh Zayed, největší stavba svého druhu na území Emirátů, která byla otevřena roku 2007.RakouskoVídeň – Vánoční trhy ve Vídni


Vánoční trhy před radnicí

Vánoční trhy před radnicí

Poslední akce, kterou vám v roce 2013 doporučíme, vás zavede do sousedního Rakouska. Konkrétně do jeho hlavního města Vídně. Tam se totiž každoročně pořádají úchvatné vánoční trhy, které navštěvují desetitisíce turistů z celého světa. Všichni zde pokojně popíjejí svařené víno, ládují se sladkou specialitou Vanillekipferl a procházejí si jednotlivé stánky s překrásnými drobnostmi, kterými můžete dekorovat váš byt nebo potěšit své blízké. Nejznámější vídeňský trh nese název Christkindlmarkt a naleznete jej na Radničním náměstí. Další dominantou tohoto náměstí je v předvánočním období obří adventní věnec o průměru 12 metrů. Pokud se na proslulý trh v blízkosti rozzářené radnice vypravíte s dětmi, jejich pozornost si jistě získá vláček projíždějící celým trhem nebo zábavné loutkové divadlo. V budově radnice jsou připraveny řemeslné dílny, kde si děti můžou upéct cukroví či vyrobit nějaký malý vánoční dárek jako náhrdelník, přívěšek či náramek.

Katedrála Stephansdom

Katedrála Stephansdom

Při návštěvě Vídně si však rozhodně projděte celé město a jeho největší pamětihodnosti, stojí to za to. Před skvostnou budovou Státní opery začínají okružní jízdy vyhlídkových autobusů s průvodci. Cena projížďky se odvíjí od okruhu, který si vyberete. Pokud nezvolíte žádný, můžete se pěšky vydat po Kärntner Strasse a dojít až na Štěpánské náměstí (Stephansplatz). Po prohlídce Stephansdomu na vás už bude čekat slavný Hofburg. K němu dojdete po ulicích Graben a Kohlmarkt, přes náměstí Michaelerplatz. Pěší zóny ulic Graben, Kohlmarkt, Kärntner Strasse a jejich okolí jsou ideální pro nákupy v samém historickém středu města.

Zámek Schönbrunn

Zámek Schönbrunn

Nejproslulejší nákupní zónou je však ulice Mariahilfer Strasse, nejdelší nákupní centrum s množstvím obchodních domů, obchodů, módních butiků, výstavních síní a samozřejmě kaváren a restaurací. V areálu císařského paláce Hofburg si můžete najmout fiakr a nechat se provézt po staré Vídni. Určitě byste neměli minout kostel Karlskirche na vídeňském náměstí Karlsplatz, který je zářným příkladem barokní architektury. Císařský zámek Schönbrunn vám připraví další zážitky. Výhodné je nasednout do vláčku a projet celý rozsáhlý zámecký park a spatřit slavnou Napoleonovu fontánu, letohrádek Gloriette a rozlehlé zámecké zahrady. Další dominantou Vídně je zábavní park Prátr, který nabízí nepřeberné množství atrakcí. Nejimpozantnější je obří kolo Riesenrad, které je vysoké 65 metrů a umožní dechberoucí pohled na město. Atrakce v Prátru jsou cenově přijatelné. Mnohé z nich jsou dokonce levnější než srovnatelné atrakce na Matějské pouti. V Prátru se také dobře najíte, je tam totiž celá řada zajímavých restaurací.

Klíčová slova: Rakousko, Vídeň, Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí, USA, Los Angeles, Hollywood, Bavorsko, Mnichov, Německo, Benátky, Itálie, Francie, Cannes, Londýn, Bristol, Southampton, Brazílie, Velká Británie, Rio de Janeiro, Glastonbury

 

Publikováno: 29.01.2013
Aktualizováno: 29.01.2013
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nejočekávanější akce roku 2013

10.04.2013 11:38 petra
77.240.177---

jeto dobre

29.01.2013 21:06 mario
---.net.upcbroadband.cz

Fajn článek, díky!!! Nejvíc se těším na Ligu mistrů a festival v Cannes.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Nejočekávanější akce roku 2013

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist