Nejlepší světové destinace pro adrenalinové sporty

Někdo si na dovolené rád v poklidu poleží na pláži, jiní naopak radši zvolí aktivní odpočinek spojený s množstvím adrenalinových zážitků. Zástupců druhé skupiny rok od roku výrazně přibývá, o čemž nás přesvědčuje i stále se rozšiřující nabídka cestovních kanceláří a speciálních agentur, které se plánováním adrenalinových sportů zabývají. Krásná příroda a dech beroucí scenérie jsou pak nezbytným doplňkem pro vykonávání drtivé většiny extrémních sportů. Mnoho z nich má totiž ve svém mottu právě souznění s přírodou a útěk z přelidněné civilizace. Adrenalinové zážitky si sice můžete dopřát i v českých luzích a hájích, mnohem více si je však užijete v exotických končinách či evropském vysokohorském prostředí. Pro to, jak se může člověk zdravě napumpovat adrenalinem a vyzkoušet, kde leží hranice jeho odvahy, existuje velké množství možností. Nezáleží na tom, zda je právě léto, podzim, jaro nebo zima, příznivci nejrůznější skoků, otoček, vrutů, rychlosti a výšek si vždy najdou to své. Mezi nejoblíbenější kratochvíle vyznavačů extrémních sportů patří především bungee jumping, surfování, snowboarding, freeriding, base jumping, windsurfing či paragliding. Každý z těchto sportů má svá rizika, zároveň však přinášejí nevšední zážitky, které člověk jen těžko zažije na pláži u hotelu. Pojďme se nyní společně podívat na některé vyhlášené světové destinace, ve kterých si každý můžete užít sportovních adrenalinových zážitků až nad hlavu.

 

Nový Zéland – bungee jumping, rafting, sky diving

 

Záliv Taupo v regionu Waikato

Záliv Taupo v regionu Waikato

Jednou z nejkrásnějších destinací světa je nepochybně Nový Zéland. Nádherná zelená krajina, vysoko čnící horské masivy, spousta vodopádů a jezer, divoké pobřeží plné burácivých mořských vln mezi útesy. Nový Zéland je zkrátka snem každého cestovatele a výjimkou nejsou ani ti, kteří vyznávají adrenalinové sporty. Jak už totiž bylo řečeno, kombinace extrémních sportů a fascinující přírody je zaručeným spojením, které nemůže nikdy zklamat.

 

Velmi populární je na Novém Zélandu především bungee jumping. Jak by také ne, první „bláznivý“ člověk, který skočil přivázaný na laně z mostu, totiž pocházel právě z Nového Zélandu. Nejatraktivnější oblastí je v tomto ohledu Taupo na severním ostrově. Sjíždí se sem stovky turistů, kteří chtějí okusit bungee jumping právě v této lokalitě. Nejedná se sice o nejvyšší skok, ale zdejší krajina je k tomuto odvážnému koníčku doslova jako dělaná. Na druhém (jižním) z novozélandských ostrovů se za skokem na laně zase vypravte do oblasti Queenstown, ve které se nachází úchvatná propast Kawarau, do které se z mostu vrhají jen ti nejodvážnější. Největší bungeejumpingové skoky jsou však ještě v jiných místech této lokality. Skippers Canyon nabízí let dlouhý 102 metrů a skalní římsa Nevis Highwire dokonce neskutečných 143 metrů, což je podle tabulek nejdelší bungee skok na světě.

 

Dalším oblíbeným adrenalinovým sportem, který se dá na Novém Zélandu dokonale praktikovat, je rafting. Sjezd vzpěněných peřejí divoké řeky na raftu je skutečnou lahůdkou, kterou by si neměl nechat ujít žádný turista, který chce v této zemi zažít také nějaké dobrodružství. Ideální destinací je opět oblast Taupo, kde se nachází stejnojmenné jezero, z něhož vytéká řeka Waikato. Na ní můžete zažít také sjezd vodopádů Huka Falls. Na jižním ostrově se opět vypravte do Queenstown, ve kterém vám skvělou jízdu dopřejí zejména řeky Kawarau (nad kterou se ční již zmiňovaná úchvatná skaliska s propastí) a Shotover. Parádní jízdu však můžete zažít také na západním pobřeží jižního ostrova ve středisku Westport.

 

Jestli si chcete užít jedinečnou novozélandskou přírodu z pořádného nadhledu, tak máte šanci díky skydivingu, neboli skoku s padákem z letadla. V hlavních centrech obou ostrovů naleznete dostatek společností, které vám tento neuvěřitelný zážitek zprostředkují. To, že jste začátečníci vůbec nevadí. Můžete totiž absolvovat rychlé školení pod dohledem instruktora, jenž vás naučí vše potřebné, takže vás ve vzduchu nemůže nic překvapit. Tedy s výjimkou toho, že se vám náhodou neotevře padák.

 

Bali – surfing, windsurfing a potápění


Útesy na Bali

Útesy na Bali

Opravdoví fajnšmekři vodních sporů a milovníci surfování se za tímto nádherným koníčkem vydávají nejčastěji na Bali. Tento indonéský ostrov patřící do souostroví Malé Sundy, musí svou pohostinností a životním stylem nadchnout úplně každého cestovatele. Jednoznačně nejoblíbenější sportovní disciplínou je tu surfing. Díky rozmanitosti Bali si zde můžou na prkně ve vlnách zadovádět úplně všichni. Od začátečníků, přes pokročilé až po opravdové profíky. Příjemné písčité pláže nabízejí skvělé zázemí těm, kteří na surfu teprve začínají a pokoušejí se proměnit své teoretické znalosti v praxi. Divočejší místa, na kterých se vlny oceánu lámou o korálový útes zase dávají příležitost zkušeným surfařům, kteří si chtějí užít nespoutanou jízdu.

 

Asi nejznámějším surfařským letoviskem na Bali je Kuta, která leží na jižním pobřeží ostrova, kde ji omývá Indický oceán. Jelikož se nachází v bezprostřední blízkosti Denpasaru, hlavního města ostrova, doprava do tohoto střediska nepředstavuje žádný větší problém. Příznivý vítr vykouzlí každý den na mořské hladině mocné vlny, ve kterých se opravdu vyřádí především milovníci jízdy na prkně. Pro dovolenkové plavce jde totiž v určitých úsecích dne o příliš silnou kávu.

 

Dalším oblíbeným surfařským centrem je Balangan, který se nachází na poloostrově Bukit. Pět kilometrů dlouhá pláž s mocnými vlnami dodává celému místu jedinečnou atmosféru. Podle některých turistických průvodců jde dokonce o nejkrásnější pláž na celém ostrově. Pré tu mají opět především surfaři, kteří zde dokonce pořádají tréninkové kempy, na nichž můžete získat dostatečnou průpravu pro to, abyste se na surfu necítili jako ve skořápce na mořské hladině, ale dokázali naopak své „plavidlo“ ovládat a využívat vlny ve svůj prospěch. Od mnoha profíků můžete také odkoukat základní techniku a způsob, jak se vyrovnat s mořským živlem.

 

Pokud si netroufáte utkat se na prkně s vlnami oceánu, tak můžete využít nádherného prostředí Bali k dalším skvělým činnostem, které se rozhodně také nedají označit za zahálení. Jednou z nich je například šnorchlování. Zdejší podmořský svět totiž nabízí fascinující pohled na pestrobarevné korály, rozmanité rybky, hvězdice, mořské koníky a další vodní živočichy. Jestliže si věříte a máte již nějakou průpravu, tak rozhodně vyzkoušejte také klasické potápění. K vidění je toho tady opravdu spousta.

 

Řecko – windsurfing, horolezectví

 

Pláž Porto Katsiki na ostrově Lefkáda

Pláž Porto Katsiki na ostrově Lefkáda

Za skvělým windsurfingem nemusíte za každou cenu vyrážet jen do dalekých končin. Mnoho řeckých ostrovů totiž nabízí skvělé podmínky, které jsou jako dělané na míru windsurferům. Jako ukázkový příklad můžeme uvést třeba středisko Vassiliki na nádherném ostrově Lefkáda. Každé odpoledne se tam totiž místní rozsáhlá pláž promění ve festival dobrodruhů na prknech s plachtou. Vassiliki najdete na jihu ostrova a pokud si vypůjčíte skútr nebo auto, můžete se hravě dopravit na nejkrásnější pláže celého Řecka – Egremni a Porto Katsiki. Hned si tu budete připadat jako v Karibiku. Dalšími vyhlášenými místy pro windsurfing jsou ostrovy Karpathos a Samos. I zde se všichni milovníci tohoto sportu můžou vyřádit na pobřeží se svým oblíbeným „dopravním prostředkem“.

 

Další možnost, jak strávit aktivní dovolenou, představuje méně známý ostrov Kalymnos. Ten je zaslíbený především horolezcům. Je to tu totiž samá skála a útes. Každoročně sem míří stovky horolezců, kteří si mohou užívat lezení na skalách, jež se tyčí nad nádhernou azurovou mořskou hladinou. Všechna střediska tu nabízejí nejen školy horolezectví, ale také potápění. I to je totiž na Kalymnosu jedinečným zážitkem.

 

Mexiko – base jumping

 

V Mexiku se nachází největší jeskynní propast na světě, která je opředena mnoha záhadnými legendami. Jmenuje se Cave of Swallows a mezi vyznavači extrémních sportů má velké jméno. Je zde totiž možné provádět base jump, tedy sok s padákem ze skály. Obvykle se skáče z vysokých hor a útesů. Skok do jeskynní propasti je zde opravdovou lahůdkou. Cave of Swallows se nachází v San Luis Potosi a do hloubky měří přes 330 metrů. Do jeskyně se dostanete obřím otvorem o rozměrech 49 x 62 metrů. Uvnitř propasti je svět šera, ve kterém se podle některých mexických legend nachází vstup do pekla. Toto atraktivní prostředí využilo ke svým snímkům již mnoho filmových tvůrců, Jamesem Cameronem nevyjímaje. Příznivci adrenalinových sportů si můžou vybrat, zda se na dno jeskynní propasti slaňují, nebo skočí padákem. Samotný skok trvá něco přes deset vteřin a je prý jedním z nejlepších adrenalinových zážitků, kterých člověk může vůbec dosáhnout. Base jumping je v Mexiku velmi populární, což dokazuje množství turistů, kteří sem za tímto druhem zábavy míří. Ideální oblastí je Acapulco a jeho okolí, kde se nachází množství skal, které jsou pro tento nevšední zážitek jako stvořené.

 

Švýcarsko – snowboarding, freeriding

 

Švýcarské středisko Laax sice nepatří k těm nejznámějším lyžařským areálům, avšak ve spojení se sousedními středisky Films a Falera, nabízí jedinečnou možnost fantastického sportovního vyžití. Laax leží v Glarnerských Alpách v nadmořské výšce 3 018 metrů a tvoří vrcholek již zmiňovaného triumvirátu lyžařských center. Celkově si můžete užívat pohodovou jízdu na 220 kilometrech sjezdovek, které se rozprostírají mezi čtyřmi moderními snowparky. Nachází se tu také největší U-rampa v Evropě, kde se dají předvádět nejrůznější freestylové kousky a vylomeniny. Laax je proslulý také svou školou snowboardingu. Dokonce se tu jezdí závody světového poháru. To ale není všechno. Laax je rovněž rájem pro ty, kteří vyznávají zimní adrenalinovou zábavu jménem freeriding. Tato lyžařská a snowboardová disciplína se stále více rozšiřuje. Jde o sjíždění terénu mimo sjezdovku, což přináší všem vyznavačům nádherný pocit svobody a volnosti. V Laaxu je dokonce profesionální škola freeridingu, kde vás zkušení instruktoři zasvětí do tajů této adrenalinové kratochvíle. Pro sjezdy ve volné přírodě můžeme něco takového jen doporučit. Člověk by se totiž měl nejprve naučit, jak se správně v nebezpečném a nepředvídatelném terénu chovat a jak předcházet krizovým situacím. Instruktáž dostanete však i pro krizové chvíle, do kterých se můžete při tomto sportu snadno dostat. Nebezpečí laviny je totiž na horských svazích všudypřítomné, což musíte mít neustále na pozoru. Stejně tak jako to, že každý adrenalinový zážitek spojený s extrémními sporty nese svá četná rizika.

 

Klíčová slova: Nový Zéland, Bali, Řecko, Mexiko, Švýcarsko

 

Publikováno: 03.09.2011
Aktualizováno: 03.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Nejlepší světové destinace pro adrenalinové sporty

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje

Fotogalerie k tématu: Nejlepší světové destinace pro adrenalinové sporty





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist