Cestopis: Jaro v Římě

Koloseum

Koloseum

Slunečné jarní počasí všechny cestovatele přímo vybízí k tomu, vydat se do některé z evropských metropolí a užít si tam skvělý prodloužený víkend, na který budou ještě hodně dlouho vzpomínat. Italské hlavní město je v tomto ohledu ideální volbou. V těchto měsících vám totiž nabídne velmi příjemné klima, při kterém budou nekonečné procházky mezi římskými památkami blahodárným osvěžením těla i duše. O Římu se říká, že na jeho prohlédnutí jeden život nestačí. To můžu ze své zkušenosti jen potvrdit. Řím si nese pověst nejkrásnějšího města Evropy již třetí tisíciletí a obdivu se bude vystavovat s největší pravděpodobností navždy. Pokud tedy nemáte jasno, kam se na pár dní vypravit, neměli byste moc dlouho váhat. Všechny cesty stejně vedou do Říma.

Cesta do Říma


Cesta z Prahy do Říma a zpět byla velmi snadnou záležitostí, jak na zařízení, tak na samotný průběh. Každý, byť začínající cestovatel, se zvládne zaregistrovat na stránkách ,,low costové‘‘ letecké společnosti, v tomto případě společnosti Wizzair, a objednat si letenku. Transakce mezi Prahou a maďarskou pobočkou proběhla bez problémů, stejně tak vytisknutí si palubního lístku, který musíte potvrdit nejpozději tři hodiny před odletem. Zde jen malá rada: ceny letenek a akcí leteckých společností si hlídejte a s předstihem zakupte, jelikož i zde platí pravidlo: Čím dříve, tím lépe. Cena letenky s blížícím se datem odletu roste. Dvě zpáteční letenky jsem zakoupil s tří měsíčním předstihem za bezmála pět tisíc korun.

Jelikož je Řím považován za jedno z nejromantičtějších měst Evropy, tak jsem výlet do města zahaleného antickými krásami podnikl se svou drahou polovičkou. Do Říma lze přiletět na dvě letiště a to Ciampino a Fiumicino. My jsme letěli do druhého jmenovaného letiště, které se nachází cca 30 km od Říma. Z letiště se do centra můžete dopravit za 14 euro vlakem, který je 3 minuty chůzí od letiště či několika autobusovými společnostmi, které jezdí kyvadlovou dopravou (neboli Shuttle Bus) mezi centrem a letištěm. Cena je od 6 do 8 euro. My jsme zvolili méně známou, zato levnější společnost Fast Line, která nás za 35 minut sice nedopravila do úplného centra, ale ,,jen‘‘ do zastávky metra Pyramida, která se nachází 15 minut chůzí od veleznámého Colossea.

Ubytování v Římě

 

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Největším oříškem celého výletu bylo nejspíše ubytování. Najít způsob, jak se v klidu a čistotě někde vyspat a nedat za to celé jmění, nebylo pro Řím snadným úkolem. Nalezené recenze na levnější ubytování zrovna pozitivně nevyzněly. Volit mezi špínou či prázdnou peněženkou se nám dvakrát nechtělo a tak jsme šli vlastní cestou. Ceny ubytování se odvíjí od termínu zájezdu, od toho zda cestujete v turistické sezóně, nebo mimo sezónu, a samozřejmě i od lokace hostelu či hotelu. Zvolili jsme Hostel Peter Pan, který se nachází nedaleko konečné metra linky B, zastávka Rebibia. Ze zastávky Rebibia se dalo jít do hostelu pěšky cca 10 minut nebo se svést autobusem zhruba 3 minuty. Zřejmě jsme našli onu jehlu v kupce sena, jelikož šlo o volbu více než výbornou. Cesta do centra od hostelu trvala přibližně 20 minut. Cena hostelu 50 euro za noc pro dvě osoby ve dvoulůžkovém pokoji, který byl skromně vybavený zrcadlem a umyvadlem, byla velmi dobrá. Nevýhodou bylo snad jen sdílené sociální zařízení na patře a skutečně jednoduché snídaně (croisant, vločky s mlékem, káva, čaj). Hostel byl ale velmi čistý, obsluha vstřícná a lokalita hostelu poklidná.

Cestování po Římě

 

Ač by se zdálo, že se naše ubytování nacházelo daleko, je třeba podotknout, že metrem, které má pouze dvě linky (při budování třetí linky se vždy našla nějaká ta vykopávka a tak se zatím nepodařilo metro rozšířit o další trasu), se přesouvá na naše poměry velmi rychle a vzdálenost mezi zastávkami je relativně krátká. Pochvala patří Italům za jednoduchost při volbě jízdného. Jedna cesta i s libovolným počtem přestupů během 75 minut stojí jedno euro, celodenní jízdenka do metra, autobusů a velmi málo rozšířených tramvají stojí 4 eura či třídenní putování dopravními prostředky 11 euro. Tramvajové linky jsou zde skutečně stěží k zahlédnutí, metro je doplněno autobusovou sítí, která je naopak dostatečně hustá. Velikost autobusů se odvíjí od lokality místa, kudy projíždí. Poslední možností je zakoupení takzvaného Roma Passu, který slouží jako třídenní jízdenka dopravními prostředky a zároveň jako přednostní vstupenka do Colossea a jednoho dalšího objektu. Za 25 euro nejde opravdu o špatnou investici.

Na co nezapomínat

 

Pantheon

Pantheon

Jste-li studentem, na uplatňovaní karty ISIC rovnou zapomeňte. Ceny jsou většinou pevné, jinde se řídí věkem. Nezapomeňte, že všude jsou fronty, a tak do památek jako jsou Vatikánské muzeum, Colosseum či sv. Petr je nejlépe vyrazit ve všední den v dopoledních hodinách a vyhnout se tak dlouhému čekání. Všude také procházíte rentgenovými pásy, takže oblíbené nože a deštníky nechte na hotelu a ušetřete si tak zážitek případného zabavení onoho předmětu. Za připomenutí ještě stojí, že doprava je v Římě jednou velikou tragedií. Na přechodech tedy buďte ostražití a případné zapůjčení auta si předem dvakrát rozmyslete. Ve většině situací, jak dopravních, tak životních, se Italové řídí pravidly chaosu a proto se nikde nesnažte dohledávat českého důvtipu či německého řádu. Řím je skutečně až zběsile uspěchanou metropolí a klid musíte s obtížemi hledat. Vydechnout vás nenechají ani všudypřítomní prodavači suvenýrů. Když si ale dáte záležet, tak si jistě najdete svou klidnou oázu.

Řím - Kde se najíst a kde nakupovat

 

Bazilika sv. Petra při západu slunce

Bazilika sv. Petra při západu slunce

Klid vám také mohou poskytnout fantastické italské restaurace. Milovníci těstovin jsou tu na správné adrese. Moji italští přátelé tvrdí, že těstoviny si můžeš dát kdekoliv, ale pizze se v Římě vyhni. Upřímně řečeno tímto pravidlem jsme se moc neřídili, jelikož přeborníky v pizze skutečně nejsme a tak nějaký rozdíl mezi pizzou ze severu a pizzou z jihu nám byl celkem ukradený. Na doporučení našich italských kamarádů jsme zašli do stylové italské restaurace nedaleko pomníku Viktora Emanuela II. a večeře pro dva, možná lépe řečeno pro tři, s půllitrem výborného, byť stáčeného, vína a minerálkou vyšla na necelých 25 euro. Což byla na Řím spíše nižší cena. Výběr těstovin byl pestrý, porce k nesnězení.

Hospody v Římě přes den jen těžko najdete. Jejich otvírací doba je až po deváté hodině a tak k zastávce na nabrání dechu a malého odpočinku slouží bary či restaurace. Cena piva je na naše poměry vysoká, 3,5 – 6 euro.

Cena za jídlo v obchodech je podobná českým obchodům. Funguje zde celá řada supermarketů včetně Intersparu. Odlišnost je snad jen při nákupu uzenin a sýrů. I v tom nejobyčejnějším obchodě vybíráte z mnoha druhů a tak se nákup většinou trochu protáhne.

Nezapomeňte také ochutnat světoznámou italskou zmrzlinu. Na jazyku vám spočine chuť, kterou v Čechách jen těžko pocítíte. Za 3 eura dostanete tři kopečky dle vlastního výběru. Velikost zmrzliny se rovná menšímu obědu, ale tento dietní prohřešek v podobě zavalení smetanovou chutí si skutečně nenechte ujít.

Řím - Památky

 

Forum Romanum

Forum Romanum

Pokud hovoříme o římských památkách, tak musíme zdůraznit, že jich je ve „věčném městě“ nespočet. Asi nemá cenu zdlouhavě rozvádět, co vše je v Římě k vidění, jelikož o tom byla napsána již celá řada průvodců. Navíc památky jako jsou Colosseum, Vatikán a jeho muzea, Forum Romanum, Andělský hrad, Campo de Fiori, Piazza Navona se svou parádní kašnou symbolizující čtyři řeky, Fontana di Trevi a mnoho dalších, není potřeba široce představovat. Je třeba si uvědomit, že pokud si chcete nejznámější památky v Římě pořádně užít, tak si budete muset vyhradit dostatek času, abyste měli potřebný klid a pohodu na jejich prohlídku. Párům, které přijely do Říma za romantikou, vřele doporučuji noční procházky po potemnělém městě.

Klíčová slova: Itálie, Řím

 

Publikováno: 03.03.2011
Aktualizováno: 30.08.2011
Autor: Michal Pitín

Diskuze: Cestopis: Jaro v Římě

07.09.2012 20:21 paolo
---.net.upcbroadband.cz

V případě zájmu o levné ubytování v centru Říma mě kontaktujte na ubytovani.rimzavinacseznam.cz

02.01.2012 13:31 sirkajirka
---.27-151.libero.it

roma-eterna.blog.cz takové malé větší rozšíření cestopisů o římě, mě se to líbilo

11.03.2011 15:12 Hrubec
195.39.100---

pěkný článek, v římě jsem nedávno byl a mé zkušenosti byly veskrze pozitivní! Vzhledem k dlouhatánské frontě jsem si odpustil koloseum, ale svatého petra jsem nevynechal a rozhodně jsem nelitoval, přestože i zde byla hlava na hlavě. je lepší nedráždit příslušníky ostrahy, kteří bez respektu zabavují všechny potenciálně nebezpečné předměty

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Deset nejvyšších rozhleden v České republice Rozhledny se na území Česk...
Rozhledna a televizní vysílač Praděd v Jeseníkách
Oblíbená přírodní koupaliště v ČR Máme tady konec května a nevlídné po...
Lom Hostěradice, foto: Přebral
Albánie se stane turistickým hitem budoucnosti „Připadá mi to, jako v B...
Molo s lehátky ve městě Durrës
Nejkrásnější skanzeny v České republice Skanzen, nebo také muzeum v pří...
Archeoskanzen Modrá, foto: archeoskanzen.cz
Bavorsko: na skok k sousedům Patříte-li k vyznavačům jednodenního cesto...
Zámek Neuschwanstein v Bavorsku
Největší zábavní parky v Evropě Milujete dobrodružství? Máte slabost pr...
Největší zábavní parky v Evropě
Sedm přírodních divů světa Příroda je mocná čarodějka, o čemž se můžou...
Vodopády Iguazu

Fotogalerie k tématu: Cestopis: Jaro v Římě





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist