NEJ památky světa podle samotných turistů

Pohled na Karlův Most

Pohled na Karlův Most

Největší cestovatelský portál na světě TripAdvisor sestavil na základě údajů, které od začátku letošního roku nasbíral od sta tisíců svých uživatelů, další z mnoha žebříčků, které mají pomáhat ostatním cestovatelům při jejich rozhodování, na jaké místo a do jaké země se vypravit. Po nejlepších hotelech, destinacích, plážích a ostrovech tu máme výsledky ankety o Nejlepší památku Světa a Evropy. V celosvětovém měřítku má konečně také Česká republika svého zástupce, kterým je Karlův most na 16. místě, který za sebou nechal například dubajský mrakodrap Burj Chalífa či zříceninu mayského města Chichén Itzá. Podívejte se v následujících odstavcích jaké památky se umístily v první desítce v rámci celého světa.

Angkor Vat – Kambodža

Chrám Angkor Vat

Chrám Angkor Vat

Angkor Vat je chrám v Kambodži, který se nachází v Angkoru, což je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Chrám byl postaven na začátku 12. století pro krále Súrjavarmana II. A je vrcholným příkladem khmérské architektury. Jedná se o symbol Kambodže a proto je také zobrazen na její státní vlajce. Od roku 1992 je chrám zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Celková výměra chrámu je kolem jednoho kilometru čtverečního a díky tomu je také považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě.

Chrám je rozdělen na tři kompozice – vnější dispozice, centrální kompozice a dekorace. Vnější obvodová zeď celého komplexu o délce 1024 x 802 metrů je vysoká 4,5 metru a je obehnána 190 metrů širokým pásem lesnaté plochy a vodního příkopu. Do chrámu se dá vstoupit z každé světové strany, u každého vstupu se navíc nachází malá budova, takzvaná gopura.

Jedním z hlavních důvodů, proč je Angkor Vat tolik obdivován je bohatá výzdoba jeho interiéru, kterou tvoří především basreliéfy. Nejslavnější scénou je Víření moře mléka, která zobrazuje 92 asurů a 88 dévů, kteří pod vedením boha Višnua používají hada Vásukiho k rozvíření moře.



Machu Picchu – Peru

Lamy na Machu Picchu

Lamy na Machu Picchu

Ruiny předkolumbovského inckého kultovního města Machu Picchu leží v peruánských Andách na horském sedle nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2 430 metrů. Od města Cuzco jsou ruiny vzdáleny asi 80 kilometrů na severozápad. Ruiny inckého města, které se začalo stavět kolem roku 1430 objevil 24. července roku 1911 americký archeolog Hiram Bingham. Od svého objevení je toto město jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí jak v Peru, tak v celé Jižní Americe. Od 7. července roku 2007 je Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa a v roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Ruiny města se rozkládají na ploše přibližně 5 kilometrů čtverečních a jsou rozděleny na dvě základní skupiny – na městskou a zemědělskou část, které jsou od sebe odděleny zdí. Zemědělská je rozdělena cestou na horní a spodní část, zatímco městská část je rozdělena náměstím a dělí se na západní a východní část.



Tádž Mahal – Indie

Pomník Tádž Mahal

Pomník Tádž Mahal

Tádž Mahal je monumentální pomník, který se nachází v indickém městě Ágra ve státě Uttarpradéš. Budovu nechal postavit v letech 1632-1654 indický mogul Šáhdžahán na památku své ženy Ardžumand Banu Baygam, která předčasně zemřela ve věku 36 let při porodu posledního dítěte. Zajímavostí budovy je to, že v každou denní dobu se mění její zabarvení. Ráno je její barva narůžovělá, na večer mléčně bílá a při dopadu měsíčních paprsků se barva mění na zlatou. Od roku 1983 je Tádž Mahal zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO a dne 7. července 2007 byl zařazen mezi nových sedm divů světa.

Tato stavba se vyznačuje nepřeberným bohatstvím vlysů a kazet s reliéfy a inkrustacemi z drahých kamenů, přičemž k jejich zhotovení bylo použito kolem 60 druhů polodrahokamů. Celý pomník je postaven z mramoru, který se na stavbu dovážel lomu vzdáleného 300 kilometrů. Budova je vysoká 73 metrů, výška vnitřní kopule je 24,74 metrů, průměr vnitřní kopule je 17,72 metrů a výška zahradní brány je 23,07 metrů.



Velká mešita šejka Zayeda – Spojené arabské emiráty

Mešita Sheikh Zayed v Abu Dhabi

Mešita Sheikh Zayed v Abu Dhabi

Jedna z nejkrásnějších staveb moderního světa – Velká mešita šejka Zayeda se nachází ve městě Abú Dhabí, které je hlavním městem Spojených arabských emirátů. Stavba této megalomanské mešity stále neuvěřitelných 13 miliard korun a podílelo se na ní dvacet zemí z celého světa. Mešita byla postavena v období let 1996 až 2007, vejde se do ní až 40 tisíc věřících a její interiér ukrývá hned několik světových rekordů.

Jednou z největších atrakcí mešity je největší koberec na světě, který je položen v hlavním sále a má rozlohu pět tisíc metrů čtverečních. Výroba tohoto koberce trvala dva roky a pracovalo na něm 1300 íránských žen. Koberec je utkán z bavlny a ovčí vlny, která byla přivezena z Nového Zélandu. Celý koberec váží neuvěřitelných 35 tun a je vytvořen ze dvou miliard uzlíků.

Dalším turistickým lákadlem je bezesporu jeden ze sedmi obřích lustrů, který je zároveň třetím největší lustrem na světě. Lustr vyrobila známá německá firma Faustig z Mnichova. Tento lustr je 15 metrů vysoký, v průměru má 10 metrů, váží 12 tun a je posázen milionem krystalů od Swarovského.



Chrám Sagrada Família – Španělsko

Katedrála Sagrada Familia v Barceloně

Katedrála Sagrada Familia v Barceloně

Chrám Sagrada Família od slavného architekta Antonia Gaudího se nachází v katalánské metropoli Barceloně. Stavba tohoto úchvatného díla začala v roce 1882 a trvá dodnes. Celkové dokončení katedrály je naplánováno na rok 2026, tedy ke 100. výročí úmrtí Antonia Gaudího. Od počátku až do současnosti se stavba katedrály financuje pouze z příspěvků a darů. Dne 7. listopadu 2010 byl chrám vysvěcen papežem Benediktem XVI., který ji také propůjčil titul basillica minor.

Gaudího plánem bylo ze Sagrady Família vybudovat poslední velkou svatyni křesťanství, a proto je katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly. Jedním z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.



Bazilika Svatého Petra – Vatikán

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Bazilika Svatého Petra ve Vatikánu je jedna ze čtyř římských papežských či velkých bazilik a také jeden z největších kostelů na světě. Jedná se o jednu z nejznámějších staveb křesťanského světa, které je úzce spjato s místem posledního odpočinku apoštola Petra a ročně sem přijíždějí miliony věřících.

Stavba baziliky probíhala v letech 1505 až 1629 a vystřídalo se na ní celkem šest architektů včetně známého Michelangela Buonarrotiho. Bazilika má impozantní rozměry – délka 211,5 metrů, výška 136,5 metrů a šířka 137 metrů s příčnými loděmi. Vnitřní průměr kupole Pantheonu (největší na světě) je 43,22 metrů. Uvnitř chrámu je přibližně 800 sloupů, 390 soch v nadživotní velikosti a 45 oltářů.

Do baziliky se přichází přes Svatopetrské náměstí, které je více jak 250 metrů dlouhé a 240 metrů široké. Náměstí lemuje 17 metrů široká kolonáda se čtyřmi řadami toskánských sloupů v zákrytu, nad kterými je celkem 140 soch světců z let 1669-1687. Uprostřed oválného náměstí stojí 25 metrů vysoký obelisk na podstavci se čtyřmi bronzovými lvy, který má označovat místo, kde byl zabit svatý Petr.



Katedrála Narození Panny Marie – Itálie

Duomo di Milano

Duomo di Milano

Katedrála Narození Panny Marie, známá také jako Milánský dóm (italsky Duomo di Milano) se nachází na náměstí Piazza del Duomo v italském Miláně. Jedná se o druhou největší katedrálu na Apeninském poloostrově a o pátou největší katedrálu na světě. Zároveň se jedná o jednu z nejnákladnějších gotických katedrál na světě, jelikož oproti jiným gotickým katedrálám z pískovců je tato vybudována z bílého mramoru. Stavba katedrály probíhala v letech 1418 až 1577. Na její výstavbě se podílelo celkem 76 architektů především z Itálie, ale i jiných zemí. Vystřídali se mezi nimi například známí architekti Oryani, Solari, Pellegrini, Buzzi, Ulrich von Ensinger, Jean Mignot či Nicolas Bonaventure.

Katedrála má půdorys kříže a její vnitřní prostor je rozdělen na pět chrámových lodí. Chrám je 157 metrů dlouhý, 92 metrů široký a výška hlavní lodi je 45 metrů. Rozlehlé žebrové klenby nese 50 sloupů a z vnějšku budovu podpírá 40 bohatě členěných pilířů. Katedrála má celkem 135 věžiček a na vrcholu té nejvyšší (108 metrů) je umístěna pozlacená socha Panny Marie. Nad kněžištěm uvnitř katedrály je umístěn krucifix s hřebíkem z Kristova kříže. Do vnitřních prostor katedrály se vejde 40 tisíc věřících.



Alcatraz – USA

Alcatraz, foto: facebook.com

Alcatraz, foto: facebook.com

Alcatraz je skalnatý ostrov ležící uprostřed Sanfranciského zálivu zhruba dva kilometry od pobřeží města San Francisco v americkém státě Kalifornie. Alcatraz je po celém světe známý především jako nejstřeženější federální věznice na světě, ze které se nedá utéct. Ostrov objevil roku 1775 španělský námořní důstojník Juan Manuel de Ayala. V roce 1859 zde byla dokončena stavba vojenské pevnosti. Přísně střežená federální věznice zde fungovala v letech 1934 až 1963.

V současné době je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou, kterou každoročně navštíví desítky tisíc turistů. Kromě samotné věznice se na ostrově nachází také zbytky původního vojenského opevnění a také nejdéle fungující maják (uveden do provozu 1. června 1854) na západním pobřeží USA.

V místním vězení strávil čtyři a půl roku jeden z nejznámějších gangsterů všech dob – Al Capone. Dalším slavným vězněm byl například bankovní lupič Floyd Hamilton, který byl komplicem Bonnie a Clyda.

Během 29 let fungování věznice se o útěk pokusilo celkem 36 odsouzených (včetně dvou, kteří se pokusili utéct dvakrát). Z těchto pokusů bylo 23 vězňů dopadeno, 6 zastřeleno během útěku a dva údajně utonuli.



Socha Krista Spasitele – Brazílie

Rio de Janeiro, socha Krista

Rio de Janeiro, socha Krista

Socha Krista Spasitele se nachází na vrcholu 710 metrů vysokého kopce Corcovado nad brazilským městem Rio de Janeiro. Sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru a ve vypsané soutěži zvítězil projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Základní kámen byl položen roku 1922 a samotná stavba pod vedením francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského započala v roce 1926. Slavnostní odhalení sochy proběhlo 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Od 7. července 2007 je socha Krista Spasitele zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Až do roku 1994 byla tato socha nejvyšší sochou Ježíše Krista na světě, kdy byla překonána monumentem Krista Svornosti v bolívijské Cochabambě.

Socha je vyrobena ze železobetonu, pouze její vnější vrstvy jsou vytvořeny z mastku, který má trvalé vlastnosti a snadněji se opracovává. Socha je vysoká 30,3 metrů (bez podstavce vysokého 8 metrů), rozpětí rukou je 28 metrů a hmotnost samotné sochy bez podstavce je 1 145 tun.



Golden Gate Bridge – USA

Golden Gate Bridge v San Franciscu

Golden Gate Bridge v San Franciscu

Jeden z nejdelších a nejznámějších visutých mostů světa – Golden Gate bridge se nachází v San Francisku v americkém státě Kalifornie. Most překonává stejnojmennou úžinu u ústí Sanfranciské zátoky do Tichého oceánu. Stavba mostu byla zahájena 5. ledna roku 1933 a do provozu byl slavnostně uveden 27. května 1937 pro pěší a o den později také pro automobily. Stavbu mostu vedl inženýr Joseph Baermann Staruss a jeho poradcem byl architekt Irving Morrow. Během stavby zahynulo celkem 11 lidí z toho deset po zřícení lešení dne 17. února 1937.

Celková délka mostu je 2 737 metrů a rozpětí jeho pilířů je 1 280 metrů. Má dvě nosná lana o průměru 92 centimetrů a každé z nich je složeno ze 27 572 pramenů. Každý pilíř mostu nese zátěž 95 tisíc tun, kotevní kvádry čelí zatížení 28 500 tun v tahu. Mostní věže dosahují výšky 227,4 metrů nad mořem. Celý most váží 887 000 tun a obě věže drží pohromadě celkem 600 tisíc nýtů. Most je natřen oranžovou barvou, díky které je lépe vidět pro lodě při častých mlhách v této oblasti. Přes most každý den projede více jak 120 tisíc aut po šestiproudé vozovce, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění podle denní doby.

Golden Gate Bridge je považován za nejvyhledávanější místo pro sebevrahy na světě. Podle statistik zde spáchalo sebevraždu přes 1 200 lidí. Díky tomu je na mostě umístěno několik telefonů, které zajišťují okamžité spojení s psychologem.

Klíčová slova: Kambodža, Peru, Indie, Spojené arabské emiráty, Španělsko, Itálie, USA, Brazílie

 

Publikováno: 17.06.2015
Aktualizováno: 17.06.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: NEJ památky světa podle samotných turistů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Kompenzace za zmeškaný let Přestupní let je u cest do vzdálených desti...
Způsob rezervace letenky rozhoduje

Fotogalerie k tématu: NEJ památky světa podle samotných turistů





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist