Potápěčské ráje naší planety

Dovolená na pláži je už pro mnohé turisty příliš fádní záležitostí, a proto se cestovatelé z celého světa stále častěji vydávají za netradičními adrenalinovými zážitky. Jedním z oblíbených koníčků, za kterým se dá cestovat do všech možných koutů naší krásné planety, je také potápění. Říká se, že objevování podmořského světa naprosto uchvátí všechny, kteří si někdy navléknou neopren a nasadí přístroje. Člověku se totiž naskytne zcela nový pohled na život, který může být i pod mořskou hladinou naprosto fascinující. Pojďme se společně podívat na nejkrásnější potápěčské ráje světa.

 

Curacao - Porto Marie Beach

 

Jedním z míst, kam se rozhodně vyplatí cestovat a to nejen za potápěním, je překrásný ostrov Curacao. Malý ostrov ležící v souostroví Nizozemské Antily je od roku 2010 autonomním územím Nizozemského království. Nemusíte mít proto strach, že by se jednalo o nějak extrémně zaostalé místo, právě naopak, místní infrastruktura je na poměrně dobré úrovni. Možná i proto se stále více daří cestovnímu ruchu, který si zakládá na zdejších překrásných plážích, jež uhranou každého turistu. Další doménou ostrova je právě potápění. Vody, které omývají břehy ostrova, se totiž mohou pochlubit skvělou teplotou, viditelnost pod hladinou je zde vynikající a kromě nádherných pestrobarevných rybek tu můžete obdivovat také korálové útesy či vraky potopených lodí. Na Curacau se proto nachází množství potápěčských škol, ve kterých působí zkušení instruktoři. Jednou z nejkrásnějších pláží celého ostrova je nepochybně Porto Marie Beach, která se nachází přibližně 8 kilometrů severozápadně od hlavního města Willemstad, ve kterém žije takřka 140 tisíc obyvatel. Porto Marie Beach je vyhledávaná nejen díky tomu, že se skvěle relaxuje na jejím nádherně jemném bílém písku, ale také z toho důvodu, že se v jejím okolí nachází fantastické podmínky pro potápění a šnorchlování. Sídlí zde také jedna z již zmiňovaných potápěčských škol. Porto Marie Beach se nachází v překrásném údolí, které tvoří dva vedle sebe jdoucí útesy, jež skrývají tento ráj na zemi. Nejlepší přístup do moře je v pravé části zátoky. Po chvilce doplavete k bójce, od které začínají potápěčské trasy. Písčité dno se postupně svažuje až ke korálovým úlomkům a brzy se dostanete do hloubky 20 metrů, kde se již nachází pestrý mořský život. K vidění jsou především krásné exotické barevné rybky, které kolem vás v hejnech proplouvají. Po jedinečném zážitku pod hladinou průzračného moře se můžete občerstvit v některém ze snack barů, která se na útulné pláži Porto Marie Beach nacházejí.

 

Kuba - Maria La Gorda

 

Karibským rájem potápěčů je rovněž ostrov Kuba. Ten totiž není proslavený jen skvělým rumem a charismatickým diktátorem Fidelem Castrem, ale také jedinečnými plážemi a skvostným pobřežím, které nabízí skvělou příležitost k potápění. Potápěčská střediska na tomto ostrově disponují velmi dobrým zázemím. K dispozici vám jsou samozřejmě zkušení a certifikovaní instruktoři, kteří budou vašimi průvodci v úžasném podmořském světě plném barev. Během zámořských výprav, jejichž cílem byly i ostrovy při březích amerického kontinentu, se tu potopilo množství lodí. Jejich zbytky jsou nyní rovněž velkou atrakcí této destinace. V blízkosti všech významných středisek jsou pochopitelně také zdravotnická zařízení, která mohou v případě nějakého zranění okamžitě postiženému pomoci. Podle znalců tamějších poměrů je nejlepším místem pro potápění na ostrově destinace Maria La Gorda. Jde o letovisko, ve kterém se nabízí potápěčům naprostý komfort. Viditelnost pod vodou je až 50 metrů, což umožňuje úžasné podmořské fotografování. Vzhledem k reliéfu dna, které je vrstveno korálovými útesy, je zde možné potápění na několika úrovních. Můžete tak třeba jen šnorchlovat, nebo se naopak potápět do velkých hloubek, v nichž uvidíte netradiční živočichy, které nejsou v menší hloubce k vidění. Kromě již zmiňovaných pestrých korálů si tak pod vodou můžete prohlížet medúzy, mořské houby, rejnoky, barakudy, langusty a někdy i obří býložravé žraloky. V letovisku Maria La Gorda je téměř padesát rozdílných potápěčských míst, takže každý zájemce o tuto adrenalinovou činnost si může vybrat ze skutečně širokého spektra možností. Při návštěvě tohoto místa rozhodně nezapomeňte prozkoumat podmořskou jeskyni Yemayá, která se nachází v hloubce 33 metrů pod hladinou. V blízkosti je rovněž několik podmořských tunelů, které ve skále vytvořil zub času. Doplavte ale také k místům, kde hojně rostou různobarevné podmořské houby. Dalšími atraktivními místy jsou El Paraíso Perdido a Moby Dick, kde budete plavat v bezprostřední blízkosti obřích hejn malých neonových rybek, jejichž svítivé barvy vynikají v kontrastu s černými korály, které se v této oblasti nacházejí.

 

Mikronésie - ostrov Yap

 

Tichomořský region Mikronésie patří k nejexotičtějším destinacím, které si jen člověku může představit. Jedná se o velkou oblast s mnoha ostrovy a ostrůvky, jež svým návštěvníkům nabízejí jedinečné soukromí, průzračné moře, pohádkové pláže s palmami a bílým pískem. Není proto divu, že i sem směřují kroky mnoha potápěčů, kteří si chtějí prohlédnout, jaké poklady se skrývají při pobřeží těchto ostrovů, které jsou roztroušeny jako rozsypané korálky v Tichém oceánu. Nádherným, i když ne tak známým místem je ostrov Yap, jenž je součástí jednoho ze čtyř spolkových států, které dohromady tvoří republiku Federativní státy Mikronésie. Jde o nefalšovaný ráj potápěčů, kteří zde mohou vychutnávat fascinující podmořský život. Yap je zajímavý také z antropologického hlediska, dodnes se tu totiž platí obřími kamennými mincemi, které jsou považovány za jedno z nejstarších platidel vůbec. To, co je na ostrově Yap úchvatné, je právě jeho netknutost a panenský vzhled. Nenajdete tu totiž žádné větší hotelové komplexy, ale jen malé rodinné hotýlky, vilky a bungalovy, které si zachovávají svou exotickou autentičnost. Mnoho obyvatel stále žije v typickém domorodém duchu, který je založen na rybaření a zemědělství. Pokud se vydáte pod mořskou hladinu, tak zde vedle překrásných korálů můžete najít i mnohé mořské živočichy, jako jsou želvy, rejnoci, ale třeba i tučňáci.

 

Srí Lanka - Kalpitiya

 

Další destinací, která je jako stvořená pro potápění, je nádherná Srí Lanka. Ostrov ležící v jihovýchodní Asii nedaleko břehů Indie. Srí Lanka nenabízí jen fantastické pláže, ale také bohatý podmořský svět, který si dokonale užijí jak milovníci šnorchlování, tak ti, kteří dávají spíše přednost skutečnému potápění ve větších hloubkách. Ideálním místem pro potápění je poloostrov Kalpitiya, který leží uprostřed západního pobřeží Srí Lanky nedaleko města Puttalam. Obrovskou výhodou tohoto místa je především to, že i přes velkou popularitu Srí Lanky, je Kalpitiya stále takřka nedotčena cestovním ruchem. Největší korálový útes Srí Lanky leží přibližně hodinu jízdy lodí od břehu. Jeho prohlídka pod hladinou však rozhodně stojí za to. Vyskytuje se tu totiž obrovské množství nádherných ryb a dalších mořských živočichů, jako jsou například želvy nebo rejnoci. Nejlepším obdobím, kdy se vydat na toto místo, je konec listopadu až začátek května. Ve zbylých měsících tu naopak vládne jihozápadní tropický monzun, takže ponor pod hladinu není možný. Díky jedinečné teplotě vody, která se pohybuje i v menších hloubkách vysoko nad nulou, není potřeba k potápění neopren. Pro hlubší ponor je však i tady nezbytný a to nejen vzhledem k teplotě, ale také jako ochrana proti odřeninám a zraněním při kontaktu s útesy, korály či podmořskými živočichy. Stejně jako v ostatních významných potápěčských střediscích vás i tady provedou pod mořskou hladinou kvalifikovaní instruktoři, bez nichž by ty nejlepší výlety ani nebyly možné.

 

Egypt – Národní park Ras Mohamed

 

Mezi nádherné a přesto ještě pro širší veřejnost cenově přijatelné potápěčské ráje patří slunný Egypt. Jedna z nejoblíbenějších mimosezónních destinací evropských turistů. Každý, kdo tuto zemi pyramid a faraónů navštívil, ví, že jedním z největších lákadel je právě možnost šnorchlování a potápění. Skvělé podmínky pro pozorování podmořského života naleznete takřka ve všech letoviscích ležících u Rudého moře. V Egyptě jsou ale přesto místa, které se vyplatí navštívit právě kvůli této činnosti. Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších je Národní park Ras Mohamed. Ten se rozkládá na jižním cípu Sinajského poloostrova zhruba ve vzdálenosti 20 kilometrů od známého letoviska Sharm el Sheikh. Jde o první mořský národní park v Egyptě, který byl založen v roce 1983. V parku Ras Mohamed se tak kromě nadšených návštěvníků neustále pohybují vědci, kteří zkoumají místní faunu a flóru, ale také strážci z řad ochránců přírody, kteří zde dohlíží, aby nikdo neporušoval předpisy a nedevastoval toto nádherné prostředí. Park se dělí na pevninskou a mořskou část. Na pevnině si můžete prohlížet různé druhy vzácného ptactva, porosty mangrovníků či se procházet po zdejších útesech, které zabíhají až do moře. Ve vodě je pak k vidění kromě živých i odumřelých korálů pestrý život nejrůznějších rybek a živočichů. Kromě úchvatných hejn malých barevných rybek (nachází se jich tu více než 1 000 druhů) můžete narazit také na želvy, barakudy či menší druhy žraloků. Plavat můžete také k vraku lodi jménem Jolanda či Sasankovému městu, kde se nachází neuvěřitelné množství mořských sasanek.

 

JAR - Gansbaai

 

Jestliže hovoříme o krásách a fantastických možnostech, které svým návštěvníkům přinášejí nejkrásnější potápěčské destinace na světě, tak nemůžeme vynechat ani Jihoafrickou republiku. Kromě toho, že se tu poblíž světoznámých pláží nachází zajímavá místa pro tradiční potápění či šnorchlování, je tato destinace známá také maximálně adrenalinovými zážitky, které zde zakoušejí jen ti nejodvážnější turisté. Jde o potápění mezi žraloky. Právě JAR je totiž proslulá tím, že se tu vyskytuje množství velryb, ale také žraloků, včetně toho nejhrozivějšího – bílého žraloka. Člověk si může vybrat, zda se vydá do míst, kde je možné plavat vedle žraloků na otevřeném moři, tento druh turistiky je však velmi nebezpečný a v rámci zachování vašeho života bychom vám ho příliš nedoporučovali. Druhou možností, která neztrácí nic na svém adrenalinovém pojetí, je potápění v kleci k bílým žralokům. Dostanete se tak do bezprostřední blízkosti mořských zabijáků, kteří v lidech od pradávna vyvolávají panickou hrůzu. Ideálním místem k tomu jsou ostrůvky poblíž města Gansbaai, které se nachází na jižním cípu JAR, východně od Kapského města. Všem návštěvníkům tohoto střediska jsou k dispozici instruktoři a lodě, které vás dopraví přímo k bílým žralokům, k nimž budete v pevné ocelové kleci spuštěni. Pokud si netroufnete pod hladinu, tak můžete zůstat na lodi a alespoň sledovat, jak probíhá krmení žraloků, kteří se pak mezi sebou neúprosně perou o snadnou kořist. Věřte, že i tak budete mít husí kůži po celém těle. Jedná se však o nezapomenutelný zážitek.

 

Klíčová slova: Curacao, Kuba, Mikronésie, Srí Lanka, Egypt, Jihoafrická republika

 

Publikováno: 03.10.2011
Aktualizováno: 03.10.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Potápěčské ráje naší planety

24.10.2011 14:54 rhhrjj
88.103.193---

a kde je australie? neco o ni :(

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Fotogalerie k tématu: Potápěčské ráje naší planety





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist