Prověřené soukromé revíry, kde si skvěle zarybaříte

Kamarád Radek s krásným lyscem 76 cm

Kamarád Radek s krásným lyscem 76 cm

Rybářská sezóna je v plném proudu a každý příznivce Petrova cechu se tak snaží každou volnou chvilku využít ke strávení na svém oblíbeném revíru. V České republice je momentálně 1 290 rybářských revírů (832 mimopstruhových a 458 pstruhových), takže své oblíbené místo u vody má určitě každý rybář. Občas se ale i tak stane, že se vám z nějakého důvodu prostě nedaří pořádně zachytat a od vody tak odcházíte často velmi zklamáni, že vaše pečlivá příprava návnad, krmení přišla jednoduše vniveč. Důvodem vašeho neúspěchu může být hned několik, ale dva z nich jsou ty nejčastější. Jedním z nich je ten nejjednodušší a to sice ten, že ryby prostě nežerou, ať kvůli počasí, nebo kvůli tomu, že jsou jednoduše přežrané a o jakoukoliv návnadu, kterou jim předložíte nemají absolutně zájem. Druhým a velmi častým důvodem je to, že přijedete na váš oblíbený revír, s nadšením vyskládáte z auta váš ''vercajk'' a ihned si to namíříte k vašemu oblíbenému fleku. Vaše vlna nadšení ale okamžitě opadne, když zjistíte, že to u vody vypadá jak na rybářských závodech a najít volné místo pro nerušené chytání je zkrátka nemožné. V tomto případě vám nezbývá nic jiného, než to vzdát a jet domů (neznám rybáře, který by toto udělal :)), přesunout se na jiný revír (kde vás ale může potkat ten samý problém) a nebo se vydat na některý ze soukromých revírů. Soukromé rybářské revíry mají oproti svazovým vodám dvě velké výhody, chytat na nich může i člověk bez povolenky a rybářského lístku a zarybnění těchto revírů je vždy velmi dobré, takže se dá říct, že ve většině případů si zde parádně zachytá opravdu každý rybář.

Na soukromých vodách máte také mnohem větší možnost ulovit trofejní kusy ryb a také ryby, které se na svazových vodách prostě nevyskytují. Většina rybářů říká, že chytání na soukromých vodách prostě není to pravé chytání, ale já osobně si občas velmi rád na tyto revíry zajedu zachytat, třeba jen pro zábavu a nebo pro vylepšení sebevědomí po několika výpravách, kdy člověk prosedí u vody hodiny bez záběru.

V naší republice je momentálně více jak 300 soukromých rybářských revírů a v následujících odstavcích se s našimi čtenáři chci podělit o své zážitky na čtyřech soukromých revírech, které jsem společně se svým kamarádem Radkem v loňském roce několikrát navštívil a vždy jsme z nich odjížděli naprosto spokojeni a určitě je hodláme navštívit i letos. Takže Petrův zdar a ať vám to jezdí!



Rybník Vrah

Jeseter sibiřský 110 cm

Jeseter sibiřský 110 cm

Tento 3,5 hektarový rybník se zajímavým názvem se nachází na jihovýchodě hlavního města Prahy na okraji přírodní památky Milíčovský les v části Újezd u Průhonic. Přestože se rybník nachází v naší metropoli, tak je obklopen krásnou a čistou přírodou, která rybářům nabízí klidný a odpočinkový rybolov. Autem se dá dojet přímo k rybníku, kde je také parkoviště pro několik aut. Obsádku rybníka tvoří kapři, amuři, jeseteři, štiky, candáti, sumci, siveni a bílá ryba. Na rybníku se chytá maximálně na dva pruty, které jsou opatřeni jedním návazcem s háčkem bez protihrotu. Při lovu ryb přívlačí nebo muškařením je povolen pouze jeden prut. Krmení a používání krmítek je zde povoleno, zakázáno je chytání na živou rybičku. Každý rybář musí být vybaven podložkou a peánem a podběrákem. Většina rybářského vybavení se dá za poplatek půjčit u správce rybníka.

Najít tento rybník není složité, z ulice Exnárova odbočíte do ulice ke cvičišti a pak už jen jedete pořád dolů až k samotnému rybníku. Při jízdě se držte na polní cestě kolem vodní čističky a tak dojedete přímo k malé budce správce na okraji rybníka. Pokud zapomenete odbočit na polní cestu k čističce, tak skončíte v areálu cvičiště pro psy, kde smí parkovat pouze návštěvníci cvičáku. Následně si jen u správce rybníka zakoupíte požadovanou povolenku a můžete jít chytat. Na rybníku se chytá systémem chyť a pusť a lovit se smí pouze z dřevěných mol, kterých je na levé straně rybníka celkem třináct. Mola jsou dostatečně široká a stabilní, takže se z nich chytá velmi dobře. Do mezer mezi prknami se dokonce dají napasovat vidličky, takže nebudete potřebovat žádné speciální stojany ani trojnožky. Na stránkách revíru jsem se v novinkách dočetl, že pro letošní rok jsou zde pro rybáře připravena nová stanoviště, takže chytacích míst bude k dispozici více. Tento rybník jsme v loňském roce navštívili asi pětkrát a vždy to byla paráda. Pokaždé se nám podařilo nachytat spoustu bojovných kaprů v mírách od 40 do 60 centimetrů. Vzhledem k tomu, že uprostřed rybníka je ostrůvek, který je před trojicí mol a před zbytkem mol je natažený ocelový drát, tak se nenahazuje do nějakých závratných dálek. Chytá se ze vzdálenosti 10 až 20 metrů od mol, což je velice příjemné. Na tomto revíru se mně i Radkovi také poprvé v životě podařilo ulovit jesetera sibiřského, což je pro každého rybáře velký zážitek. Jeseter je krásná bojovná ryba, která má jednu speciální vlastnost a to sice tu, že po zaseknutí a i během zdolávání často skáče vysoko nad hladinu, takže je to opravdu parádní souboj. Jako návnadu jsme zde používali klasické masné červy a red halibut pelety o průměru 14 mm. Pokud se tedy rozhodnete tento rybník navštívit, tak určitě nebudete litovat a skvěle si zde zachytáte. Před jeho návštěvou je ale vždy téměř nutné alespoň den předem zavolat správci, který vám bude držet volné molo. O rybník je velký zájem, takže bez předchozího objednání bych tam určitě nejezdil.

Od května do srpna se zde chytá non-stop 24 hodin denně, od září do října od 6 do 22 hodin a od listopadu do prosince od 7 do 19 hodin. Povolenka na den i noc (24 hodin) stojí 450 korun, denní (12 hodin) je za 250 korun a půl denní (6 hodin) přijde na 150 korun.



Rybník Žákava

Krásný lysec ulovený na Žákavě

Krásný lysec ulovený na Žákavě

Soukromý rybník Žákava se nachází na konci stejnojmenné obce v Plzeňském kraji nedaleko Rokycan. Autem sjedete z hlavní silnice na louku, po které dojedete až k samotnému rybníku, takže by se dalo s nadsázkou říci, že zde můžete chytat doslova z auta. Rybník má rozlohu přibližně 2,5 hektaru a jeho průměrná hloubka je 1,5 metru. Hned u rybníka je také starý mlýn, který se dá po domluvě s majitelem rybníka využít jako střecha nad hlavou při nepřízni počasí. Před samotným mlýnem je sezení, které je rovněž pod střechou, takže před deštěm se dá schovat tam a není potřeba vstupovat dovnitř mlýna. Před mlýnem je ohniště, kde je možné rozdělat oheň, dále se dá půjčit gril a také je zde možnost využít udírnu, vše záleží na domluvě s velmi ochotným majitelem rybníka. Rybník je osazen převážně kaprem všech možných velikostí, amurem, línem, tolstolobikem, štikou, candátem a bílou rybou. Tento rybník jsme loni navštívili dvakrát a pokaždé se nám podařilo nachytat spoustu kaprů různých velikostí. Velkou výhodou bylo ale to, že jsme u rybníka vždy byli naprosto sami, takže jsme měli naprostý klid a libovolně jsme si mohli přecházet na různá lovná místa, kterých je kolem rybníka spousta. Nejlepší chytání je ale z rohu rybníka u mlýna za kovovým molem. Majitel rybníka v tomto místě ryby krmí, takže se zdržují především zde. Chytali jsme zde na masné červy, ale nejlepší návnadou je kousek chleba, nebo kulička z rohlíku či housky vykrojená pomocí kleštiček.

Pokud si sem chcete zajet zachytat, tak si nemusíte nic objednávat. My jsme vždycky dorazili bez předchozího ohlášení přímo k rybníku, zavolali majiteli, začali chytat a on si během dne přijel pro peníze za povolenku a hned zase odjel. Loni jsme platili 150 korun na osobu, ale jak je tomu letos bohužel nevím, protože na webových stránkách ceník není.



Rybník Domousnice

Rybník Domousnice, foto: rybnikdomousnice.wbs.cz

Rybník Domousnice, foto: rybnikdomousnice.wbs.cz

Soukromý rybník Domousnice má rozlohu 2 hektary a nachází se na okraji stejnojmenné obce, která leží pouhých 17 kilometrů od Mladé Boleslavi. Rybník je velmi dobře zarybněn a ryby jsou do něho pravidelně dosazovány z vlastního chovu a chovných rybníků. Obsádka rybníka je tvořena trofejními kusy kaprů (i forma koi), amurů a tolstoboliků. Dále je zde možné ulovit jesetera sibiřského, jsetera ruského, štiku, sumce, candáta, pstruha, úhoře a bílou rybu. Chytá se zde po celý rok formou chyť a pusť, ale pokud má rybář zájem, tak si může ulovenou rybu zakoupit za cenu podle aktuálního ceníku. V zimě je zde povolen lov na dírkách a to na povolenku. Po obou stranách rybníka je možné stanování a v jeho okolí se nachází obchod se smíšeným zbožím, restaurace a také vinárna. Autem se přijede až na samotný okraj rybníka, takže svůj vercajk nemusíte vláčet stovky metrů a vaše auto máte po celou dobu chytání krásně na očích.

Lov je povolen na dva pruty, třetí prut je možný za příplatek. Každý prut může být opatřen pouze jedním návazcem a jedním háčkem bez protihrotu. Montáž udice musí být takzvaně úniková, aby v případě upálení ryby došlo k odpadnutí olova či krmítka. Platí zde přísný zákaz používání srkaček. Každý rybář musí být vybaven podběrákem, podložkou pod ryby a peánem. Krmení je povoleno až na luštěniny všeho druhu.

Šupináč z Domousnice

Šupináč z Domousnice

Tento revír jsem se svým otcem a kamarádem navštívil v loňském roce dvakrát a v obou případech jsme všichni tři odjížděli naprosto spokojeni. Každému z nás se povedlo nachytat několik velmi pěkných kaprů, jeseterů a pořádných cejnů. Nejlepším místem pro chytání je určitě na hrázi rybníka po obou stranách mola vedoucího nad vodou. Je zde sice kamenitý břeh, ale majitel rybníka právě z mola ryby krmí, takže na těchto místech není potřeba skoro nijak zakrmovat a záběry přicházejí jak na běžícím páse. Jako návnadu jsme zde používali tradičně masné červy a pelety red halibut o průměru 14 a 17 milimetrů. O záběry na tyto nástrahy nebyla nouze, ale jednoznačně nejlepší nástrahou je speciální těsto, které vám na požádání majitel rybníka zdarma poskytne. Je to nějaký mix všelijakých přísad, ale zde funguje naprosto úžasně. Majitel ryby tímto těstem každý den krmí, takže ryby jsou na něj zvyklé a opravdu jim chutná. Pokud chcete ulovit amura, tak nejlepším místem je druhý konec rybníka, který je zakončen hustým porostem rákosí, což je místo, které amuři doslova milují. Nám se ho sice během dvou výprav chytit nepodařilo, bylo to ale spíš tím, že zde zrovna chytalo z obou stran rybníka opravdu hodně rybářů a to amury plašilo, protože jsou to ryby, které jsou opravdu nesmírně opatrné a plaché. Co se týče jeseterů, tak těch je zde opravdu mraky a nechytit zde během rybaření alespoň jedno je podle slov majitele rybníka opravdu umění. Jeseteři tu opravdu nezapřou svou povahu vodních vysavačů, stačí třeba metr od břehu vysypat do vody krmení tak, abyste na něho viděli a během pár minut pak můžete pozorovat tyto všežravce jak toto místo dokonale vyluxují. Po skončeném rybolovu jsme se stavili v místní restauraci na večeři, kam si přišel zchladit žízeň také majitel rybníka. Pěkných pár minut jsme si s ním krásně popovídali a i když je to tak trochu samorost a není lehké najít s ním společnou řeč, tak je to člověk, který ryby miluje a doslova jim obětuje svůj celý život. Také nám vyprávěl, že jednou na jeho rybník přijeli rybáři ze Slovenska, kteří si zde chtěly ulovit nějaké ty jesetery. Za celý den se jim to prý nepovedlo, jako nástrahy používaly různé druhy boilies, ale ani jeden ''jesouš'' se jim nepovedl ulovit. Majitel k ní prý na večer přišel, típnul rozkouřenou cigaretu, napíchnul ''vajgl'' na háček a za pět minut byl jeseter na břehu. To samé pak dokázal i s ovčím bobkem, kterému prý přezdívá ''domousnické boilies''. Tato historka nás opravdu pobavila a zároveň přesvědčila, že občas je opravdu úplně zbytečné nakupovat různé druhy návnad, dipů, boosterů a dalších věcí, když se ryby dají jednoduše chytat na to, co rybář najde pod nohama na břehu. Pokud si na tento rybník vyrazíte zachytat, určitě nebudete zklamáni a minimálně jednou se na něj s velkou chutí vrátíte!

Ceník povolenek je následující: 24 hodin – 350 korun, denní od 6 do 20 hodin – 250 korun, 24 hodin s rezervací místa – 500 korun, dokoupení třetího prutu – 100 korun.



Rybník Rpety-Hatě

Rybník Rpety-Hatě, foto: rybareni-rpety.cz

Rybník Rpety-Hatě, foto: rybareni-rpety.cz

Soukromý rybník Rpety-Hatě se nachází v obci Rpety, která leží nedaleko Hořovic a Žebráku. Rybník má rozlohu 2 hektary a chytá se zde od jara až do 30. listopadu. Přímo u rybníka se nachází hned několik možností ubytování, což ocení rybáři, kteří sem přijedou na delší výpravu. K ubytování je zde k dispozici velká chata (pro 8-12 lidí), malá chata pro 4 osoby, karavan pro 4 osoby a houseboat pro 2 osoby. Dále je zde možnost využití vlastního stanu či karavanu. Pokud si budete chtít od rybaření odpočinout, tak se můžete vydat třeba na houby do blízkých Brdských lesů. Osádku rybníka tvoří kapr včetně formy koi, jeseter sibiřský, jeseter ruský, amur, candát, štika, úhoř, sumec, jelec jesen, okoun a bílá ryba. Lov je možný na dva pruty s jedním návazcem, průběžnou montáží a jedním háčkem bez protihrotu. Každý rybář musí mít u sebe podběrák, podložku pod ryby a peán. Lov dravců je celoročně zakázán, karas stříbřitý a cejn velký jsou považovány za ryby škodlivé a nesmějí být po ulovení vráceni zpět do vody.

Tento rybník jsem opět se svým kamarádem Radkem navštívil v loňském roce dvakrát a pokaždé to předčilo naše očekávání. Autem dojedete přímo k rybníku a zaparkujete ho na parkovišti u velké chaty. Kvůli velkému tlaku rybářů je nutné se před příjezdem telefonicky domluvit s majitelem nebo majitelkou rybníka. Rybník je pěkně udržovaný a to samé platí i o krásných travnatých březích. Chytat se dá pouze ze břehu pod chatou, z druhé strany je rybolov zakázán. Chytá se zde systémem chyť a pusť, ale v případě zájmu se dá ulovená ryba po domluvě s majitelem odkoupit. Při každé návštěvě jsme chytali z výběžku hned vedle malého průtoku do ochlazovací nádrže. Po příjezdu a krátkém popovídání se sympatickou majitelkou rybníka jsme se dozvěděli, že rybník je spíše přerybněný a tak už jsme se nemohli dočkat až nahodíme. Přijeli jsme sem s cílem parádně si zachytat a ne ulovit nějaké trofejní kusy ryb a to se nám do posledního puntíku splnilo. Vůbec nebylo třeba zakrmovat, stačilo jen nahodit a do dvou minut byl kapr na břehu. Kapřící zde koušou opravdu neskutečným způsobem, který jsem jinde ještě nezažil. Zpočátku jsme každý chytal na dva pruty, ale po chvilce jsme se rozhodli, že budeme chytat jen na jeden, protože dva pruty prostě nebylo možné stíhat obsluhovat. Od začátku jsme chytali pouze na pelety red halibut o průměru 14 milimetrů. Pokud se chtěl člověk dojít vyčůrat, nebo třeba zakousnout něco k jídlu, tak musel bezpodmínečně vyndat prut z vody, protože jinak to prostě nešlo. Kolikrát se nám stalo, že jsme nahodili a kapr zabral dříve, než jsme stačili umístit prut do vidličky, prostě paráda. Po dvou hodinách jsme rezignovali na nasazování nových pelet a chytali jsme na jednu peletu až do té doby, dokud se úplně nerozmočila a nezůstala z ní pouze zarážka. Strávili jsme zde pět hodin a během této doby se nám podařilo ve dvou vytáhnout na břeh neuvěřitelných 78 kaprů ve velikosti od 35 do 50 centimetrů, takže jsme odjížděli naprosto vyčerpaní, ale také dokonale uspokojeni. Pokud si tedy chcete parádně zachytat a nestojíte o nějaké trofejní úlovky, pak lepší rybník, než Rpety-Hatě neznám!

Ceny povolenek jsou následující: jednodenní 24 hodin – 300 korun, víkendová – 800 korun, týdenní – 1 800 korun, dopolední od 7 do 12 hodin – 200 korun, nerybařící doprovod – 50 korun na den. V ceně povolenky je 1 kilogram pšeničného šrotu do krmítek, užívání WC, umývárny a sprchy s teplou vodou.

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 13.05.2015
Aktualizováno: 13.05.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Prověřené soukromé revíry, kde si skvěle zarybaříte

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejznámější nudistické pláže světa Nudistické pláže byly vždy dráždivým...
Nejznámější nudistické pláže světa
Přehled nejlepších destinací pro surfování Cestování na dovolenou k moř...
Přehled nejlepších destinací pro surfování
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Cestování za polární září Naše planeta nám nabízí nepřeberné množství ...
Polární záře
Cestopis: Malta, dovolená na skútru Malta je ostrovním státem ve Středo...
Ostrov Comino, pohled na Modrou lagunu
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku

Fotogalerie k tématu: Prověřené soukromé revíry, kde si skvěle zarybaříte





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist